El Salvador: késik a Bitcoin kötvény!
A közelmúltban adtunk hírt arról, hogy a Bitcoin hétköznapi használatát illetően éllovasnak számító El Salvador közzétette a legújabb fotókat a tervezett Bitcoin városról. A tervezett beruházást pedig kötvényekkel fedeznék. Ám most úgy tűnik elkezdtek gyűlni a sötét fellegek az ország felett és nem csak a kriptovaluta területén. Mutatjuk a részleteket!
El Salvador és a Bitcoin City
A tavalyi év folyamán jelent meg a Bitcoin City ötlete Nayib Bukele el salvadori elnöktől, amit természetesen gyorsan felkapott a világsajtó. A kriptovárost, az El Salvadorban található Conchagua vulkán lábaihoz álmodta meg, amely geotermikus energiaforrásként szolgálna a Bitcoin bányászathoz, illetve energiával láthatná el a várost is. A Bitcoin City megépítésének fedezetéül az 1 milliárd értékben kibocsátani tervezett Bitcoin kötvény szolgálna. Pontosabban az összeg fele menne a város megépítésére, a másik feléből pedig Bitcoint venne az ország.
A pénzügyminiszter és a Bitcoin kötvény
A napokban meglehetősen hiteles forrásból jöttek új hírek a projekttel kapcsolatosan. Alejandro Zelaya pénzügyminiszter egy helyi hírműsorban arról nyilatkozott, hogy minden bizonnyal tovább csúszik a kötvénykibocsátás időpontja. Eredetileg 2022 márciusára tervezték ezt megvalósítani, majd júniusra, később szeptemberre tolták át a dátumot. A mostani nyilatkozat pedig inkább a ködfátyolos távoli jövőbe helyezte a projekt indulását és a hozzá kapcsolódó kibocsátást.
A miniszter mindenesetre kiállt a Bitcoin jelentette innovatív megoldás mellett, ám a mostani árszint és volatilitás nem kedvez a tervezett akciónak. Az árszínvonallal kapcsolatos észrevétele kétségtelenül érthető, mivel El Salvador 2021 szeptembere óta vásárol folyamatosan a kriptovalutából, ami a csökkenő árfolyam miatt jelenleg 35,6 millió dolláros veszteséget jelent számára. Ráadásul az országot május 4-én leminősítette a Moody’s hitelminősítő is, mivel nem látnak hiteles pénzügyi tervet egy 2023 januárjában lejáró 800 millió dolláros kötvénycsomag finanszírozásához.
El Salvador és az emberi jogok
Úgy tűnik azonban, hogy az árfolyam kérdése a legkisebb problémája a jelenlegi elnöknek. Az Amnesty International a napokban vádolta meg a kormányt az emberi jogok tömeges megsértésével, amely önkényes letartóztatásokban, illetve börtönökben megnyilvánuló rossz bánásmódban vagy kínzásokban nyilvánul meg. Ez összefügg azzal, hogy Bukele elnök március 27-én szükségállapotot hirdetett meg a gyilkosságok növekvő száma miatt, amellyel a kormányzat elsősorban a szervezett bűnözést és a helyi bűnbandákat vádolta meg.
Az Amnesty International szerint azonban mindez számos alkalommal jogtalan bánásmódra és megalapozatlan bírói ítéletre adott lehetőséget. Az viszont tény, hogy kevesebb mint három hónap alatt több mint 35.000 ember került börtönbe, ami azt jelenteti, hogy az ország 18 év feletti lakosságának 1.7%-a ül ma börtönben. Érthető, hogy ez felkeltette a jogvédő szervezet figyelmét, a lakosság nagyrésze azonban úgy tűnik egyetért a szigorú intézkedésekkel, mivel még mindig 87% feletti az elnök népszerűsége.
Összegzés
Valószínűleg nem érte volna el az El Salvadorban bevezetett szükségállapotról szóló hír a világsajtót, ha nem hívja fel magára a Bitcoinnal kapcsolatos hozzáállásával a figyelmet. A vezető kriptovalutához való viszony lelkesítő, példamutató és ösztönző lehet a térségbeli országok számára. Ám most úgy tűnik, hogy ami jó példának számít bika piac idején, az némileg árnyalva lesz, ha medvésre fordul az irány. Annyi biztos, hogy egyedülálló, amit a Bitcoin kapcsán El Salvador csinál. Hogy hova jut vele, az pedig idővel eldől.
További ajánlott cikkeink:
- Aktuális Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok, coin elemzések
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2022
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Megnézzük, hogyan hat a közel-keleti válság a világpiacra, a Bitcoinra, Ethereumra és a többi altcoin árfolyamára.
A Uniswap modellje hosszú távon fenntarthatatlan lehet, veszélyeztetve a DeFi-t és a likviditási szolgáltatók nyereségességét.
A Telegram két legnagyobb kriptojátéka, a Hamster Kombat és a Catizen tokenjei közel 50%-ot zuhantak az airdropok után.
CZ, a Binance volt vezérigazgatója, a kriptóból az AI világába lép, új befektetésekkel és jövőbeli oktatási projektekkel a láthatáron.