Vitalik Buterin: Újraélesszük a Cypherpunk mozgalmat!
Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin szerint a blokklánc "cypherpunk" vízióját nagyrészt a szőnyeg alá söpörték, amikor 2017 körül elkezdték túlfinanszírozni a hálózatot.
Vitalik: Újraélesszük a Cypherpunk mozgalmat!
Vitalik Buterin, a hálózat egyik alapítója szerint az Ethereumnak újra kell indítania a "cypherpunk" forradalmat, amelyet a blokklánc számára a kezdeti időkben vizionáltak.
Buterin december 28-i blogbejegyzése szerint az Ethereumot eredetileg "nyilvános decentralizált megosztott merevlemezként" képzelték el, amely kihasználhatta a peer-to-peer üzenetküldést és a decentralizált fájltárolást, de ez az elképzelés 2017-ben kezdett elhalványulni az Ethereum pénzügyi irányba való fordulásával.
Make Ethereum cypherpunk againhttps://t.co/qEiOcZLEeg
— vitalik.eth (@VitalikButerin) December 28, 2023
Mit jelent a Cypherpunk az Ethereum számára?
A decentralizáció, a nyílt részvétel, a cenzúraellenesség és a hiteles semlegesség azon "cypherpunk" értékek közé tartozik, amelyeket Buterin határozottan viszont akar látni az Ethereum jövőjében, és továbbra is bízik abban, hogy nem csak pénzügyi alkalmazások virágozhatnak a blokkláncon.
Kiemelte, hogy a rollup-ok, a zero-knowledge proof-ok és a második generációs adatvédelmi megoldások egyre elterjedtebbé válnak, amelyek fenntarthatnak néhányat ezekből a cypherpunk értékekből.
A cypherpunk olyan személyre utal, aki titkosítást használ a számítógépes hálózathoz való hozzáférés során az adatvédelem biztosítása érdekében, különösen a kormányzati hatóságok elől.
A szavazásokon való részvétel a személyazonosság felfedése nélkül, valamint az olyan mechanizmusok bevezetése, mint a kvadratikus szavazás, a szervezetek közötti konszenzus megtalálása az önszabályozásának segítésére, a többi cypherpunk-szerű tevékenység közé tartoznak, amelyekből Buterin többet szeretne adni az Ethereumban.
This is Ethereum
— sassal.eth/acc 🦇🔊 (@sassal0x) December 29, 2023
This is why we are here pic.twitter.com/onMU20q9w2
Vitalik: "Nehéz ellenállni a nyomásnak"
"Nagyon is lehetséges olyan dolgokat építeni a kriptoökoszisztémán belül, amelyek nem követik ezeket az értékeket" - ismerte el Buterin, utalva bizonyos példákra.
Például egy erősen centralizált, többszörös aláírással biztosított réteg kiépítése, a megváltoztatás igénye nélkül, vagy egy olyan, NFT ökoszisztéma, ahol az NFT-ket egy központi weboldalon tárolják egy decentralizált fájltároló platform, például az IPFS helyett.
"Nehéz ellenállni a nyomásnak, de ha nem tesszük meg, akkor azt kockáztatjuk, hogy elveszítjük a kripto ökoszisztéma egyedi értékét, és a meglévő web2 ökoszisztéma klónját hozzuk létre újra, extra hatékonysági hiányosságokkal és extra lépésekkel."
A centralizáltság kihívás az Ethereum számára is
Ennek ellenére Buterin elmondta, hogy lenyűgözték azok a megoldások, amelyek az iparág néhány legnagyobb problémájából születtek.
Megjegyezte, hogy a decentralizált tőzsdék megoldást nyújtottak a központi tőzsdékre irányuló hackelésekre, míg a Cowswap, a Flashbots Protect és a MEV Blocker segítettek korlátozni az Ethereum-felhasználók ellen a maximálisan kivehető értéket kihasználók által elkövetett támadások súlyosságát.
December 28-án Buterin azt javasolta, hogy az Ethereum proof-of-stake láncát könnyebbé és egyszerűbbé tegyék azáltal, hogy csökkentik az aláírások számát, amelyeket a validátoroknak kell elkészíteniük a hálózat működésének fenntartásához.
A Revolut az elmúlt három hónapban közel 13,5 millió dollárnyi kriptós veszteséget előzött meg a fokozott csalásvédelmi intézkedésekkel.
Nayib Bukele, El Salvador elnöke – akit gyakran érnek támadások radikális pénzügyi húzásai miatt – talán most kezd igazán révbe érni.
Tudatos befektetőkké váltak a lakossági Bitcoin kereskedők? Az adatok szerint radikálisan megváltozott a viselkedésük az elmúlt évek során.
Az indonéz posta bevezette első olyan postai bélyegeket, amelyekhez NFT-k társulnak, ezzel ötvözve a hagyományt és a technológiát.