Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Állami kontroll a kriptopiacon: Az USA CBDC-re váltana

Állami kontroll a kriptopiacon: Az USA CBDC-re váltana

A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az USA a CBDC-t részesíti előnyben a stabilcoinokkal szemben.

Stabilcoinok helyett állami CBDC? 

Az Amerikai Pénzügyminisztérium szerdán kiadott jelentése komoly aggodalmakat fogalmazott meg a stabilcoinok növekvő piacával kapcsolatban, kiemelve, hogy ezek a privát digitális valuták túl sok amerikai államkötvényt vásárolnak, ezért az iparágat le kellene építeni.

A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint a stabilcoinok végül egy államilag kibocsátott, központi banki digitális valuta (CBDC) által lennének felváltva. A jelentés szerint a stabilcoinok jelenlegi dominanciája hasonló helyzetet idéz elő, mint az 1800-as évek végén a „vadmacska” valuták, melyeket akkoriban szintén államilag támogatott központi valutákkal váltottak le.

CBDC | Cryptofalka

A „vadmacska” valuták (wildcat currencies) az Egyesült Államokban kibocsátott, nem állami, hanem magánbankok által kiadott pénzeket jelölték. Ezeket a bankok gyakran vidéki, nehezen elérhető helyeken működtették, így ha a bank csődbe ment, a kibocsátott pénz értéktelenné vált.

Az állam által nem garantált, spekulatív jellegű valuták gyors elértéktelenedése miatt ezeket végül a kormány központi, szabályozott valutával váltotta fel, hogy biztosítsa a pénzügyi stabilitást és az értékállóságot.

120 milliárd dollár értékű kötvény a stabilcoinok mögött

A stabilcoinok témája a 2024. negyedik negyedévi pénzügyi jelentés jelentős részét foglalta el, különösen a Tether és a Circle által felvásárolt államkötvények miatt. A jelentés szerint a stabilcoin-kibocsátók körülbelül 120 milliárd dollár értékben vásároltak amerikai államkötvényeket, hogy ezeket fedezetként használják fel. Ebből a Tether, a világ legnagyobb stabilcoinja, az USDT kibocsátója közel 81 milliárd dollárt tett ki.

Sok stabilcoin-pártoló érvel amellett, hogy a dolláralapú stabilcoinok növelik az amerikai valuta erejét azáltal, hogy növelik az államkötvények iránti keresletet. A Pénzügyminisztérium azonban nem feltétlenül osztja ezt a nézetet. Az elmúlt években számos stabilcoin elvesztette értékét, vagy akár teljesen összeomlott, és a jelentés szerint ezek a helyzetek súlyos következményekkel járhatnak, ha az államkötvények túlzottan függővé válnak a stabilcoin-iparágtól.

Tether

A stabilcoinok a kriptopiac kulcsfontosságú elemei. Stabil értékük lehetővé teszi, hogy a kereskedők gyorsan mozogjanak a különböző kriptoeszközök között anélkül, hogy a dollárban való elszámolás szükségessé válna. Emellett a stabilcoinok a dollár megfelelőiként is szolgálnak olyan piacokon, ahol a dollárhoz való hozzáférés nehézkes.

A Pénzügyminisztérium szerint a stabilcoinok az összes kriptotranzakció több mint 80%-ában jelen vannak. Tether USDT-je messze a legnagyobb forgalmú kriptopénz, amely naponta milliárdos kereskedési volument generál.

Kockázatos összekapcsolódás

A jelentés rámutatott, hogy a stabilcoinok és a hagyományos pénzügyi piacok államkötvényeken keresztüli egyre szorosabb összefonódása aggodalomra ad okot. Ha például a Tetherhez hasonló nagy stabilcoin összeomlik, olyan áradatot indíthat el, ami az amerikai államkötvények gyors eladását vonhatja maga után, destabilizálva az államkötvények piacát.

Éppen ezért a Pénzügyminisztérium úgy véli, hogy hosszú távon az államnak kellene lépnie, és a privát stabilcoinok helyett egy állami központi banki digitális valutát, azaz CBDC-t bevezetnie, melyet várhatóan a Federal Reserve bocsátana ki.

Nagy testvér vagy gazdasági stabilitás?

Az elmúlt két év során a CBDC-k egyre ellentmondásosabb témává váltak az Egyesült Államok politikájában. Számos prominens republikánus politikus kijelentette, hogy megakadályozza a CBDC-k fejlesztését, melyet gyakran „Nagy Testvér digitális dollárjának” neveznek, utalva az állami megfigyeléssel kapcsolatos félelmekre.

Az újraindulásra készülő Donald Trump is hangos kritikusává vált a CBDC-knek, miközben maga is dolgozik egy saját stabilcoin projektjén, a World Liberty Financial nevű vállalkozáson keresztül, mely a tervek szerint saját stabilcoint bocsátana ki.

Trump és üzleti partnerei régóta úgy érvelnek, hogy a privát stabilcoinok hatékony eszközt jelentenek az amerikai államkötvények vásárlásának és az amerikai dollár nemzetközi dominanciájának előmozdítására. Úgy tűnik azonban, hogy a Pénzügyminisztérium nem osztja ezt a lelkesedést, és inkább egy központi banki digitális valuta bevezetésében látja a megoldást.

Veszélyben a stabilcoinok jövője?

Míg a stabilcoinok jelenleg a kriptovilág egyik legnagyobb kereskedési volumenét generálják, a Pénzügyminisztérium és más szabályozó testületek aggodalmai fényében a stabilcoinok jövője bizonytalan lehet. Ahogy a kripto- és a hagyományos pénzpiacok közötti kapcsolódások szaporodnak, úgy válik egyre sürgetőbbé a stabilcoinok szabályozása, esetleges visszaszorítása és egy CBDC bevezetése.

A kriptoipar szereplői számára komoly kihívást jelenthet, ha a kormány valóban úgy dönt, hogy stabilcoinokat egy államilag ellenőrzött digitális valutával váltja fel. Egy CBDC bevezetése nem csak a pénzügyi piacok stabilitását növelhetné, hanem az amerikai állam erősebb szerepét is biztosítaná a digitális gazdaságban, ám ezzel együtt növekvő állami felügyeletet is hozna a pénzügyi szférában.

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 1.49% $96,742.93
Ethereum ETH 7.62% $3,840.92
XRP XRP -3.79% $2.44
Solana SOL 2.34% $232.31
BNB BNB 7.47% $741.51
Dogecoin DOGE 2.78% $0.4172
Cardano ADA 1.23% $1.19
Litecoin LTC -0.60% $127.66
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!