
Amerika új kereskedelmi korszakba lép – a Bitcoin azonnal megérezte
Trump új globális vámokat jelentett be, amitől a Bitcoin árfolyama megugrott, majd visszaesett. A piac már részben beárazta a kereskedelmi intézkedések hatását.
Megcsuklott a bitcoin árfolyama Trump globális vámháborúja miatt
A Bitcoin árfolyama előbb kilőtt, majd hirtelen visszaesett, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette a várva várt vámintézkedéseket, amelyeket ő maga Liberation Day-nek, azaz "Felszabadulás Napjának" nevezett.
— The White House (@WhiteHouse) April 2, 2025
A bejelentés részeként Trump új, globálisan érvényes "kölcsönös vámokat" helyezett kilátásba, amelyek több iparágat és országot is érintenek.
Vámok, inflációs kockázatok és a piac reakciója
A Fehér Ház Rózsakertjéből tartott beszédében Trump kijelentette:
„Országunkat és adófizetőinket több mint 50 éve kihasználják, de ennek most vége.”
Trump azt is bejelentette, hogy minden külföldön gyártott autóra 25%-os vámot vetnek ki éjféltől. Ezen felül minden olyan ország, amely vámokat vet ki amerikai termékekre, „kölcsönös” vámokra számíthat, amelyek mértéke körülbelül a fele lesz annak, amit eddig az Egyesült Államokra kivetettek. Ezek az arányok nemcsak vámokat, hanem egyéb, nem pénzügyi korlátozásokat és "csalásokat" is figyelembe vesznek.
Egy új, 10%-os minimum bázisvám is bevezetésre kerül minden külföldi nemzet számára, amely az amerikai piacra kíván belépni. Az adminisztráció az utóbbi hetekben változó üzeneteket közvetített a tarifákkal kapcsolatban, ami volatilitást okozott a kriptoeszközök árfolyamában is – a befektetők az inflációs hatások és a gazdasági lassulás lehetőségét próbálták beárazni.
A kriptopiac már beárazta a bizonytalanságot?
Thomas Perfumo, a Kraken globális közgazdásza szerint a kriptopiac már nagyrészt feldolgozta a vámintézkedésekkel kapcsolatos bizonytalanságot:
„Bár a 'Felszabadulás Napja' és a kapcsolódó vámok továbbra is feszültséget keltenek, a várható hatások többsége már beépült a kriptoárfolyamokba.”
A vámok hatással lehetnek az amerikai jegybank (Federal Reserve) kamatpolitikájára is. Ha a vámok tartós árnyomást eredményeznek, az kockázatos eszközök – így például a Bitcoin – további nyomás alá kerülhetnek, mivel a Fed nem sietteti a kamatcsökkentéseket.
A Bitcoin egy hónappal korábban, a vámok körüli zűrzavar csúcsán, 77 000 dollárig is visszaesett. Azóta az árfolyam lassan stabilizálódni látszik, de az újabb gazdaságpolitikai bejelentések folyamatosan hatnak a piac hangulatára.

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.

Az egyik vezető kriptotőzsde és Web3-vállalat, a Bitget lett az altcoinok leglikvidebb kereskedési platformja a 0,3–0,5%-os árfolyamsávban.