
Szándékos gazdasági káosz? Trump sarokba szorítja a Fedet
Trump tudatosan manipulálhatja a piacokat, hogy rákényszerítse a Fedet a kamatcsökkentésre – állítja Anthony Pompliano.
Tudatos piacmanipuláció vagy véletlen egybeesés?
Az elmúlt hetekben a tőzsdei árfolyamok zuhanása és a kriptopiac hatalmas visszaesése komoly vitákat váltott ki a gazdasági szakértők és befektetők körében. Anthony Pompliano, a Bitcoin-piacon jól ismert elemző és a The Pomp Podcast házigazdája szerint nem véletlen történések sorozatáról van szó.
Pompliano azt állítja, hogy Donald Trump amerikai elnök tudatosan manipulálja a piacot, hogy rákényszerítse a Federal Reserve (az Egyesült Államok központi bankja) elnökét, Jerome Powellt a kamatlábak csökkentésére.
Trump nyomás alá helyezi a Fedet?
Pompliano elmélete szerint Trump és pénzügyminisztere, Scott Bessent, szándékosan idéznek elő piaci bizonytalanságot, hogy ezzel kikényszerítsék a Federal Reserve kamatcsökkentését. Ha a kamatok csökkennek, az segíthet az USA-nak elkerülni azt a helyzetet, hogy a következő hónapokban újra kelljen finanszíroznia mintegy 7 billió dollárnyi adósságot.
A Fed jelenlegi irányadó kamatlába 4,25% és 4,5% között van, és Powell egyelőre nem hajlandó csökkenteni azt – annak ellenére sem, hogy Trump már többször sürgette ezt.
Pompliano szerint az utóbbi időszak tőzsdei pánikját részben Trump vámintézkedései idézték elő, amelyek hatására kedvezőbbé vált a kötvénypiac és csökkent a 10 éves amerikai államkötvény hozama. Januárban ez az érték még közel 4,8% volt, most pedig 4,21%, ami Pompliano szerint azt jelzi, hogy Trump stratégiája működik.
A piacok szakadnak
Függetlenül attól, hogy Pompliano elmélete helytálló-e, a piacok az utóbbi időben komoly visszaesést mutatnak.
- A State Street Standard & Poor’s 500 indexalap (SPY) március 10-én 2,66%-ot esett, míg a Nasdaq-100 3,8%-kal csökkent a Google Finance adatai szerint.
- A Bitcoin (BTC) 27,4%-ot zuhant, és a december 17-i csúcshoz képest több mint 1,2 billió dollárnyi piaci érték tűnt el a kriptopiacról.
Ha a tőzsdei zuhanás folytatódik, Trump és Powell egy klasszikus „ki pislog először” helyzetbe kerülhet, ahol az egyikük kénytelen lesz engedni – állítja Pompliano.
Trump célja: olcsóbb hitelek, erősebb gazdaság
Trump maga nem erősítette meg, hogy valóban ez a stratégiája, de egy március 9-i Fox News interjúban utalt arra, hogy a magas kamatok miatt az emberek nem tudnak hitelhez jutni, és ezért „senki sem gazdagodik meg”.
Pompliano szerint Trump egyik fő célja, hogy lejjebb szorítsa a kamatlábakat, ami hosszú távon az amerikai gazdaságot is élénkítené:
„A nagy cél az, hogy csökkentsék a kamatokat, mert ez olcsóbbá teszi a tőkét. Ha az emberek olcsón jutnak pénzhez, akkor elköltik, beruháznak, és így beindul a gazdaság.”
A CME FedWatch eszköz szerint 96% az esélye annak, hogy a Federal Reserve nem módosítja a kamatlábakat a március 19-i ülésén, de a május 7-i találkozón már közel 50-50% az esélye egy csökkentésnek.
Bár a Federal Reserve hagyományosan nem csökkenti a kamatokat magas infláció idején, egy Trump által generált recesszió – amit egyesek „Trumpcession”-ként emlegetnek – arra kényszerítheti a jegybankot, hogy mégis lépjen.
Akár így lesz, akár nem, az biztos, hogy Trump mindent megtesz azért, hogy előnyös helyzetbe hozza saját politikai és gazdasági céljait.

A Pepe újra nyeregben van, és végre ismét profitot hozott a 2024. decemberi csúcsot követő eladási hullám után.

Kétpárti támogatással halad előre a GENIUS Act, amely jogi keretet adna a stabilcoinoknak és erősítené az USA versenyképességét.

Tekintsük át, miért vált a kriptovaluta egy fő fizetési eszközzé a kaszinókban, és milyen előnyöket nyújt a felhasználóknak.

Az érintett tokenek listázva maradnak a tőzsdén, azonban a New York-i felhasználók nem tudnak majd velük kereskedni.