
Itt a BlackRock jóslata a Bitcoin és a dollár jövőjéről
Larry Fink, a világ legnagyobb vagyonkezelőjének vezetője szerint a Bitcoin biztonságosabb lehet a dollárnál az USA adóssága miatt.
Adósságspirálban az Egyesült Államok
Az amerikai dollár hegemóniája veszélybe került. Legalábbis ezt állítja Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója, aki éves befektetői levelében figyelmeztető szavakat fogalmazott meg.
Szerinte a Bitcoin (BTC) és más digitális eszközök kiszoríthatják a dollárt a világ tartalékvalutájaként betöltött pozíciójából, ha az USA nem hozza rendbe saját pénzügyeit.
A figyelmeztetés nem alaptalan. A Trading Economics adatai szerint az Egyesült Államok adóssága 2023-ban a bruttó hazai termék 122,3%-át tette ki, ami jelentősen magasabb a 2018-ban mért 105%-nál.
Bár a Moody's Hitelminősítő egyelőre megtartotta az USA AAA besorolását, kilátását negatívra módosította, ami jövőbeli leminősítést vetíthet előre.
Az amerikai Gazdasági Vegyes Bizottság (Joint Economic Committee) jelentése szerint március 5-én az ország bruttó államadóssága elérte a 36,2 billió dollárt, ami az elmúlt évben 1,8 billió dollárral – nagyjából napi 4,9 milliárd dollárral – növekedett.
Az elmúlt öt évben pedig 12,8 billió dollárral lett magasabb. A Kétpárti Politikai Központ (Bipartisan Policy Center) arra figyelmeztetett, hogy az USA akár már 2025 júliusában fizetésképtelenné válhat.
A Bitcoin mint menedék
A Bitcoin már régóta úgy pozicionálja magát, mint biztonságos menedék azoknak a befektetőknek, akik el akarják kerülni a fiat pénzek veszélyeit, beleértve az inflációt.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy az adósságplafon felfüggesztésének vége Bitcoin-árrobbanáshoz vezethet. Mások – köztük Fink is – azt gondolják, hogy a nemzeti adósság veszélyei növelhetik a Bitcoin elfogadottságát.
2025-re a kriptovaluták jelentős eszközosztállyá váltak az olyan országok, mint az Egyesült Államok és olyan vállalatok, mint a Strategy általi elfogadásnak köszönhetően. Ugyanakkor egyesek szerint a stablecoinok valójában növelhetik az amerikai dollár dominanciáját.
🇺🇸 IMO the U.S. is slowly moving to a stablecoin standard.
— Simon Dixon (@SimonDixonTwitt) March 31, 2025
🇪🇺 Europe is betting on CBDCs.
Banks, AI, the Trump administration, ECB & Technocrat elites are building their stablecoin control grids.
You still have time to prepare.
Here is what’s happening 🧵 👇 pic.twitter.com/y09vNCKpsg
Fink nem először nyilatkozik pozitívan a kriptovalutákról, de a mostani kijelentése talán a legerősebb eddigi állásfoglalása. A világ legnagyobb vagyonkezelőjének vezetője szerint a "decentralizált pénzügyek rendkívüli innovációt jelentenek", amelyek "gyorsabbá, olcsóbbá és átláthatóbbá teszik a piacokat".
A tokenizáció demokratizál
"A tokenizáció demokratizáció" – írja Fink a levélben, kiemelve, hogy a technológiai innováció "azonnali vásárlást, eladást és átutalást tesz lehetővé nehézkes papírmunka vagy várakozási idő nélkül".
A BlackRock vezetője szerint ha minden eszköz tokenizálva lesz, az "forradalmasítja a befektetéseket. A piacoknak nem kellene bezárniuk. A jelenleg napokig tartó tranzakciók másodpercek alatt teljesülnének. És a jelenleg a kiegyenlítési késedelmek miatt mozdulatlanul álló milliárdok azonnal visszaforgathatók lennének a gazdaságba, több növekedést generálva ezáltal."
Blackrock, $BLK, CEO Larry Fink has said he wants: "rapid approval of the tokenization of bonds and stocks" pic.twitter.com/Y7uQl9UryH
— unusual_whales (@unusual_whales) January 26, 2025
Fink szerint a tokenizáció demokratizálja a hozzáférést, a részvényesi szavazást és a hozamot. Az RWA.xyz adatai szerint a tokenizált valós eszközök piaca jelenleg 19,6 milliárd dollárt tesz ki.
Jelenleg körülbelül 93 000 eszköztulajdonos van, 174 kibocsátóval. Az iparági előrejelzések szerint a piac mérete 2030-ra elérheti a 4 és 30 billió dollár közötti szinteket.
A BlackRock saját BUIDL nevű, tokenizált valós eszközalapja jelenleg a legnagyobb ilyen kereskedhető alap, mögötte a Tether Gold és a Franklin Templeton BENJI alapjai állnak a második, illetve harmadik helyen.
A jövő útja: Kriptovaluták és tokenizált eszközök
A kriptovaluták és a tokenizáció térnyerése nem csupán technológiai fordulatot jelent, hanem alapjaiban változtathatja meg a világgazdaság működését. Fink nem véletlenül szorgalmazza ezt az átalakulást – a BlackRock maga is jelentős lépéseket tett a kriptopiacon való jelenlét erősítésére.
Ha beválik Fink jóslata, az nem csupán a dollár vezető szerepét kérdőjelezheti meg, hanem a teljes pénzügyi rendszer működését átalakíthatja.
A tokenizáció lehetővé teszi a hagyományos eszközök, például ingatlanok, műalkotások vagy kötvények digitális reprezentációját, ami növelheti a likviditást és csökkentheti a belépési korlátokat.
Miközben a hagyományos pénzügyi világ szereplői egyre inkább elfogadják a kriptovaluták létjogosultságát, a szabályozási környezet alakulása továbbra is kulcskérdés marad. Az biztos, hogy izgalmas időszak előtt állunk, ahol a dollár és a Bitcoin közötti verseny csak most kezdődik igazán.

A Sony Singapore bevezette az USDC fizetést online áruházában a Crypto.com segítségével, és a további kriptovalutákat tervez támogatni.

A Binance kivezette a USDT spot kereskedését Európában a MiCA szabályozás miatt, miközben a stabilcoinok tárolása továbbra is engedélyezett.

A Reuters értesülései szerint egy frissen létrehozott holdingcég révén már legalább 60%-os tulajdonrészt birtokol a Trump család.

A stabilcoin-kibocsátó Circle tőzsdére készül 2025-ben, a JP Morgan és a Citi támogatásával. Az USDC mögött álló cég újabb IPO-t tervez.