Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Mirror Protocol - Szintetikus részvények a Terra blokkláncon

Mirror Protocol - Szintetikus részvények a Terra blokkláncon

A Mirror Protocol segítségével előállíthatunk olyan kriptovalutákat, amik ára követi egy-egy tőzsdén kereskedett értékpapír árfolyamát. Ezekkel a tokenekkel kereskedhetünk vagy akár liquidity poolba is rakhatjuk, hogy kamatoztathassuk a szintetikus részvényeinket.

 

Mit csinál a Mirror Protocol?

A Mirror Protocol a Terra okoshálózaton futó projekt, ahol különböző értékpapírokat hozhatunk létre kriptovaluták formájában. Ezek többek között lehetnek részvények, ETF-ek, indexek vagy akár tőzsdén kereskedett árucikkek is. Ezen kriptovalutákat szintetikus tokeneknek is szokás hívni, mivel mesterségesen állítják elő őket. Ez azt jelenti, hogy egy mTSLA token mögött (ami a Tesla részvény szintetikus változata) nincs valós részvény fedezet.

Ezen tokenek előnye, hogy bárki kereskedhet velük, nincs szükség fióknyitásra valamelyik brókercégnél, nincs tőzsdefelügyelet, nincs cenzúra vagy kitiltás. Persze ugyanezen indokok akár negatívumok is lehetnek, mivel egy szabályozatlan piacon nagyobb eséllyel történnek visszaélések vagy csalások.

mirror-protocol-mAssets

Forrás: terra.mirror.finance/trade

Minden esetre azon felhasználóknak, akik jártasak a kriptovaluták világában, de a tőzsdén nem, akár egyszerűbb is lehet megvenni egy kriptovalutát pár kattintással, mint számlát nyitni egy brókercégnél. Nem beszélve azon országokról, ahol nem is lenne lehetőség értékpapírszámlát nyitni.

Azt a kérdést, hogy mely értékpapírokat listázza a projekt, a MIR token holderek döntik el. A MIR token egy governance token, aminek birtokában jogunk van beleszólni a projekt jövőjébe. Szavazhatunk különböző kérdéseket illetően, mint hogy mit listázzon a projekt, mekkora legyen a fedezet nagysága az egyes tokenek mögött vagy milyen jutalomban részesüljenek a liquidity providerek.

Bitcoin és kriptovaluta kereskedés I Cryptofalka

 

Hogyan működik a Mirror Protocol?

Mielőtt kereskednénk vagy farmolnánk a már említett szintetikus tokenekkel, azokat elő kell valahogyan állítani. Ez a folyamat úgy néz ki, hogy a felhasználó fedezetet köt le egy okosszerződésben, ami a későbbi szintetikus token értékét fogja adni. A fedezet lehet UST (a Terra blokklánc-hálózat USD alapú stabilcoinja), LUNA (a Terra blokklánc-hálózat saját kriptovalutája), MIR, ANC, aUST és bármelyik mAsset token. Az mAsset egy összefoglaló név, ami alatt az összes olyan eszközt értjük, amit a Mirror Protocol állít elő szintetikusan. Így egy szintetikus Tesla részvénynek mTSLA lesz a neve vagy egy szintetikus bitcoinnak mBTC.

A fedezet nagysága változó, függ attól, hogy milyen mAsset-et kívánunk előállítani, valamint, hogy milyen fedezetet biztosítunk. A legalacsonyabb túlfedezés esetén 130%-nyi kriptovalutát kell lekötnünk, azonban egy volatilis mAsset (mAMC) és fedezet esetén ez akár 400% is lehet. A túlfedezésre amiatt van szükség, hogy még véletlenül se álljon elő olyan eset, amikor nincs megfelelő fedezet egy mAsset mögött.

mirror-protocol-minting

Forrás: terra.mirror.finance/borrow

Amennyiben a fedezet nem éri el a kötelező fedezeti rátát, akkor az adott mAsset forgalomban lévő készletét a projektnek valahogyan csökkentenie kell. Ezt úgy teszi, hogy a fedezet egy részéből elkezdi vásárolni az adott mAsset-et, majd azt úgymond "elégeti", másként mondva kivonja a forgalomból. Ezt egészen addig teszi, míg a fedezet értéke nem éri el a kellő szintet.

A létrehozott szintetikus tokeneket manuálisan is ki lehet vonni a forgalomból. Ehhez a tokent kibocsátó felhasználónak vissza kell szolgáltatnia a korábban létrehozott mAsset-eket, hogy visszakapja az okosszerződésben lekötött fedezetet.

A szintetikus tokenek árfolyamáról egy árfolyam oracle gondoskodik, ami 60 másodpercenként frissíti minden token árfolyamát. Ezt a folyamatot a Band Protocol végzi, ami decentralizált módon látja el információval a Terra blokkláncot.

