
Mi a Bitcoin és a Blokklánc? (2/2 rész)
A köznyelvben a Bitcoin magába foglalja az egész kriptovilágot, pedig a lényeg és a valóban forradalmi újítás a színfalak mögött, magában a rendszerben, az úgynevezett blokklánc technológiában van. De mi is ez és hogyan kapcsolódik a Bitcoinhoz? A cikk első részét itt éritek el: LINK
Röviden; a blokklánc (angolul: blockchain) adatblokkokból (block) álló digitális „lánc” (chain). A blokklánc megreformálja a világunkat, mondják a szakértők. Talán még jobban, mint anno az internet.
Ha szeretnéd munka vagy utazás közben meghallgatni a Bitcoin bemutatónkat, hallgasd meg a témáról készített podcastünket. Bitcoin kisokos néven éritek el a Cryptofalka podcastjét Spotify-on (LINK) és Itunes-ban (LINK) is.
Mi a blokklánc?
Blokkról blokkra növekszik, hasonlóan mint egy kockaépítős játék. Minden egyes blokkban ott vannak a tranzakciók adatai pl. annak értéke, az utalás időpontja stb. Ebből a szempontból sokan hasonlítják egy könyvelői rendszerhez. Érdekessége a blokkláncnak, hogy ezek az adatblokkok ott vannak egyidejűleg egy tucat számítógépen egyszerre, egy – az egész világra kiterjedő – decentrális hálózaton. Az adott blokklánc minden egyes számítógépen, ugyanazzal a komplex információval rendelkezik. Egyetlen egy blokk megváltoztatása ebben a rendszerben nem lehetséges. Hiszen, mindegyik adatlánc egyszerre, mindegyik másikat is felügyeli. Így a manipulált lánc rögtön kizáródna. A többi viszont ugyanúgy dolgozik tovább. A blokklánc nem egy gépen, egy központban tároldóik, hanem sok-sok gépen szimultán, sőt az internet segítségével az adatokhoz bárki hozzá is férhet (transzparens).
Ellentétben a digitális információ másolásával, az adatokat itt a rendszer megosztja és folyamatosan összeegyezteti. Ezért mondjuk a Bitcoinra is, hogy transzparens, biztonságos és megváltoztathatatlan.
Érdekesség! A bitcoint blokkláncot 2008 óta folyamatosan és biztonságosan működik. A rendszert ezidáig senki sem tudta manipulálni.
Forrás: https://cointelegraph.com
A blokklánc alkalmazási területei
Az első alkalmazási területe a blokkláncnak a kriptovaluták, ezek közül is a legismertebb a Bitcoin. De elméletileg a lehetőségek végtelenek. Vállalkozások tucatjai foglalkoznak a blokklánc potenciális felhasználási területeivel. A pénzügyi világ mellett, az energiaszektor és a logiszikai ágazat is egyre nagyobb érdeklődést mutat iránta.
Már most is vannak blokkláncok, amik az úgynevezett Smart Contract-okat (okos szerződések) „megkötését” is lehetővé teszik. Programok, amik feltételeket szabnak meg, úgy mint egy klasszikus szerződés. Például: minden alkalommal, amikor egy kamion a szállítmánnyal megérkezik a kereskedőhöz, a program leszkenneli a szállítmányt, majd a gyártónak (akár külföldre is) a rendszer rögtön átutalja a pénzt, teljesen automatikusan.
Egy másik példa, ha egy hálózaton lévő autó leparkol, akkor a parkolási díj rögtöm átutalódik. Mivel ez teljesen automatikusan működik, a parkoló cetlik ellenőrzése (felszabadult munka) és kinyomtatása (környezetvédelem) feleslegessé válik.
Forrás: https://cointelegraph.com
Mire is használható mindez?
- Anoním, gyors és alacsony költségű nemzetközi fizetésre ( Bitcoin )
- Az egyik legígéretesebb felhasználási módja a blockchainnek az okosszerződések. Segítségükkel automatikusan köthetünk kereskedelmi tranzakciókat és szerződéseket, mégpedig direkt közvetítő nélkül ( Ethereum).
- A Blockchain meghamisíthatatlan jelleme lehetővé teszi azt a biztonságos könyvelésre, auditálásra, mivel drasztikusan csökkenti a hibázás lehetőségét és biztosítja a feljegyzések sértetlenségét. A már blokkokba foglalt bejegyzések meghamisíthatatlanok a blockchain jellegéből adódóan, azt utólag már a feljegyző tulajdonosok sem képesek módosítani. Ez igazán fontos lehet érzékeny információk, mint orvosi adatok, bűnügyi feljegyzések, publikus regisztrációk biztonságos tárolására. ( Factom )
- A Blockchain megváltoztathatatlan főkönyve lehetővé teszi azt olyan feladatokra, mint az egyes árucikkek logisztikai nyomonkövetése azok életútjuk során. Pl hamisított termékek kiszűrése. ( Wabi )
- Blockchain alapú peer-to-peer energia kereskedésre, mely lehetővé teszi a felhasználók számára a megtermelt többlet energiájukkal való privát és biztonságos kereskedést. ( POWR )
- Marketingre ( BAT )
- Biztonságos felhő alapú adattárolásra ( SC )
- IoT – „Internet of Things” ( IOTA )
Szinte naponta több tucat startup, nagyvállalat ( Pl: Enterprise Ethereum Alliance, Coca Cola, Volvo, Facebook, Microsoft, Intel, JP Morgan, ING, Bosch ) és állam ( Oroszország-Kriptorubel, Venezuela-Petro ) áll elő saját blockchain technológiára épülő kriptovalutájukkal, így a felhasználási esetek száma szinte beláthatatlan.
Láthatjuk, egy újabb technológiai forradalom zajlik, éppen most. A Bitcoin ennek a technológiának az előfutára de tartsuk szem előtt, hogy a Bitcoin nem egyenlő a blokklánccal, mint ahogy az internet sem egyenlő az operációs rendszerekkel. A blokklánc fejlődése a Bitcoin ármozgásától független folyamat. Sőt, ez még annál is sokkal több.
Germán Péter
TÁMOGASD A CRYPTOFALKA MŰKÖDÉSÉT
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!