
A Bitcoin szempontjából sem mindegy Kína reakciója a vámháborúra
A globális gazdasági növekedés kilátásai továbbra is bizonytalanok, ami kihívást jelenthet a kockázati eszközök, köztük a Bitcoin számára is.
Kína lendítheti be a Bitcoin árfolyamát?
Kína szerdán bejelentette, hogy 300 milliárd jüan értékű különleges államkötvény kibocsátásával és további monetáris ösztönző intézkedésekkel – például kamatcsökkentéssel és banki tartalékráták mérséklésével – próbálja növelni a fogyasztást és enyhíteni az Egyesült Államokkal fokozódó kereskedelmi háború hatásait.
Az ilyen típusú központi banki intézkedések általában növelik a globális likviditást, amely gyakran átszivárog a kockázatos eszközök piacára, beleértve a Bitcoint is.
Történelmileg a nagy gazdaságok expanzív ösztönző politikája gyakran egybeesett a kriptopiacok bikás trendjeivel. Az S&P Global kutatása szerint mind a bikapiacok, mind a medvepiacok időszakai összefüggésbe hozhatók a laza monetáris politikai környezetekkel és a jelentős pénzügyi szigorításokkal.
A kínai monetáris expanzió kedvező környezetet teremthet a kriptovaluták számára
2024 szeptemberében a Bitcoin 12,3%-os emelkedést mutatott, amely az egyik legerősebb szeptemberi teljesítménye volt az elmúlt években. Ez az árfolyammozgás egybeesett Kína korábbi gazdasági élénkítő lépéseivel, amikor csökkentették a rövid távú kamatlábakat és mérsékelték a bankok kötelező tartalékrátáját, hogy támogassák az ingatlan- és részvénypiacokat.
Az elmúlt nyolc évben szoros pozitív korreláció figyelhető meg a Bitcoin árfolyama és a Kínai Népi Bank (PBOC) mérlegének alakulása között. A kínai monetáris expanzió tehát kedvező környezetet teremthet a kriptovaluták számára.
A Nexo szóvivője szerint a kínai élénkítő csomagok hatása a kockázati eszközök szélesebb körében is érezhető lehet.
„Korábban, amikor Kína jelentős pénzügyi ösztönzőket vezetett be – például 2015-ben és 2020-ban –, a felesleges likviditás alternatív eszközökbe áramlott. Az ilyen intézkedések szélesebb piaci hatásokat is kiválthatnak, növelve az érdeklődést a részvények és alternatív eszközök iránt.”
Ugyanakkor hozzátette, hogy Kína szigorú kriptoszabályozása korlátozza a lakossági részvételt a digitális eszközök piacán. Így a friss likviditás egy része államilag támogatott alternatívákba vagy hagyományos menekülőeszközökbe, például aranyba áramolhat.
Milyen kilátásai vannak Kínának Trump vámháborújának közepette?
A szerdai kormányzati éves jelentés 5%-os GDP-növekedési célt, 4%-os költségvetési hiánycélt és a lakossági fogyasztás ösztönzésére irányuló intézkedéseket helyezett kilátásba.
Aurelie Barthere, a Nansen vezető elemzője szerint Kína gazdasága lassú, de pozitív lendületben van, bár még mindig messze áll egy valódi fellendüléstől.
„A kínai fejlemények egyelőre nem befolyásolják olyan mértékben a kriptopiacokat, mint az Egyesült Államok politikai változásai” – mondta.
Az amerikai-kínai gazdasági konfliktus továbbra is jelentős fenyegetést jelent. Li Qiang, Kína miniszterelnöke figyelmeztetett, hogy „évszázadok óta nem látott változások zajlanak világszerte, és ezek gyorsuló ütemben történnek”.
Az USA által kezdeményezett kereskedelmi háború komoly nyomás alá helyezi Kína ipari szektorát, miközben a gyenge belföldi fogyasztás és a nehéz helyzetben lévő ingatlanpiac még kiszolgáltatottabbá teszi a gazdaságot.
A Bitwise európai kutatási vezetője, André Dragosch szerint a globális gazdasági növekedés kilátásai továbbra is bizonytalanok, ami kihívást jelenthet a kockázati eszközök, köztük a Bitcoin számára is.
„Makrogazdasági szempontból a Bitcoin árfolyamát leginkább a globális növekedési várakozások mozgatják” – mondta Dragosch. „Ezek a várakozások azonban az elmúlt időszakban lefelé módosultak a vámháborús bizonytalanságok miatt.”

A Sony Singapore bevezette az USDC fizetést online áruházában a Crypto.com segítségével, és a további kriptovalutákat tervez támogatni.

A Binance kivezette a USDT spot kereskedését Európában a MiCA szabályozás miatt, miközben a stabilcoinok tárolása továbbra is engedélyezett.

A Reuters értesülései szerint egy frissen létrehozott holdingcég révén már legalább 60%-os tulajdonrészt birtokol a Trump család.

A stabilcoin-kibocsátó Circle tőzsdére készül 2025-ben, a JP Morgan és a Citi támogatásával. Az USDC mögött álló cég újabb IPO-t tervez.