Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Átverés a kriptopiacon: hogyan védheted meg magad a hamis megbízásoktól?

Átverés a kriptopiacon: hogyan védheted meg magad a hamis megbízásoktól?

Tudd meg, hogyan működik a spoofing a kriptovaluta-kereskedésben és milyen módszerekkel óvhatod meg magad a hamis piaci megbízásoktól!

Hogyan működik a spoofing a gyakorlatban?

A spoofing a piaci manipuláció egyik formája, amelynek lényege, hogy a kereskedő nagy volumenű vételi vagy eladási megbízásokat helyez el az ajánlati könyvben, amelyek azt a látszatot keltik, mintha jelentős kereslet vagy kínálat lenne egy adott eszközre.

A kereskedők a hamis megbízásokra reagálva valódi ügyleteket kötnek, a spoofingot alkalmazó kereskedő pedig visszavonja az eredeti megbízásait, és kihasználja a mesterségesen előidézett piaci mozgást. Az elkövetők célja nem a tényleges kereskedés, hanem hamis piaci hangulat kialakítása, hogy más piaci szereplőket cselekvésre ösztönözzenek.

Bár a spoofing hagyományos piacokon illegális, a kriptovaluta-piacokon még mindig komoly kihívás ennek a gyakorlatnak a visszaszorítása.

Miért veszélyes a spoofing a kriptopiacokra?

Mivel a kriptovaluták híresek volatilitásukról, már a kisebb piaci jelek is nagy árfolyammozgásokat idézhetnek elő, amelyet a spoofingot alkalmazó kereskedők ügyesen kiaknáznak. Az ilyen manipulációk során az elkövetők célja, hogy hogy érzelmi alapú döntésekre kényszerítsék a kereskedőket.

Az automatizált kereskedési botok különösen érzékenyek a spoofingra, mivel a megbízási könyvekben feltűnő nagy tételekre azonnal reagálnak, anélkül hogy ellenőriznék azok valódiságát. A spoofing káros hatásai közé tartozik a kereslet-kínálat egyensúlyának torzítása, a piaci volatilitás növelése, a kezdő és tapasztalatlan kereskedők megtévesztése, valamint a piacba vetett bizalom lerombolása, ami hosszú távon elriaszthatja a befektetőket.

Spoofing a LUNA/USD összeomlás során

A 2022. május 11-i LUNA összeomlásának során egy hármas szintű ajánlati könyv adatait elemző kutatás kimutatta a spoofing jelenlétét a piacon. Az elemzés során kiderült, hogy a hamis megbízások átmeneti nyomást hoztak létre a piacon, amely mesterséges kereslet- és kínálati mintákat alakított ki – ezek a spoofing tipikus jelei.

Az összeomlás során egyensúlyhiány alakult ki az ajánlati könyvben, mivel a piaci vételi megbízások nem tudták ellensúlyozni az eladási limit megbízásokat. Egy órán belül 124 azonos méretű megbízást helyeztek el, majd töröltek, és az egész összeomlás ideje alatt 248 796 megbízást adtak be és vontak vissza, ami hamis eladói nyomást sugallva gyorsította a pánikeladásokat.

LUNA spoofing

Hogyan védekezhetsz a spoofing ellen kereskedőként?

Mivel a gyors piaci manipulációk nem tükröződnek közvetlenül az árfolyamon, egy átlagos kereskedő számára a spoofing sokszor láthatatlan marad. A jelenség megfigyeléséhez speciális szoftverek, likvidációs hőtérképek (pl. Bookmap) alapos ismerete szükséges, amelyek valós időben adnak betekintést a mélyebb piaci aktivitásba és az ajánlati könyv dinamikájába.

Spoofing

Figyelmeztető jel lehet, ha bizonyos kulcsszinteken hirtelen nagyméretű vételi vagy eladási megbízások jelennek meg újra és újra, majd hirtelen eltűnnek anélkül, hogy teljesülnének.

A hőtérképeken gyakran megfigyelhető, hogy a likvidációs zónák az ár elmozdulása előtt közvetlenül eltűnnek. Emellett, ha fundamentális hírek vagy valós ok nélkül következnek be hirtelen ármozgások, az szintén gyanús lehet.

További tippek:

  • Kereskedj megbízható, szabályozott tőzsdéken, amelyek átláthatóan működnek!
  • Ellenőrizd az árfolyamot több tőzsdén is, hogy van-e köztük eltérés!
  • Alkalmazz limit megbízásokat és gondolkodj higgadtan, hogy elkerüld a pánikvásárlást.
  • Sajátítsd el a likvidációs hőtérképek használatát!

A legjobb védekezés a tudatosság és a modern kereskedési eszközök használata, amelyek képesek észlelni az anomáliákat és csökkenteni a veszteségeket.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 0.71% $108,792.32
Ethereum ETH 1.97% $2,561.75
XRP XRP 0.88% $2.28
BNB BNB 1.05% $662.01
Solana SOL 3.59% $152.84
Dogecoin DOGE 3.96% $0.171
Cardano ADA 1.55% $0.5867
Litecoin LTC -0.08% $87.06
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!