Facebook Libra: se vele, se nélküle
Abban talán minden kripto hívő egyetért, hogy a digitális valuták széleskörű elterjedéséhez (és ezáltal az árfolyam emelkedéséhez) elengedhetetlen, hogy a nagy cégek érdeklődésüket a kriptovaluták irányába fordítsák. Ezek a cégek profitból élnek és akkor fordulnak, majd a technológia felé, amikor hasznot tudnak belőle húzni. Például a mobiltelefonokba épített kriptopénztárca is eleinte valószínűleg a prémium termékvonal része lesz, majd idővel várható széleskörű elterjedése. A facebook érdeklődése a blokklánc iránt viszont jelentősen felgyorsíthatná az eseményeket. Feltéve ha sikerrel jár a Librával.
Libra: a dicső kezdetek
Bár az első pletykák már 2018-ban felröppentek arról, hogy a facebooknak is tervei vannak a blokklánc technológiával, hivatalosan csak 2019 június 18-án jelentették be a Librával kapcsolatos terveket és az ezt bemutató fehér könyvet. Ekkor még úgy nézett ki a dolog, hogy egy 27 tagból álló konzorcium áll majd a projekt mögött, olyan nevekkel, mint a Visa, PayPal, eBay, Uber, Spotify vagy a Vodafone. Az már nemsokkal a bejelentés után látszott, hogy nem lesz egyszerű menet a projekt véghezvitele. Számtalan helyről támadták a Librát, főként kormányok, pénzügyi döntéshozók és bankok. Októberre az ismertebb cégek nagyrésze kilépett a konzorciumból. Így mire Mark Zuckerberg kongresszusi meghallgatására sor került, már egy jelentősen legyengült felállásban próbálta meg védeni a projektet.
Libra: rajongók és ellenzők
Ahhoz, hogy megértsük az álláspontokat, meg kell ismernünk a rendszer működését. A Libra, mint kriptovaluta a facebook szerint azt a problémát hivatott megoldani, hogy ugyanolyan egyszerű legyen a jövőben a pénzutalás, mint ahogy smst vagy emailt küldünk. Ezt persze ma már jó pár fintech startup is nyújtja, de a facebook mögött több milliárd felhasználó van, ami több szempontból is komoly erőforrás. A termék lényege tulajdonképpen az, hogy kihasználja a blokklánc technológiában rejlő előnyöket és kiküszöböli az esetleges hátrányokat. A gyors utalás lehetősége talán az egyik előny, míg a volatilitás kiküszöbölése a megoldott hátrányra példa. Ez utóbbi úgy történik, hogy a teljes Libra valuta mögött valós pénzek vannak, amelyek biztosítják az árfolyamstabilitást.
Az ellenzők viszont főként a szabályozatlanság kérdését róják fel hibának. A legkomolyabb érv azonban talán az, hogy a decentralizáltan működő bitcoinnal szemben a Libra centralizált és a konzorcium működteti. A nagy kérdés, hogy van e félnivalója bárkinek is egy olyan pénzügyi rendszertől, amelyben a központi bank szerepét a Facebook tölti be.
A Librával kapcsolatban a Mastercard vezérigazgatója Ajay Banga egy interjúban azt nyilatkozta, hogy az ötlettel alapvetően nincs baj, de egyrészt bizonytalan a jogszabályi megfelelősség, másrészt kérdéses maga az üzleti modell is. Ez utóbbi úgy értendő, hogy nem egyértelmű, miként lesz ebből bevétel a konzorciumi tagok számára. Az ugyanis - mint a bevezetőben is szerepelt - nyilvánvaló, hogy a szegény országok bekapcsolása a bankrendszerbe, az csak a mézesmadzag és természetesen a konzorciumi tagok anyagi hasznot remélnek a Librától. Az is érthető, hogy ha a Libra idővel az e-kereskedelem fizetőeszközévé válik, akkor pontos vásárlási és fizetési szokásaink is a facebook kezébe kerülnek, ami egy komoly érték. Azt viszont Banga szerint nem látni, hogy mit nyernek a többiek.
Libra összegző
Annyi biztos, hogy a Libra projekt nem áll le és folyik a fejlesztés. Legalábbis ezzel ellentétes hírek még nem láttak napvilágot. Az, hogy képes lesz e a megmaradt cégekkel együtt bevezetni és elterjeszteni a facebook az új digitális valutáját, az már inkább kérdés lehet. Ehhez még számos törvényhozót meg kell győzzön és a jogszabályi hátteret is ennek megfelelően kell alakítania. Mindeközben azonban a világ többi országában is folyik a munka, hogy nemzeti kriptovalutát hozzanak létre. Úgy tűnik nem kell már sokáig várnunk, hogy megtudjuk ki nyeri ezt a versenyt!
További ajánlott cikkeink:
- BITCOIN, KRIPTOVALUTA SZÓTÁR ÉS KISOKOS
- MIÉRT ÉRI MEG BITCOINNAL ÉS KRIPTOVALUTÁKKAL KERESKEDNI?
- PONTOS MATEMATIKAI MODELL A BITCOIN ÁR MEGHATÁROZÁSÁHOZ
- ÚJABB CSÚCSOKAT DÖNTÖGET A BITCOIN HASH RATE
- TETHER OLDOTTA MEG A PORNHUB ÉS A PAYPAL HARCÁT
- MIRE IS JÓ A BLOKKLÁNC? – ALKALMAZÁSI MEGOLDÁSOK A GYAKORLATBAN
- CRYPTOFALKA KRIPTOVALUTA KERESKEDÉS KISOKOS
- AZ ARANYNAK KÖSZÖNHETŐEN ENNYIT ÉRHET MAJD AKÁR EGY BITCOIN
Megnézzük, hogyan hat a közel-keleti válság a világpiacra, a Bitcoinra, Ethereumra és a többi altcoin árfolyamára.
A Uniswap modellje hosszú távon fenntarthatatlan lehet, veszélyeztetve a DeFi-t és a likviditási szolgáltatók nyereségességét.
A Telegram két legnagyobb kriptojátéka, a Hamster Kombat és a Catizen tokenjei közel 50%-ot zuhantak az airdropok után.
CZ, a Binance volt vezérigazgatója, a kriptóból az AI világába lép, új befektetésekkel és jövőbeli oktatási projektekkel a láthatáron.