
Trump 25%-os EU-vámcsapása begyűrűzik – A kripto túléli?
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 25%-os vámot vet ki az Európai Unióból érkező importtermékekre, amivel hatalmas felfordulást okozott a pénzpiacokon. A lépést azzal indokolta, hogy szerinte az EU hosszú ideje tisztességtelen kereskedelmi előnyöket élvez az Egyesült Államokkal szemben.
A döntés nemcsak a hagyományos piacokat rázta meg, hanem a kriptót is, amely gyakran érzékenyen reagál a gazdasági bizonytalanságokra.
S&P 500 esésben – A vámháború megrázza a tőzsdéket
A bejelentés után az S&P 500 hirtelen irányt váltott, miután a piacok kezdetben optimisták voltak. Az index az ötödik egymást követő veszteséges napját jegyezte, és a Dow Jones is 0,4%-os mínuszba került, pedig korábban 245 pontot erősödött a nap folyamán. A Nasdaq Composite valamivel jobban tartotta magát, de a befektetők egyre óvatosabbá váltak.
Az euró 0,2%-ot gyengült a dollárral szemben, a kötvénypiac pedig reagált a növekvő gazdasági bizonytalanságra: a 10 éves amerikai államkötvény hozama 4,25%-ra csökkent, ami a legalacsonyabb szint december óta.
Mi lesz az EU válasza?
A piacok most azt találgatják, hogy az Európai Unió milyen ellenlépéseket tehet. A múltbeli tapasztalatok alapján várható, hogy Brüsszel megtorló vámokat vezet be kulcsfontosságú amerikai ágazatokkal szemben, például az autóiparban, a mezőgazdaságban és a gyógyszeriparban.
A legnagyobb vesztesei a vámháborúnak az autógyártók lehetnek, hiszen az emelkedő árak csökkenthetik a keresletet és visszavethetik a termelést. A mezőgazdasági szektor sem kivétel: az amerikai farmerek már most attól tartanak, hogy az EU korlátozhatja az USA-ból érkező termékeket, tovább súlyosbítva a helyzetüket.
Bitcoin zuhanásban – Merre tovább a kriptovaluták számára?
A vámháborús hírek nemcsak a hagyományos piacokat, hanem a kriptovalutákat is megrázták. A Bitcoin 84 000 dollár alá csúszott, ami jelentős visszaesés az elmúlt hetek emelkedése után.
looking at BTC supply by price last moved (URPD), there's mostly air between $75-85k. almost no coins were moved onchain in that range, as we rocketed through it very quickly in nov. market may want to test that range. 200d MA is $81.6, which could provide support if we test it. pic.twitter.com/N1DnAs8Rf1
— Alex Thorn (@intangiblecoins) February 25, 2025
Alex Thorn, a Galaxy Digital kutatási vezetője szerint a Bitcoin (BTC) árfolyamának jelenlegi zónája rendkívül bizonytalan, mivel a 75 000 és 85 000 dollár közötti tartományban korábban alig volt kereskedés. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a piac továbbra is esik, akkor a 200 napos mozgóátlag 81 600 dollárnál nyújthat támaszt.
Nem csak a Bitcoin szenvedte meg a bejelentést: az Ethereum (ETH) 2 260 dollárra esett, míg más vezető altcoinok, például a BNB és a Solana (SOL) szintén jelentős veszteségeket könyveltek el.
Drágulás jöhet: autók és élelmiszerek is többe kerülhetnek
A Trump-féle vámháború komoly inflációs hatásokkal járhat. A Kobeissi Letter szerint az új vámok miatt az autók ára akár 3 000 dollárral is emelkedhet, hiszen az Egyesült Államokban évente 16 millió jármű kerül forgalomba, amelyek jelentős része külföldi alkatrészeket tartalmaz.
Nemcsak az autópiac, hanem az élelmiszerárak is megérezhetik az új intézkedéseket. Mexikó az Egyesült Államok friss élelmiszer-importjának több mint 60%-át biztosítja, és ha Trump tovább szigorítja a kereskedelmet, akkor a vásárlók magasabb árakkal szembesülhetnek az üzletekben.
Bitcoin vagy arany? A befektetők máshogy reagálnak
A gazdasági válságok idején sokan a Bitcoint menekülőeszközként kezelik, de most az arany bizonyult erősebbnek. Míg a Bitcoin az elmúlt hetekben 10%-ot veszített értékéből, addig az arany ára 10%-kal emelkedett.
A Kobeissi Letter elemzői szerint a prémium előfizetőik komoly nyereséget realizáltak aranybefektetéseikkel, miközben a Bitcoin a volatilitás áldozata lett. Ez a jelenség újabb kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a Bitcoin valóban menedékeszköz-e a gazdasági bizonytalanság idején.
Trump vámháborús tervei egyre keményebbek
Trump nemcsak az EU ellen hoz kemény intézkedéseket: Mexikó és Kanada sem ússza meg. A vámtervek szerint a 30 napos türelmi időszak után 25%-os vámokat vezetnek be az importált acélra és alumíniumra, ami évi 50 milliárd dollárnyi kereskedelmet érint.
A Trump-adminisztráció egyik legnagyobb újítása a "reciprok vámrendszer", amely azt jelentené, hogy az Egyesült Államok ugyanolyan vámokat vetne ki az egyes országokra, mint amilyeneket azok alkalmaznak az amerikai termékekkel szemben. Ez az elgondolás áprilisban léphet hatályba, és további piaci turbulenciát okozhat.
A piacok idegesek, a befektetők óvatosak
A Trump-adminisztráció vámháborús stratégiája egyre agresszívabbá válik, és a befektetők már most érzik a következményeket. Az S&P 500 próbálja elkerülni a további veszteségeket, de a piacok minden új fejleményre érzékenyen reagálnak.
A következő hetekben komoly mozgásokra lehet számítani mind a hagyományos piacokon, mind a kriptovilágban. A kérdés már nem az, hogy lesznek-e újabb vámok, hanem az, hogy a befektetők hogyan reagálnak majd a fokozódó gazdasági feszültségekre.

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.

Az egyik vezető kriptotőzsde és Web3-vállalat, a Bitget lett az altcoinok leglikvidebb kereskedési platformja a 0,3–0,5%-os árfolyamsávban.