A pénzügyi szolgáltatások terén ma elsősorban a bankokra számíthatunk. Ha valaki hitel szeretne felvenni, vagy meglévő szabad pénzét befektetné, akkor legegyszerűbb, ha besétál a közeli bankfiókba és ott a kellő feltételek teljesítése mellett máris elindítja az egyébként nem kevés ideig tartó folyamatot. De mi tehet valaki ha kriptovalutában van a befektetni való pénze, esetleg így szeretne hitelhez jutni? Az alábbiakban bemutatjuk a Ethereum blokkláncon alapuló Compound Finance pénzügyi rendszert.
Mi a Compound Finance?
A Compound Finance azaz a Compound, pénzügyi protokoll decentralizált pénzügyi rendszerben (DeFi) működik. A blokklánc technológia és DeFi előnyét kihasználva közvetítő személye részvétele nélkül. A rendszerben lehetőség van pénzt kölcsön venni vagy kölcsön adni a megfelelő kamatokért cserébe. Ezért erre tekinthetünk egyfelől úgy is mint egy megtakarítási betétszámlára, ahol elhelyezzük a pénzünket, amiért kamatot ír a rendszer jóvá. Miközben ezt az összeget kölcsönként tovább folyósítja az azt igénylőnek, vagy akár az elhelyezett összeg fedezetül szolgálhat egy saját magunk által felvett kölcsönhöz. Hasonló megoldást dolgozott ki a Nexo is, csak ők CeFi, vagyis Centralized Finance formában.
Hogyan működik a Compound Finance?
A fentiekből látszik, hogy a Compound pénzügyi protokoll egy hitelfelvételt biztosító DeFi rendszer. Szakmai igényességgel megfogalmazva azt is mondhatnánk, hogy matematikai algoritmusok által irányított pénz piaci protokoll. A rendszerben letétbe helyezett kriptovalutákat okosszerződések segítségével tudhatjuk biztonságban, ezáltal a rendszer teljesen automatizált.
Bárki csatlakozhat a protokollhoz, aki létrehozott egy Web 3.0 tárcát, mint amilyen például a Metamask is. A rendszerben rejlő szabadságot is az adja, hogy egy kripto pénztárcával és internethozzáféréssel már bárki részese, haszonélvezője lehet a szolgáltatásnak.
A decentralizált tulajdonságnak köszönhetően a pénzt letétbe helyezők és a hitelt igénylők nem kell egyeztessenek egymással, megteszi ezt a rendszer helyettük. A kereslet-kínálat törvényeit figyelembe véve történik a kamatok meghatározása is, szintén a Compound protokoll algoritmusa által meghatározott módon. Az összegeket pedig úgynevezett ,,liquidity pool”-ban (okosszerződésekben) tárolja a rendszer. Itt megint szerepet kap a blokklánc biztonsága és sajátos működése. A protokoll része a COMP token is, amelynek birtokosai képesek a rendszer felügyeletére, javaslatokat fogalmazhatnak meg a fejlesztéssel, új tokenekkel vagy akár a kamatlábakkal kapcsolatosan is.
Jelenleg az alábbi kriptovalutákkal használhatók a rendszer: ETH, WBTC, BAT, REP, ZRX, DAI, USDC, USDT.
Milyen előnyei és hátrányai vannak a Compoundnak?
A legalapvetőbb előnye az, hogy a betétek után kamatot ír jóvá a rendszer (ez persze nem meglepő egy pénzügyi szolgáltatástól). További felhasználási lehetőség az is ha a segítségével egy kereskedési portfólió bővítünk. Például egy kereskedő long pozíciót nyit mondjuk a BTC esetében. A megvásárolt BTC-t elhelyezi a Compound pénzügyi rendszerben, ahol fedezetként szolgál hitel felvételéhez. Ezután a fedezet mértékének megfelelően USDT hitelt vesz fel, amiből további BTC-t tud vásárolni. Ha a BTC árfolyamának növekedése nagyobb, mint a fizetendő kamat, akkor itt további nyereség keletkezik. Az előny a nyereség lehetősége, a művelettel kapcsolatos kockázat viszont szintén egyértelműen következik a fenti folyamat leírásából. Mivel ugyanis a kereskedő csak spekulál az árfolyam növekedésére, így az is előfordulhat , hogy az árfolyam esik és akkor nem csak a kamatot kell megfizetnie, hanem még akár a letétebe helyezett BTC is odalesz.
A hátrányok közé lehet továbbá sorolni a szoftveres kockázatokat is. Bármilyen alaposan és körültekintően megírt programról legyen szó, a hiba előfordulásának mindig van esélye. Még akkor is, ha elismert cégek auditálták a Compound protokollműködését. Ezért a tanács ebben az esetben is ugyanaz, mint a tőzsde világában. Csak olyan összegeket bízzunk a rendszerre, amit adott esetben nem sajnálunk elveszíteni.
Összegzés
A Compound Finance-nek pénzügyi protokollnak fontos helye van a DeFi rendszerben. Működési elvét tekintve reális alternatívája lehet idővel a hagyományos pénzügyi szolgáltatóknak. Az előnyök önmagukért beszélnek, a hátrányokon pedig még lehet csiszolni. Globális időtávokat nézve viszont megállapítható, hogy a jövő izgalmas dolgokat tartogat a pénzügyi szektor számára.
Árpási Zoltán
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Eljött a nap, amikor az olaj ára olcsóbb lett, mint a vízé
- Starbucks és McDonalds teszteli a kínai digitális yüant
- Komoly módosítások a Facebook Libra kriptovalutájánál
- Blockchain technológia, már a Telsa és a BMW is használja
- A Huawei fogja segíteni a kínai blockchain adoptációt
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos