Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Vajon a választások során nem lehetne használni a blokkláncot a gyorsabb, tisztább, pontosabb szavazásokhoz? 🧐 Mutatjuk a részleteket!
Az amerikai elnökválasztás eseményei tartják izgalomban a világot. Ennek oka főként az, hogy a globális erőtér szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy ki és milyen mentalitással formálja a világ politikai és gazdasági folyamatait. E sorok írása közben még mindig nem dőlt el, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke, de az már biztosnak látszik, hogy hosszú hetekig vita és akár pereskedés is lesz a választások kimenetelét illetően. Természetesen a Cryptofalka továbbra sem vált politikai hírportállá, azon viszont mi is elgondolkodunk, hogy vajon más lenne a helyzet, ha a választások lebonyolításánál a blokklánc technológia is szerepet kapott volna.
A blokklánccal kapcsolatosan sokszor írtuk már, hogy miért tartjuk jövőt formáló technológiai megoldásnak. Az adatok megváltoztathatatlansága vagy a decentralizáltság lehetősége sok előnyt hordoz magában, így nem meglepő, hogy már a döntéshozók is elgondolkodtak egy megbízható, hiteles rendszer meghonosításán.
Nem ritka ugyanis a világ különböző részein lezajlott választások során, hogy a vesztes fél csalást emleget. Sokszor talán nem is alaptalanul. Sok esetben a választások során nehézséget okozhat a határon túli polgárok szavazatainak begyűjtése. Ez mondjuk Magyarország esetében a határon túli magyarokat, illetve a külföldön élő választópolgárokat jelenti. Az USA esetében pedig levélben szavazhatnak nem csak az országban élők, hanem például a Közel Keleten és egyéb távoli helyszíneken szolgálatot teljesítő katonák is. Nem tűnik vajon ódivatúnak a 21. században levélben szavazni? Felkészült a technikai a blokklánc térhódítására a választások során? A jövő valószínűleg ez, de a kérdés ennél árnyaltabb. A tét pedig kellően nagy ahhoz, hogy az eljárás széleskörben bevezetésre kerüljön.
Az említett esetekben különösen előnyös lehet a blokklánc alapú online szavazás. Az egyik leggyakoribb megoldás a mobiltelefon applikáción alapuló választási metódus. Az elmúlt években ez Nyugat-Virginia, Denver és Utah esetében már a gyakorlatban is megvalósult, de csak a már említett tengerentúli katonai választók és családtagjaik esetében. Azonban a blokklánc magánál a szavazásnál nem kapott szerepet, csak az adatok összesítésénél és tárolásánál. A támogatók szerint nem csak a blokklánc teszi biztonságossá a szavazást, hanem a mobiltelefon alkalmazáshoz kapcsolódó azonosítási eljárások is.
Többnyire jogosítvány vagy személyi igazolvány képe kerül összehasonlításra a választópolgárról készített szelfivel, illetve magához az alkalmazáshoz is kapcsolódik valamilyen biometrikus azonosítási eljárás. Biztonsági szakértők szerint a legnagyobb problémát azonban a rosszindulatú szoftverek telepítésével lehet okozni. Ha például valamilyen malware települ a szavazó eszközére (számítógép, telefon), vagy akár a szavazatszámláló rendszer központi gépére, akkor a teljes választás kimenetele megkérdőjelezhető, illetve maga az eredmény manipulálható. A levélben való szavazás esetén ugyanis minden egyes levelet manipulálni kell az eredmény befolyásolásához, míg egy online választás esetén elég az összesítést végző számítógépet meghackelni és máris más lehet az eredmény.
A blokklánc alapú elektronikus szavazás gondolatával már az Európai Parlament egy tanulmánya is foglalkozott. Fontos megállapításuk, hogy az új évszázadban annyira átalakultak a fogyasztói szokások és életünk olyan mértékben a virtuális térbe helyeződött, hogy ebből a választások sem maradhatnak ki. A digitális szavazás megvalósulhat a már említett mobiltelefonok használatával vagy akár a választókerületekben elhelyezett terminálok segítségével is. Az biztos, hogy az ,,e-szavazás” eszközével a szavazás és összesítés egyaránt felgyorsítható, leegyszerűsíthető és a költségek is csökkenhetnek. Ráadásul még a választási hajlandóság is növekedhet, mivel akár a hétvégi nyaraló hűsítő árnyékából is el lehet végezni egy okostelefonnal a szavazást. A nagyobb választási kedv pedig elméletben erősebb demokráciához vezet.
A blokkláncra általánosan érvényes szabályok közül az egyik, a decentralizáltság viszont választások esetén nem érvényesíthető. Illetve csak részben. A szavazás blokklánc ,,bejegyzései”, azaz maga a lánc egésze ugyanis elvileg elhelyezhető valamennyi résztvevő választópolgár eszközén és ezáltal biztosítható a decentralizáltság. Ugyanakkor a központi hatóságnak mégis fontos szerepe van. Valakinek ugyanis összesíteni kell az adatokat és ebben az esetben meg kell bíznunk a harmadik félben, hogy nem képes beazonosítani a szavazókat és szavazataikat. A bizalom ebben az esetben még nagyobb súllyal esik a latba.
A fentiek alapján láthatjuk, hogy a blokklánc elhozhatja a megfelelő tisztaságot, gyorsaságot és transzparenciát a választások világába is. Az nem lehet kérdés, hogy maga a technológia forradalmasíthatja a világ választási rendszereit. Megszüntetheti vagy jelentősen lecsökkentheti a visszaéléseket. Az viszont szintén elképzelhető, hogy a világ és a technológia még nem áll készen annak széleskörű alkalmazására. Vannak példák a gyakorlati alkalmazásra, de vannak még veszélyek és buktatók is, amelyek előzetes megoldása szükséges. A gyarló emberi magatartást pedig sosem lehet kizárni.
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!