1,9 milliárd dolláros átverés: bíróság előtt a Hyperfund
A kriptovaluta scam megszervezésével vádolt trió akár öt év szövetségi börtönbüntetéssel is számolhat, ha elítélik őket.
1,9 milliárd dolláros kriptopénz-csalás
Egy ausztrál és két amerikai férfi ellen emeltek vádat egy 1,9 milliárd dolláros kriptopénz-csalás megszervezésével, amely egy állítólagos DeFi platform, a HyperFund köré épült - közölte hétfőn az amerikai igazságügyi minisztérium.
Three Individuals Charged for Roles in $1.89B Cryptocurrency Fraud Schemehttps://t.co/T0S3F0xLa0
— Criminal Division (@DOJCrimDiv) January 30, 2024
Az igazságügyi minisztérium azzal vádolta az ausztrál állampolgár Sam Lee-t (társalapítója a HyperFundnak), valamint Rodney Burtont és Brenda Chungát, akik szintén népszerűsítették a platformot, hogy együttesen közel 1,9 milliárd dollárt csaltak ki a befektetőktől, azt állítva, hogy a befektetések hozama kriptopénz-bányászati műveletekből származik.
"Legyen szó kriptopénzcsalásról vagy bármilyen más pénzügyi csalásról, ha túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg az is. A feltételezett csalás mértéke most is elképesztő méreteket ölt. " - tette hozzá Erek L. Barron, a marylandi kerületi ügyész egy nyilatkozatban.
HyperFund: Napi 0,5% és 1% közötti passzív jutalmak
Az igazságügyi minisztérium szerint a trió 2020 júniusától 2022 novemberéig állítólag befektetési szerződéseket kínált és értékesített a nyilvánosságnak a HyperFundon keresztül, beleértve a HyperFund "tagságokat", amelyek napi 0,5% és 1% közötti passzív jutalmakat biztosítottak a befektetőknek, amíg a vállalat meg nem duplázta vagy meg nem háromszorozta a befektető kezdeti befektetését.
A HyperFund azt állította, hogy kifizetéseit részben a nagyszabású kriptobányászati műveletekből származó bevételeiből folyósítja. A probléma csak az, hogy most a hatóságok szerint a bányászati tevékenységek egyszerűen nem léteztek, sőt 2021 júliusától kezdődően a HyperFund elkezdte blokkolni a befektetők kifizetéseit.
Öt év börtönbüntetést is kiszabhatnak a HyperFund trióra
Lee-t és Chungát értékpapír- és banki csalás elkövetésére irányuló szervezkedéssel, míg Burtont engedély nélküli pénzátutalási vállalkozás működtetésével vádolják. Chunga bűnösnek vallotta magát. A trió elítélése esetén akár öt év szövetségi börtönbüntetésre is számíthat.
🙌🏼#Hyperfund Packages start at $300, then $500 & $1000, Earn 3x-5x your investment in just 600 days! Pays 0.5% Daily! Earn 5x with Rebuys (Compounding)!! ✨#cryptocurrency #bitcoin #crypto #blockchain #btc #money #ethereum #trading #bitcoinmining #investment #business pic.twitter.com/ROR5mXAN85
— Hyperfund Info (@HyperfundInfo) August 13, 2021
A hatóságok megjegyezték, hogy a HyperFund több néven is működött, így például HyperTech, HyperCapital, HyperVerse és HyperNation néven is ismert.
Tavaly több mint 1,7 milliárd dollár kriptopénz tűnt el
A TRM Labs blokkláncelemző vállalat múlt havi jelentése szerint csak 2023-ban több mint 1,7 milliárd dollárnyi kriptopénzt loptak el. A hónap elején hackerek több mint 4 millió dollárt tulajdonítottak el úgynevezett "wallet drainerek" segítségével, hamis air dropokon és Solana-tulajdonosokat célzó csalásokon keresztül.
Bár a kriptovaluta-bűncselekmények nem új keletűek, az Igazságügyi Minisztérium és más ügynökségek, köztük az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete fokozta erőfeszítéseit az állítólag digitális eszközökkel kapcsolatos csalások és rendszerek megfékezésére.
"Ezek az esetek egyértelmű üzenetet közvetítenek arról, hogy megvannak az eszközeink ahhoz, hogy megvédjük a pénzeszközöket. Szorgalmasan nyomozunk, üldözzük és felelősségre vonjuk azokat, akik megpróbálják becsapni az amerikai befektetőket" - mondta David Meisenheimer, az IRS Criminal Investigation megbízott különleges ügynöke.
A Crypto.com megkapta az EU előzetes jóváhagyását a MiCA engedélyhez, ami egységes szabályozási keretet teremt a kriptotőzsde számára.
Eric Trump sejtelmes üzenete felrobbantotta a kriptovilágot miután a Trumphoz köthető DeFi-platform 48 millió dollárért vásárolt Ethereumot.
Hogyan működik a Crimeware-as-a-Service (CaaS) modell és hogyan alakította át a digitális bűnözői tevékenységeket?
Egy macOS malware, a Banshee, az Apple titkosítását utánozva több millió kriptotárcát veszélyeztetett – de a valós veszély vitatható.