Mi az arbitrázs kereskedés, és hogyan lehet rajta profitálni?
Mit tennél, ha garantált lenne a nyereség egy kereskedésen? Túl szép, hogy igaz legyen, de az arbitrázs ügylet áll a legközelebb ehhez. A kereskedők versengve próbálják megragadni a lehetőséget, hogy elkapják a jó arbitrázs tradeket, éppen ezért a haszon aránya nagyon kicsi, és az is főleg a sebességen és a volumenen múlik. Ezeknek a kereskedéseknek a nagyrészét olyan algoritmusok végzik, amiket nagy forgalmú kereskedő cégek fejlesztenek.
MI AZ ARBITRÁZS KEREKEDÉS?
Az arbitrázs kereskedés egy stratégia, aminek a lényege, hogy egyidejű vásárlásokkal és eladásokkal generál profitot. Ez leggyakrabban különböző kriptotőzsdék ugyanazon valutapárjaikon zajlik. A valutáknak az árai elméletben ugyanazok két tőzsdén, mivel ugyanazokról a digitális eszözökről van szó, de mivel minden piacot a saját kereslete és kínálata irányít, eltérések lehetnek a tőzsdék között. Egy rövid ideig.
Az arbitrázs trader számára nem csak az jelenti a kihívást, hogy megtalálja az árfolyamkülönbségeket, hanem az is, hogy elég gyorsan lépjen. Sokan figyelik ezeket az ár eltéréseket, és amikor nagy tételben kereskednek rajtuk, az árfolyam gyorsan kiegyenlítődik és ezzel eltűnik a különbözet. Mivel a kockázat alacsony, a haszon aránya is kicsi, így csak egy nagyobb vagyonnal lehet belőle kézzelfogható eredményt kinyerni. Az arbitrázsnak több fajtája is van, nézzük mivel állunk szemben!
TŐZSDE ARBITRÁZS
Ez a leggyakoribb típus; a kereskedő bevásárol az egyik tőzsdén, majd elad a másikon. A kriptovaluták árai, gyorsan változhatnak. A lenti listán néhány tőzsde pillanatnyi BTC/USD árfolyama van, láthatod, hogy az árfolyamok szinte soha sem teljesen ugyanazok.
Itt jönnek a képbe az arbitrázs kereskedők, akik megpróbálják kihasználni ezeket a kis különbségeket. Az érintett piacok ezzel megbízhatóbbnak tűnnek mindenki számára, mert így az azonos valutapárokon szinte mindig ugyanaz az árfolyam minden tőzsdén.
Hogyan zajlik ez a gyakorlatban? Tegyük fel, hogy árfolyam különbség van a BTC-nél a Binancen és egy másik tőzsdén. Ha egy arbitrázs trader ezt észreveszi, az olcsóbb tőzsdén akar majd vásárolni bitcoint majd gyorsan eladni a drágábbikon. A bitcoin piac mára viszonylag kinőtte magát, folyamatosan pörögnek rajta a milliók, ezért ezeket a 'biztos' ügyleteket hamar megtalálják azok a pénzek, amik aztán zárják is a rést.
HÁROMSZÖG ARBITRÁZS
Egy másik gyakran használt kereskedési fajta, a háromszög arbitrázs. Ebben az esetben a trader három különböző kritovaluta ár-eltéréseit használja ki, miközben az elsőből a másodikba, a másodikból a harmadikba, majd abból megint az elsőbe váltja át a tőkét körben. Például, ha LTC-t vehetsz BTC-ből és ETH-ból is, de a két árfolyam relatív értéke különbözik, akkor van egy arbitrázs lehetőség. Az alábbi ábrán látszik, hogy néz ez ki számokban.
AZ ARBITRÁZS KOCKÁZATAI
Az arbitrázs ügyletek kockázata viszonylag alacsony, de azért nem nulla. Kockázat nélkül nem lehet nyereség, ez sem kivétel. A legnagyobb kockázat, ami felmerülhet, az a végrehajtás. Ha a vételi-eladási táv, visszazár mielőtt végrehajtanád a kereskedéseket, elvész a kedvező árfolyamkülönbség, és maradnak a díjak. Ez sajnos előfordulhat egy váratlan slippage miatt, de ha egy percre zűr van a tőzsde platformjával, azalatt szintén elúszhat a lehetőség.
A másik dolog, ami gondot okozhat az arbitrázs kereskedésben az a likviditás. Ha a piacon lévő ajánlatok mennyisége kevés ahhoz, hogy jó áron és gyorsan teljesítsd az átváltásokat, szintén kifuthatsz az időből, amíg a piacokon a kriptovaluták relatív értéke visszaáll egyenlőre.
Nagy Gábor
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A Bitcoin hálózata hatalmas fejlődésen ment keresztül kódmódosítás nélkül, NFT-k, tokenek, staking és új skálázási megoldások révén.
A MicroStrategy 1,11 milliárd dolláros Bitcoin-vásárlását több mint 8 millió vállalati részvény eladásával finanszírozta.
Legfrissebb fejlemények összefoglalója a Polkadot ökoszisztémából, hogy a könnyedén naprakész maradj a legújabb trendekkel kapcsolatban.
Ahogyan a szeptember halad, a mém érmék jó választásnak tűnnek azon kockázatkedvelő kereskedőknek, akik diverzifikálnák portfólióikat.