A bankszektor kétszer annyi energiát használ, mint a Bitcoin
Egy friss kutatás szerint a Bitcoin hálózatának évi energiafelhasználása 114 TWh, míg a bankszektor évente csaknem 260 TWh-t fogyaszt.
A Galaxy Digital összehasonlította a bitcoin és a bankszektor energiafogyasztását
Az utóbbi hónapokban újra megerősödtek a Bitcoin hálózatát érő kritikák a mainstream és a közösségi médiában is. És hogy mi a legfőbb ellenvetése az embereknek? A környezetszennyező Bitcoin energiafelhasználása. Most azonban, úgy tűnik, hogy a Bitcoin korántsem a legkörnyezetszennyezőbb játékos a pénzügyi piacon – a bankszektor ugyanis több mint kétszeres energiaigénnyel rendelkezik a kriptovalutánál.
A kritikus hangok közepette Michael Novogratz kriptocége, a Galaxy Digital elvégezte saját kutatását a Bitcoin hálózatának energiafelhasználásával kapcsolatban. A kutatás az “On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”, azaz a „A Bitcoin energiafelhasználásáról: egy szubjektív kérdés kvantitatív megközelítése” címet viseli, és egy nyilvános hozzáférést biztosít mindenkinek a felhasznált módszerekhez és számolásokhoz.
Az eredmények szerint a Bitcoin évente jelenleg 113,89 TWh energiát igényel a hálózat működtetéséhez. Ebbe beletartozik a bányászok által felhasznált energia, a poolok energiaigénye, illetve a node-ok fenntartásához szükséges áram mennyisége is.
Az igazán érdekes eredményeket azonban akkor láthatjuk, amikor a kapott számokat a pénzügyi szektor egyéb szereplőivel hasonlítjuk össze. A teljes bankszektor több mint 260 TWh energiát igényel évente, míg az aranyipar is majdnem eléri a 250 TWh-t. A bankszektor esetén az ATM-ek, a bankfiókok és a bankkártyák fenntartásához szükséges energiaigény eltörpül a bankok adatközpontjainak szükségletéhez képest, mely önmagában csaknem 240 TWh-t használ fel évente.
Nehéz pontosan felmérni a bankok és az aranyipar fogyasztását
A kutatásban azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy míg a Bitcoin hálózatának energiaigénye viszonylag egyszerűen mérhető olyan indexek segítségével, mint a Cambridge Bitcoin áramfelhasználási indexe, addig ugyanez az adat a bankok esetében nem áll rendelkezésünkre. A bankszektor ráadásul nagyon szerteágazó, energiaigényének felméréséhez pedig hozzátartoznak a bankfiókok egyéni energiafelhasználástól kezdve a kártyahasználat áramszükséglete is.
Az aranyipar energiafelhasználásának megbecslése szintén problémásnak bizonyult, hiszen itt sincsenek pontosan mért és nyilvános elérhető adatok. A Galaxy Digital főként a Világ Arany Tanács (World Gold Council) által összeállított „Az arany és a klímaváltozás: jelen és jövőbeli hatások” című jelentésre támaszkodott, mely az aranyipar üvegházhatású gázkibocsátásával foglalkozik. A Galaxy azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a kutatás „lehetséges, hogy kulcsfontosságú tényezőket hagyott ki”, mint például az aranybányákban használt abroncsok előállításának és cseréjének energiaigénye.
Már Elon Musk is a környezetszennyező Bitcoin ellen fordult
A Galaxy Digital kutatása nem is érkezhetett volna aktuálisabb időben. A bitcoin (majd ezt követve nagyjából az összes kriptovaluta) árfolyama éppen azt követően zuhant be ugyanis, hogy Elon Musk bejelentette, a Tesla a továbbiakban nem fog bitcoint elfogadni az autókért cserébe fizetésként. És hogy miért? Természetesen a bitcoin környezetszennyező hatása miatt.
A kriptoközösség nem meglepő módon egyáltalán nem fogadta kitörő lelkesedéssel Musk bejelentését. Sokak szerint kifejezetten kétszínű Musktól, hogy miközben az űrturizmus kiépítésén dolgozik a SpaceX-szel (egyáltalán nem fenntartható energiaforrásokat igénybe véve), a Bitcoin hálózatát hívja környezetszennyezőnek.
A kriptopiac értéke csaknem 500 milliárd dollárt vesztett Musk bejelentését követően, az árfolyam pedig február óta először esett 43 ezer dollár alá.
Összefoglalva
A Galaxy Digital legfrissebb kutatása szerint a bankszektor és az aranyipar is csaknem kétszer annyi energiát használ fel, mint a Bitcoin hálózata évente. Mindezek ellenére a médiában egyre erősödnek a bitcoint magas energiafelhasználása miatt kritizáló hangok, melyeket csak erősített Elon Musk bejelentése, miszerint a környezetszennyező hatása miatt többé nem fogadnak el BTC-t a Tesla autók megvásárlása során.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A MicroStrategy 1,11 milliárd dolláros Bitcoin-vásárlását több mint 8 millió vállalati részvény eladásával finanszírozta.
Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.
Ahogyan a szeptember halad, a mém érmék jó választásnak tűnnek azon kockázatkedvelő kereskedőknek, akik diverzifikálnák portfólióikat.
A Ford és a Toyota innovatív megoldásaival az autók nyomon követése biztonságosabbá válik, a tulajdonjog pedig átláthatóbb.