Többeket meglepett Vitalik Buterin új blogbejegyzése
Trump egyre növekvő népszerűsége közepette Vitalik Buterin posztja többeket váratlanul ért, és egyesek egyenesen „politikailag naivnak" nevezték.
A Messari vezérigazgatója hevesen bírálta Vitalik gondolatait
Az Ethereum (ETH) társalapítója, Vitalik Buterin szerdán közzétett blogbejegyzésében arra szólította fel a leendő szavazókat, hogy ne támogassák a politikai jelölteket pusztán azért, mert kriptopártinak nevezik magukat.
A poszt a kriptoipar szereplőinek sokféle reakcióját váltotta ki, és nem tetszett az iparág néhány konzervatívabb hangjának - különösen a Messari vezérigazgatójának, Ryan Selkisnek, aki Donald Trump exelnök buzgó támogatója.
„Vitalik idealista, nem realista. Ő az egyik legnaivabb ember a politikát illetően, akivel kapcsolatba kerültem a kriptoszférában. Ráadásul valójában kanadai. Buterin most burkoltan arra buzdít, hogy az amerikai történelem leginkább technológia-ellenes elnökére szavazzunk, mert intellektuálisan túlságosan magabiztos, de politikailag gyenge.”- mondta Selkis
Selkis 2017-ben társalapítója volt a Messari kriptopiaci hírszerző cégnek. Az elmúlt néhány évben többször politikai szerepet vállalt a kriptoiparon belül, és koordinálta a kripto-barát politikai bizottságok finanszírozására irányuló erőfeszítéseket, miközben Twitteren az SEC-t bírálta, amiért szabályozási háborút folytat a kripto ellen.
Buterin nem dől be Trump hirtelen pálfordulásának
Blogbejegyzésében Buterin hangsúlyozta, hogy a kripto támogatása nem korlátozódik a kriptovaluták vagy a blokklánc-technológia szabályozási kezelésére.
Against choosing your political allegiances based on who is "pro-crypto"https://t.co/rEbRjZYtFB
— vitalik.eth (@VitalikButerin) July 17, 2024
Úgy érvelt, hogy egy jelölt, aki egyszerűen csak azt állítja, hogy „kriptopárti”, annak érdekében, hogy több szavazatot szerezzen, nem hiteles felvállalása a decentralizált pénzügyekben rejlő értékeknek.
„Nem számít, hogy a titkosított üzenetküldés betiltását támogatják, ha hataloméhes nárcisztikusak, vagy ha olyan törvényjavaslatokat szorgalmaznak, amelyek még nehezebbé teszik a kínai vagy indiai barátod számára, hogy részt vegyen a következő kriptokonferencián” - írta Buterin az Egyesült Államokban folyó politikai párbeszédről.
Voltak azonban, akik támogatták az Ethereum társalapítójának nézeteit
Jake Chervinsky, a Variant Fund kockázati tőkebefektető cég jogi vezetője Twitteren úgy reagált, hogy Buterin posztjának „szilárd pontjai” vannak, de egyes olvasók valószínűleg olyan következtetést vonnak le, amelyet maga Buterin nem fogalmazott meg kifejezetten.
„Túl sokan fogják úgy olvasni a főcímet, hogy „Szavazzatok Bidenre!”, és kihagyják a többit” - írta Chervinsky.
Peter Van Valkenburgh, a kriptopolitikai kérdésekkel foglalkozó nonprofit szervezet, Coin Center kutatási igazgatója alternatív főcímet javasolt Buterin posztjához:
„Ne áldozd fel a cypherpunk mivoltodat egy adott „kriptopárti” politikusért vagy politikai javaslatért. A politikusok jönnek és mennek. A magánéletet, a szólást és a jogállamiságot meg kell őrizni." - javasolta Van Valkenburgh
Van-e középút az amerikai politika és a kriptoipar számára?
A Castle Island Ventures partnere, Nic Carter azt írta, hogy a kripto már most is összhangban van a „liberális/konzervatív értékrendekkel”, és hogy a republikánusok számára is logikus, hogy fel kell karolni azt.
Trump olyan politikusokkal vette körül magát, akik „hitelesen kriptopártiak”, mint például az alelnökjelöltje, J.D. Vance szenátor (R-OH) és az egykori elnökjelölt Vivek Ramaswamy.
A Twitteren Selkis a kripto számára egzisztenciális pillanatnak nevezte a novemberben esedékes választást Joe Biden és Trump elnök között. Szerdán azt írta, hogy „politikai hovatartozása azon alapul, hogy ki az, aki mentálisan alkalmas arra, hogy főparancsnok legyen”.
Mit kezd majd vajon Trump a decentralizált világgal?
Anélkül, hogy kifejezetten megnevezte volna bármelyik politikust, Buterin azt írta, hogy egy politikus évekkel ezelőtti gondolatai a kriptóról releváns mércéje a jövőbeli várakozásoknak. Az is sokatmondó, hogyan viselkedik egy politikus, amikor a szabadság támogatása és a vállalatok támogatása ellentétben áll egymással - írta.
A decentralizáció fontosságát hangsúlyozva Buterin megismételte a Bitcoin alkotójának egy idézetét.
„A technológiával megnyerhetünk egy nagy csatát a "fegyverkezési versenyben", ugyanis a decentralizáltsággal a szabadság új területét nyithatjuk meg. A kormányok jók abban, hogy levágják a központilag irányított hálózatok fejét, mint a Napster, de a tiszta [peer-to-peer] hálózatok úgy tűnik, megállják majd a helyüket.” - írta Satoshi Nakamoto egykor a peer-to-peer hálózatokról.
Az elnök ugyan kevés tudással rendelkezik a tokenről, de kijelentései és felesége, Melania Trump saját memecoinjának megjelenése tovább fűtik a piacot
A világ legnagyobb kriptovalutájának árfolyama számos tényezőtől függ, de melyek a legfontosabbak? Három mutató az USA gazdaságából, ami mindent visz.
A közösség elégedetlen, a vezetés változni látszik, és Vitalik Buterin is egyre inkább beleáll a kriptovilág viharos diskurzusaiba.
Megfogadtad, hogy idén nem nézed tovább, hogy értéktelenedik a nehezen megkeresett pénzed? Nem éri meg várni - fektess okosan kriptovalutákba!