Miért jó a bitcoin bányászat a Földnek? (3. rész)
Az előző részben utánajártunk, milyen lehetőségeket tartogat a Föld számára a bitcoin bányászat rövidtávon. Nézzük meg ezt hosszútávon is!
A megújuló energiára átállás nehézségei
Bár sokaknak az a gondolat van a fejében, hogy az energiahálózatok tökéletesen illeszkednek a kereslet és a kínálat közé, sajnos ez egyáltalán nem így van. A valóságban a pazarlás, a túltermelés és az átviteli veszteség a norma a Földön.
Egy ideális világban minden energiatermelést megújuló energiaforrásokkal oldanánk meg, de ez nem ilyen egyszerű. A megújulók, például a turbinák vagy a napenergia - ellentétben a szénégetéssel vagy az atomerőművekkel - nem egyenletesen termelik az energiát, így ez csak súlyosbítaná a problémát. Ezáltal nemcsak a fogyasztói kereslet, hanem az energiatermelés is ingadozna, amelyet nem tudnánk kontrollálni.
makeanapplike.com
Az egyik megoldás az lehetne, ha tömegesen túltermelnénk a különböző típusú megújuló energiákat, de ez nem lenne sem költséghatékony, sem eredményes hosszútávon. Talán megoldhatná a folyamatos ellátás problémáját, de mi lenne akkor, ha egyszerre sütne a nap és fújna a szél? Mit csinálnánk az energiafölösleggel? Mi lenne, ha óriási „akkumulátorokat” (vagy sok kisebbet) állítanánk elő, amelyeket stratégiai helyszíneken helyeznénk el szerte a világban kifejezetten abból a célból, hogy kiegyensúlyozzuk ezt a terhelést? Például egy szeles éjszakán, amikor az energiafogyasztás alacsonyabb, de a termelés magasabb, ezek az akkumulátorok elnyelnék a többletteljesítményt és biztosítanák a pazarlás elkerülését.
Sőt, akár túl is termelhetnénk, tudva, hogy a felesleges erő soha nem megy kárba. Idővel, ahogy a megújuló energiaforrások hálózata bővül, az akkumulátorok folyamatosan nyelnék el a többletenergiát, így az alapterhelés önmagában mindig elegendő lenne a fogyasztói igények kielégítésére. Ha azonban válság idején többletáramra lenne szükség, az elnyelés mértéke csökkenthető vagy teljesen leállítható lenne, lehetővé téve ezzel, hogy plusz energiával árasszuk el a hálózatot.
Hogyan segíthet a bitcoin bányászat?
Bár jelenleg még nem elérhető számunkra a fenti technológia, az emberiség történelmében először viszont rendelkezünk egy hasonlóan jó dologgal: a bitcoin bányászattal. A bitcoin bányászok nemcsak elhelyezkedésüket, hanem működésüket illetően is hihetetlenül rugalmasak. Mivel a bányászat egy bináris folyamat – vagy be van kapcsolva vagy nem - így például egy hirtelen áramkimaradás sem okozna problémát a művelet során. Ráadásul a közös bányászat révén a bányászok továbbra is megkapnák fizetségüket a munkáért, amit a bitcoin hálózatért végeznek az áramkimaradás pillanatáig, majd természetesen a visszakapcsolás után is.
Ha a hálózat alapterhelést kapna például nukleáris energiából (amelyet a CO2-kibocsátás alapján „zöldnek” is minősítenek), hatalmas mennyiségű változó energiát tudnánk előállítani, hiszen módunkban állna hatékonyan és gyorsan kiegyensúlyozni a terhelést. A legfontosabb pedig, hogy mindezt elméletileg teljesen megújuló energiával is meg lehetne valósítani. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy ez a forgatókönyv egész egyszerűen nem lenne lehetséges a bitcoin bányászat nélkül.
Az áramszolgáltatók és hálózatok kezdik felismerni ennek az elképzelésnek a fontosságát, amint azt Brad Jones, a texasi Electric Reliability Council vezérigazgatója nemrégiben hangoztatta is:
https://www.youtube.com/watch?v=gKnRfDeFgr0
Viszont nemcsak Amerikában állnak így a dologhoz. Tavaly a svéd állami tulajdonú villamosenergia-vállalat, a Vattenfall megvédte a bitcoin bányászatot saját országa környezetvédelmi hivatalával szemben, mivel ugyanezt a következtetést vonta le a hatékony energiatermeléssel és -gazdálkodással kapcsolatban.
Összefoglalva
Összességében tehát levonható az a következtetés, hogy minél több bitcoin bányászat folyik egy adott elektromos hálózaton, annál több energiát biztosíthatunk megújuló energiaforrásokon keresztül. Ráadásul ez az energia általános fogyasztásra is szolgál, nemcsak a bitcoin bányászat számára, tehát, ha el akarjuk érni a nettó nulla szén-dioxid kibocsátást, támogatnunk kell a bitcoin bányászatot ahelyett, hogy félnénk tőle. A bitcoin bányászat valóban segíthet a Földnek, ha nyitottak vagyunk rá.
Az átállás természetesen időbe telik, de most már legalább van egy matematikailag bizonyított ütemtervünk, amely előnyös lehet mind a bányászok, az áramtermelők, az energiafogyasztók, mind pedig a bitcoin felhasználók és a bolygónkon élők számára. Amikor pedig az ilyen nagyságrendű dolgok egymáshoz igazodnak és lendületet vesznek, egyszerűen megállíthatatlanná válnak.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.