
Solana intézetet alapított a törvényhozók edukálására
A Solana Foundation új intézete, a Policy Institute célja, hogy edukálja a törvényhozókat és megtisztítsa a DeFi szektor hírnevét.
A kriptócsatatérről Washingtonig
Amikor a Solana (SOL) 2020-ban elindult, az volt a célja, hogy uralja a decentralizált pénzügyek (DeFi) világát. Öt évvel és több mint nyolcmilliárd tranzakcióval később a platform támogatói most jóval nagyobb fába vágták a fejszéjüket: meghódítani az amerikai Kongresszust.
A Capitolium folyosóin való lobbizás azonban nem lesz sétagalopp, hiszen a DeFi-t még mindig sokan a pénzmosással és hackerekkel azonosítják – annak ellenére, hogy a kriptovilág egyre inkább elfogadottá válik.
Megérkezett a Solana Policy Institute
A Solana Policy Institute (SPI), amely 2025 márciusában jött létre, a második legnagyobb layer-1 hálózat, a Solana, politikai képviseleti szervezete. A célja, hogy hangot adjon azoknak a sokszor álneves fejlesztőknek és alapítóknak, akik a Solana és más blokkláncok DeFi szektorában építkeznek. A DeFi ugyanis egy gyűjtőfogalom, ami mindenféle autonóm, kriptoalapú pénzügyi szolgáltatást jelent, amely nem igényel központosított közvetítőket, mint például a bankok.
Check out the full story on SPI's work to advocate for the growing @solana ecosystem. https://t.co/uClwZ0dhAM
— Solana Policy Institute (@SolanaInstitute) April 11, 2025
Az SPI nonprofit szervezetként működik, vezetője Kristin Smith, a Blockchain Association leköszönő vezérigazgatója, elnöke pedig Miller Whitehouse-Levine, a korábbi DeFi Education Fund igazgatója. Mindketten a kriptovilág nyelvét és a washingtoni politikai játszmák szabályait is egyformán jól ismerik.
Küldetés: megújítani a DeFi hírnevét
Whitehouse-Levine szerint a cél világos: helyreállítani a DeFi szektor árnyékos hírnevét, és biztosítani, hogy a döntéshozók napirendjén maradjon a blokkláncfejlesztés.
„Sok minden történik a világban, és a Kongresszusnak reagálnia kell ezekre az eseményekre” – mondta.
„Szeretnénk, hogy a washingtoni döntéshozók és az őket befolyásoló szereplők is tudjanak arról, milyen izgalmas dolgok történnek a Solana láncán és milyen lehetőségeket rejt magában az on-chain fejlesztés” – tette hozzá.
Fly-in akció: fejlesztők a Capitoliumban
Az SPI úgynevezett „fly-in” események szervezését tervezi, amelyek során a Solana fejlesztőit, alapítóit és egyéb szereplőit repítik Washingtonba, hogy személyesen ismertessék meg a törvényhozókkal, mit is építenek valójában.
Ez a lépés nagy ugrást jelent a Solana jelenlétében a Kongresszusban. Eddig az efféle erőfeszítések többnyire havi telefonos egyeztetésekre korlátozódtak, amelyek gyakran nem eredményeztek meghívókat a döntéshozókhoz.
„Semmi sem helyettesítheti azt, ha a valódi építők személyesen magyarázzák el a politikusoknak, mit akarnak elérni, és mit építenek” – fogalmazott Whitehouse-Levine.
A pénz beszél – de ki finanszírozza az SPI-t?
Hogy pontosan miből finanszírozza az SPI a munkáját, az továbbra sem világos. Whitehouse-Levine nem árulta el, mennyi pénzből gazdálkodnak, és azt sem, honnan származnak ezek a források.
Egy, az ügyet jól ismerő forrás szerint azonban hamarosan nagyszabású finanszírozási bejelentés várható. Eközben három Solana-ökoszisztémához köthető forrás az Unchained lapnak elmondta: tudomásuk szerint a szervezetet a Solana Foundation is támogatja.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az SPI hivatalosan nem kapcsolódik a svájci székhelyű Solana Foundationhöz, amely a Solana hálózat növekedését támogatja – bár a két szervezet céljai erősen egybeesnek.
Kriptóbarát Kongresszus, de DeFi-szkepticizmussal
Az SPI megalakulása egybeesik azzal, hogy kriptós lobbisták segítettek egy minden eddiginél kriptóbarátabb Kongresszust és adminisztrációt hatalomra juttatni – élén az Egyesült Államok pro-kripto elnökével, Donald Trumppal.
