
Ethereum staking: Magas hozam, elköteleződésért cserébe
Az Ethereum új PoS hálózatának kialakításához a validátoroknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, sok kihívást rejt a staking folyamata. ⤵️
Elindult az Ethereum 2.0
Aznap, amikor összegyűlt a szükséges 524,288 ether a hálózat elindulásához írtunk egy átfogó cikket az Ethereum 2.0-ról. A validátoroknak 32 ether-t kell lekötniük annak érdekében, hogy csatlakozzanak az újonnan már Proof-of-Stake mechanizmuson alapuló hálózathoz. November 24-én összegyűlt a kellő mennyiségű ether a “deposit contract”-nek nevezett okosszerződésben, ami beindította a “beacon chain“-t, ami az új hálózat alapvető pillére lesz. Ezzel kezdetét vette a “Phase 0”.
Következő lépés 2021-ben várható, amikor a “Shard chain“-ek működésbe lépnek, annak érdekében, hogy növeljék a hálózat gyorsaságát. Erre a változtatásra már régóta szükség volt, az Ethereum hálózata egyre túlterheltebb a DeFi projektek elterjedésével.
Amint átállt a rendszer a PoS-ra, a régi hálózat bányászai búcsút mondhatnak a PoW rendszernek, erre azonban még a legpozitívabb becslések szerint is még éveket kell várnunk. A tranzakciókat az új staking hálózat fogja lebonyolítani, amiért cserébe új fajta Ethereum lesz a jutalom.
A validálás hátrányai
A cointelegraph összefoglalta, mik is a felmerülő problémák, ha valaki validálni szeretne. A validálást 32 ether lekötésével lehet elkezdeni, ami jelenlegi árfolyamon több mint 5 és fél millió forint. Ekkor még nem is beszélve a hardware beszerzéséről és működtetéséről.
Ehhez az összeghez leghamarabb akkor lehet majd hozzányúlni, ha az Ethereum jelenlegi mainnet-e összekapcsolódik az új rendszerrel, pontosabban annak beacon chain-jével. Ez az utolsó fázisa az új és gyorsabb Ethereum 2.0 hálózat indításának, ami várhatóan 2022-ben következik be.
Image by WorldSpectrum from Pixabay
Nem túlzás azt mondani, hogy az a több ezer új validátor egytől-egyig elkötelezett a projekt iránt, hiszen félig vakon vágtak bele ebbe a kalandba. Ki tudja, mennyit fog érni egy ether több év múlva? Lehet töredéke lesz a jelenlegi árnak, az is lehet többszörösét fogja érni. Nem beszélve a sok csúszásról, hiszen több szakértő is azt állítja, az Ethereumnak már régóta az új rendszeren kéne futnia, mert már kinőtte magát.
A PoS rendszer sajátossága, hogy bünteti azokat a validátorokat, akik nem elvárt módon viselkednek. A “Slashing“-nek nevezett módszer a lekötött tőke egy részének elvételével bünteti a csalni próbáló felhasználókat, illetve azokat, akik sokáig nem vesznek részt a tranzakciók lebonyolításában.
A validátorok száma limitált
Tegyük fel, hogy egyik napról a másikra, hirtelen mindenki validátor szeretne lenni. Ha azt nézzük, hogy jelenleg 127 millió Ethereum cím létezik és 113 millió ether van forgalomban, akkor azt kapjuk, hogy nem lehet minden címen legalább 1 ether, nemhogy 32. Azonban az etherek eloszlása közel sem ennyire homogén. Az áprilisi eredmények azt mutatták, hogy a 10 legtöbb ethert birtokló címen a forgalomban lévő összes ether 17%-a van. Ez majdnem 2 millió ethert jelent átlagban ezeken a címeken. Az is kiderült, hogy mindössze 10.000 címen megtalálható az etherek 94%-a. Ebből következik, hogy nem lehet mindenki validátor, még akkor se, ha pénzügyi háttere megengedné.
Azonban ez a veszély még nem fenyeget senkit. Az emberek többsége nem engedheti meg magának, hogy egy ilyen kockázatos befektetést vállaljon. Az is határt szab az Ethereum staking során, hogy szükséges a kellő tapasztalat és tudás ahhoz, hogy megfelelően működtessenek egy validátor node-ot.
Ethereum staking pool, lehetőség mindenkinek
Az Ethereum staking pool-ok lehetőséget adnak a kisebb tőkével rendelkezőknek is, hogy validátorokká váljanak. Ezek a platformok egyesítik a felhasználók tőkéjét, illetve elintézik a hardware-ek beszerzését és üzemeltetését. Így mindenkinek megadatik a lehetőség, hogy részt vegyen a validálásban, még akkor is, ha ezt közvetve éri el. A platform kiosztja a validálásra kapott jutalmak egy részét a felhasználóknak, a többi az ő profitja. Ilyen platformok üzemeltetésével jól járhatnak azok, akik jártasak a validálás területén. Így kamatoztathatják tudásukat azzal, hogy több csomópontot üzemeltetnek a hálózaton.
Ilyen platformok közé tartozik a Stkr, ahol 0,5 ether is elég kezdeti tőkének. A Stkr sajátossága, hogy a felhasználóknak aETH tokeneket is ad, amikor ethert küldenek be a staking pool-ba. Ezzel részt vehetnek különböző DeFi projektekben, vagy eladhatják többlet profitért. Ha értünk a validáláshoz, akkor jelentkezhetünk erre a feladatra is.
Forrás: https://stkr.io/
A Stkr-hez hasonló közösségek teszik lehetővé, hogy egy összetett tudás- és tőkeigényes projekt megvalósítása ne egyetlen ember vállát nyomja. A szolgáltató – ez esetben a Stkr – biztosítja az infrastruktúrát, beleértve az erőforrás-kezelést, online közösségi platformot, illetve biztosítékot, hogy a hálózat megfelelően fog működni. A felhasználók biztosítják a tőkét, illetve szavazhatnak a platformot érintő fontosabb kérdésekről. A szolgáltatónak is érdeke a megfelelő reputáció kiépítése, hiszen több hasonló platform versenyzik a piacon található tőke beáramlásáért.
Összefoglaló az Ethereum 2.0-ról
A kriptovaluták világában egymás után jönnek az innovációk. A piac gyorsan fejlődik, új alkalmazási lehetőségek látnak napvilágot, gondolok a DeFi feltörekvésére, az ERC-20 illetve az egyéni tokenekre (nonfungible tokens). A kriptovalutát használók száma növekszik, a vállalkozói kedv is egyre nagyobb. Ami mégis határt szab a széleskörű hódításnak az a bizonytalanság, a piac szabályozatlansága, illetve a technológia bonyolultsága.
Véleményem szerint az Ethereum 2.0 lassan halad, de tartunk valamerre. Sok a biztató hír és nagy a lelkesedés mind fejlesztői, mind felhasználói oldalon. Nem biztos, hogy problémamentes lesz a PoS hálózatra való átállás, de úgy gondolom megoldást idővel mindenre találnak majd a fejlesztők. Érdemes lépést tartani a fejleményekkel, és megbízható hírforrásból tájékozódni. Amikor a piac feltörekvőben van, és sok új tapasztalatlan felhasználó kerül a kriptovaluták közelébe, általában megjelennek a rossz szándékú hirdetmények és weboldalak.
Borítókép forrása: https://bitcoinist.com/
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2019/2020; Cryptofalka
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
TÁMOGASD A CRYPTOFALKA MŰKÖDÉSÉT
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!