 

Szolgáltatások a Mirror Protocol felületén

2020 decemberében indult el a Mirror Protocol, aminek célkitűzése az volt, hogy szintetikus részvényeket lehessen előállítani blokkláncon. A V1-es verzióban így viszonylag hamar elérhetőek voltak a legismertebb részvények, mint az AAPL (Apple) vagy a TSLA (Tesla), de a lista folyamatosan bővül a mai napig is. Ezeket a tokeneket egyszerűen tárolhatjuk a tárcánkban vagy akár befektethetjük egy liquidity poolba UST-vel (a Terra blokklánc USD alapú stabilcoinja) együtt. Így nem szükséges minden felhasználónak létrehoznia a szintetikus tokent, elég megvásárolnia a Mirror Protocol felületén megtalálható decentralizált tőzsdén UST ellenében.

A V2-es verzió 2021 júniusában indult, ahol többek között változtattak a döntéshozatalban, bővítették a fedezetként használható kriptovaluták listáját és lehetőség nyílt short pozíciók nyitására. A short pozíciót hasonlóképpen kell létrehozni, mint a long pozíciót, fedezet letétele mellett létre kell hoznunk egy úgynevezett sLP tokent. Azonban a hagyományos (long pozíciót megtestesítő) tokenekkel ellentétben az sLP tokenekkel nem lehet kereskedni. Ezt minden érdeklődőnek saját magának kell előállítania, majd ezt a tokent lekötheti, hogy kamatot is kapjon rá. Jelen állapotban nem látom értelmét nem lekötni, mivel a tokennel nem lehet kereskedni, sem liquidity poolba rakni.

mirror-protocol-liquidity-mining

Forrás: terra.mirror.finance/farm

További újdonság a V2-n, hogy a projekt listázhat úgynevezett Pre-IPO tokeneket, amikkel ugyanúgy kereskedhetnek a felhasználók, mint bármelyik mAsset-tel. A Pre-IPO token egy olyan token, ami egy még nem létező kriptovalutát, értékpapírt vagy egyéb eszközt fog megtestesíteni. Mielőtt azonban valóban piacra kerülne az adott eszköz, a felhasználók spekulálhatnak a kezdeti árfolyamra, adhatják-vehetik az adott Pre-IPO tokent. Majd az eszköz megjelenését követően a decentralizált oracle átveszi az árazás szerepét, és a Pre-IPO token felveszi az összes olyan tulajdonságot, ami az mAsset-ekre vonatkozik.

 

A Mirror Protocol döntéshozatali mechanizmusa és jövője

A Mirror Protocol saját governance tokene a MIR. A liquidity providerek nem csak a kereskedési díjakból kapnak, hanem az előre meghatározott kínálatú MIR tokenből is kapnak részesedést. Azon felhasználók, akik lekötik a tárcájukban található MIR tokeneket, egyrészről jogosultak a projekt által összegyűjtött díjak egy részére, valamint részt vehetnek a projektet érintő szavazásokban.

Szavazásokat szintén a MIR token holderek javasolhatnak, ehhez le kell kötni 100 MIR tokent annak érdekében, hogy a felesleges szavazásokkal ne zavarják a projekt működését. A projekt irányítása nagy részben valóban a MIR token tulajdonosok kezében van, többféle előterjesztéssel élhetnek. Ilyen az új mAsset vagy Pre-IPO token listázás, illetve ezek paramétereinek beállítása, mAsset-ek törlése a projektről, de változtathatnak a szavazások és az irányítás részletein is.

mirror-protocol-governance

Forrás: terra.mirror.finance/gov

Az elképzelés miszerint a tőzsdét egy az egyben átvihetnénk blokkláncra nem hangzik már lehetetlennek. Az a kérdés, hogy mekkora igény van ilyen szolgáltatásokra és mennyire skálázható a jelenlegi rendszer. Az Apple vagy Tesla részvények kereskedése még mindig inkább a megszokott módon történik. A Mirror Protocol-on a volume igen kevés részét teszi ki egy-egy tőzsdei terméknek, ez azonban növekedhet a következő években. Az innovációt a Bloomberg is megírta már pár cikkében, ami azt jelenti, hogy a szakértők szemeit is felnyitotta az új lehetőség.

 

Borítókép forrása: mirror.finance

 

További ajánlott cikkeink:

  1. Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
  2. Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
  3. Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
  4. Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
  5. Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
  6. Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC -3.45% $64,022.28
Ethereum ETH -2.45% $3,133.84
BNB BNB -0.64% $604.75
Solana SOL -4.32% $150.06
XRP XRP -3.29% $0.5356
Dogecoin DOGE -4.62% $0.1532
Cardano ADA -5.04% $0.4794
Litecoin LTC -0.69% $84.66
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!