Bányászok és a felezés utáni BTC ár - van összefüggés?
A felezés előtt rohamosan emelkedik a BTC ár, de kik vannak erre hatással? Csak a klasszikus rövid távú kereskededők? A bányászok? A cikkből kiderül.
BTC ár pillanatkép a felezés előttről
Ahogy tovább zajlik a Koronavírus világjárvány, egyes európai országokban enyhülnek az óvintézkedések, egyre több szem szegeződik a kriptovalutákra és azon belül is a 10 napon belül esedékes Bitcoin blokk jutalom felezésre.
Mi is a felezés? A felezés egyike a Bitcoin pénzügyi szabályainak, miszerint minden 4 évben megfelezik a bányászatért járó összes kibocsátott jutalmat. Jelenleg 12,5 BTC kerül kiadásra minden 10 percben, május 11-től ennek már csak a fele, 6,25 BTC. A következő felezés a Bitcoin történelmében a harmadik lesz.
A befektetések értékére nézve bikapiacra utalóak a kilátások, a BTC ár jelenleg az előző havi csúcshoz képest 23%-ot emelkedett és 9000$ körüli értéken áll.
A jövőre való tekintettel vegyesek a prognózisok. Egyesek, pl. PlanB (a "Stock to Flow" modell szerzője) szerint növekedni fognak az árak, ahogy azt egy Tweetjében írta is:
"Véleményem szerint a Bitcoin 2020-as felezése olyan lesz mint a 2012-es és a 2016-os. A jelenlegi S2F modell alapján 10-szeres áremelkedésre számítok (nagyságrendileg, nem pontos érték), 1-2 évvel a felezés után."
Míg mások szerint, mivel a felezés ténye és ideje már ismert, a jelenlegi árak már előre tartalmazzák annak hatását.
A kriptovaluta bányászok szerepe
Bika vagy medve piacok esetén alapvetően a spekuláció a BTC ár változásának mozgatórugója, de mellette a kereslet és kínálat viszonya sem elhanyagolható. Itt jönnek képbe a bányászok, akiknek kiemelten fontos szerepe van ebben az egyensúlyban.
Az eladási és vételi nyomást jellemzően a rövidtávú ügyletek jelentik, azonban a piaci szereplők közül a bányászok azok, akik folyamatos eladási nyomást gyakorolnak azzal, hogy újonnan termelt Bitcoinokat hoznak forgalomba. A kereskedők rövid távú volatilitásával szemben ők az ellátási oldalról diktálják az árakat.
Természetesen az igazság nem ennyire fekete fehér: a bányászok egyben ki vannak téve a volatilitás hatásainak is. Ez diktálja ugyanis, hogy melyik bányász tud a ringben maradni és melyik megy tönkre. Jó példa erre a március 10-i eset, mikoris a bányászási nehézségek miatt sokan eladásra kényszerültek.
A bányászok viselkedése - részletesen
Bizonyos tranzakciós minták elemzésén keresztül lehetséges az információk extrapolálása és ezáltal kereskedési stratégiák kigondolása. Joe Nemelka (a CryptoQuant adatelemzője) Cointelegraph-nak adott interjújából például kiderül, hogy ha a bányászok Bitcoint vonnak be a tőkeáramlásba, akkor az volatilitást jelez előre. Ezt mutatja a lenti ábra is: 2019 nyarán és telén többször is 6% felett volt a bányászok bevonásának és a teljes tőkeáramlásnak az aránya:
Ilyen viselkedésre számos ok létezik, ennek monitorozása, a befektető kedv megfigyelése mellett esszenciális a divergenciák és finom trendváltozások észrevételéhez. Például, amennyiben egy bika piacon abnormálisan magas a bányászok bevonódási aránya, úgy várható, hogy a bányászok profitálni akarnak és bizonyos árszinteken eladási nyomást fognak gyakorolni.
Egy hasonlóan hasznos adat a Bányász Pozíciós Index (Miner Position Index), melyből az látszik, hogy mikor adnak el és mikor tartják Bitcoinjaikat a bányászok. Ez szerint ennek is erős hatása van a BTC árára.
A BTC ár és a jövő
Lesz-e tehát emelkedés?
Jellemzően szokott lenni, az elmúlt időszakokban ezt figyelhettük meg, ugyan a történelem nem mindig ismétli meg önmagát. Ez mellett rendelkezésre áll rengeteg on-chain adat, melyek segíthetik az elkövetkező időszakban való navigálást, a piac alapvetően nem változott 2016 óta.
A CryptoCompare adatai szerint 2016-hoz képest a napi kereskedelmi értékek 2020-ban 10-szer nagyobbak. Akkor a teljes napi Bitcoin kereskedelem értéke 1 milliárd $ volt, 2020 márciusában pedig 21,6 milliárdos rekorddal zárt.
[buzzsprout episode='3254668' player='true']
Mindezeket figyelembe véve elmondható, hogy egyre több a piaci szereplő, akik egyre nagyobb összértéket vontak be a kereskedelembe. A piac sokat fejlődött az elmúlt időszakban. Az adatok révén a piac átláthatóbb, kiszámíthatóbb. Az eladási nyomás csökkent a bányászok részéről, elképzelhető, hogy nem lesz akkora emelkedés, mint a legtöbben várnák.
Az is lényeges, hogy a koronavírus hatása nem a megszokott változásokat idézte elő. Feltételezhetjük, hogy a korábbi trendek nem érvényesek minden esetben. A stratégiák kialakításakor érdemes mindig a nagy egészet nézni és körültekintően használni az on-chain adatokat.
Forrás: cointelegraph.com
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Eljött a nap, amikor az olaj ára olcsóbb lett, mint a vízé
- Starbucks és McDonalds teszteli a kínai digitális yüant
- Komoly módosítások a Facebook Libra kriptovalutájánál
- Blockchain technológia, már a Telsa és a BMW is használja
- A Huawei fogja segíteni a kínai blockchain adoptációt
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos
A MicroStrategy 1,11 milliárd dolláros Bitcoin-vásárlását több mint 8 millió vállalati részvény eladásával finanszírozta.
Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.
Ahogyan a szeptember halad, a mém érmék jó választásnak tűnnek azon kockázatkedvelő kereskedőknek, akik diverzifikálnák portfólióikat.
A Ford és a Toyota innovatív megoldásaival az autók nyomon követése biztonságosabbá válik, a tulajdonjog pedig átláthatóbb.