Ennek ellenére a DeFi szereplőit továbbra is bizalmatlanság övezi. Az álnéven működő alapítók, mémcoin-készítők és névtelen, ismeretlen hátterű fejlesztők, akik komoly technikai tudással rendelkeznek, de nincsenek hivatalos keretek között, még nem tanulták meg a profi politikai érdekérvényesítés csínját-bínját, amit a centralizált tőzsdék már régóta alkalmaznak.
Emellett jóval kevesebb pénzt is fordítottak politikai kampányokra. 2024-ben például a Coinbase, a Ripple Labs és az Andreessen Horowitz voltak a legnagyobb támogatók a Fairshake nevű pro-kripto szuper PAC-nál – több mint 150 millió dollárt adományozva. A Solanához köthető támogatók viszont csak 25 000 dollárt adtak, amivel csupán a 20. helyre kerültek a donorlistán.
DeFi: kívül a döntéshozatali körökön
Ezek a tényezők oda vezettek, hogy a DeFi vezetői gyakran kimaradnak a fontos döntésekből. Idén márciusban például az újonnan megtartott Crypto Summitra meghívást kapott több tucat kriptós cégvezető, de csak néhányuk képviselte a DeFi világát.
Whitehouse-Levine azonban biztos benne, hogy az SPI – Smith vezetésével, aki a The Hill szerint az amerikai politika egyik legmeghatározóbb kriptólobbistája – képes lesz bejuttatni a DeFi-t a fontos tárgyalótermekbe.
„Ő egy ikon a kriptopolitikában, és… szerintem ő a kriptoipar lobbitevékenységének alapja az elmúlt nyolc évben” – mondta róla Whitehouse-Levine.
A Solana hírneve: kétélű kard
A Solana ugyan erős növekedést produkált az utóbbi egy évben, ám ehhez nagyban hozzájárult az úgynevezett mémcoin kaszinó is – ahol szinte fillérekért lehet új tokeneket indítani, amelyek aztán gyakran hatalmas árfolyamemelkedés után szinte teljesen értéktelenné válnak.
DEV SET HIMSELF ON FIRE AND HIS COIN IS ONLY 160K MARKET CAP?!
— Meags (@DogeGirl321) May 22, 2024
He is in the hospital right now and in telegram vc
REALEST ON THE BLOCKCHAIN ❤️$DARE
HMGTHjie38diyPjEUWC5fgf8xsYfgFoRJfDCs37iDxtP pic.twitter.com/7jqRhOJAJN
Ez a „bármi megtörténhet” hangulat persze nem mindig segíti a törvényhozókkal való kapcsolatépítést. Előfordult már, hogy emberek szó szerint felgyújtották magukat, vagy megrendezték a saját halálukat, csak hogy felpumpálják az éppen aktuális token értékét. Sőt, még államfők is képesek voltak manipulálni a piacot egy-egy poszttal.
Whitehouse-Levine szerint azonban a jó szabályozás képes lehet féken tartani ezeket a kilengéseket.
„Először is: nem gyújtogathatják fel magukat az emberek. Hihetetlen, hogy ezt egyáltalán ki kell mondani. A kriptó történetében számos spekulációs őrület zajlott már le, és ha világos szabályozás születik, az mindenki érdeke.”
Hídépítés a fejlesztők és politikusok között
Amanda Tuminelli, a DeFi Education Fund igazgatója – aki szorosan együtt dolgozik majd az SPI-vel – szintén úgy véli, hogy közvetítőként segíthetik a jogalkotókat és a DeFi-fejlesztőket a kölcsönös megértésben.
„Most van itt az idő, hogy világos törvényeket hozzunk, amíg a Kongresszus nyitott erre.”
Hozzátette: az utóbbi hónapokban érezhetően nőtt az érdeklődés a szabályozók és törvényhozók részéről a DeFi-t érintő kérdések iránt.
„Úgy tűnik, az iparág felismerte a lehetőséget, és végre forrásokat is kezd mögé tenni” – zárta gondolatait.

A különleges technológia garantálja a biztonságot, az átláthatóságot és lehetővé teszi a fizetési tranzakciók hatékonyabb kezelését.

A "debanking" jelenség komolyan akadályozza a kriptoszektor fejlődését. A megoldás egyre sürgetőbb, de országonként eltérő tempóban halad.

Top 50-es altcoin árfolyama állt földbe. Megnézzük, mi áll a Mantra (OM) esése mögött, és hogyan teljesítenek a Binancen listázott altcoinok 2025-ben.

Vitalik Buterin szerint a technológiai fejlődés korában a magánélet védelme nem extra, hanem alapjog – és egyre sürgetőbb.