Trump stabilcoinja befektetési lehetőség vagy rizikó?
Donald Trump új kriptovalutája, a World Liberty stabilcoin, nagy hasznot hozhat vagy komoly jogi és pénzügyi kockázatot rejt a kriptopiacon?
Trump új kriptoprojektje: Stabilcoin és nyereség kilátásban
Donald Trump legújabb projektje, a World Liberty Financial, komoly terveket dédelget a kriptovaluta világában. A vállalat célja, hogy saját stabilcoint bocsásson ki, amely hatalmas nyereséget és komoly jogi kihívásokat is rejthet magában. A projekt már 14 millió dollárt gyűjtött be egy kezdeti token eladás során, és ha a stabilcoin tervük megvalósul, Trump és partnerei jelentős szereplőkké válhatnak a kriptovaluta piacon.
Big milestone alert! The $WLFI token is now held by over 15,000 people. Congrats to all of you for being part of this movement. Take the next step: register on our forum and have your say in shaping the future of DeFi. Let’s build together: https://t.co/Xmn4agtLaM
— WLFI (@worldlibertyfi) October 23, 2024
A volatilitás ellenszere a kriptopiacon
A stabilcoinok a kriptovaluták egyik alappillérét képezik, mivel olyan digitális eszközök, amelyek értéke általában az amerikai dollárhoz van kötve. Ez lehetővé teszi a kriptokereskedők számára, hogy vagyonukat biztonságban tartsák még piaci volatilitás esetén is, így ezek a valuták fontos hidat képeznek a hagyományos pénzügyi rendszerek és a kriptovilág között.
A stabilcoinok mögött általában nagy mértékű fedezet áll, például dollárban denominált eszközök, amelyeket megbízható pénzügyi intézmények tartanak. Az egyik vezető amerikai stabilcoin-kibocsátó, a Circle, jelenleg 34,59 milliárd dollár értékű eszközzel fedezi az összesen 34,37 milliárd dollár értékű USDC stabilcoint.
Az ilyen fedezetek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a stabilcoinok megtarthassák az értéküket, és Trump projektje számára is ugyanez a kihívás áll majd fenn, hiszen a piacon már számos nagy szereplő van, amelyek erős pozíciókat foglaltak el. A stabilcoinok piacán vezető szereplő közé tartozik még a Tether (USDT), valamint a Binance által támogatott FDUSD is.
Terra was a blockchain project that aimed to revolutionize payments with its algorithmic stablecoin, UST.
— Alex Mason 👁△ (@AlexMasonCrypto) October 28, 2024
Unlike traditional stablecoins backed by reserves like USDT or USDC, UST was designed to maintain its $1 peg through a complex relationship with Terra’s native token, LUNA. pic.twitter.com/AfVPQokaDh
Más stabilcoin-projektek, például a Terra, próbálták elkerülni az ilyen típusú fiat-fedezetet, és inkább más kriptovalutákkal biztosítani a stabilitást. A Terra algoritmus alapú UST stabilcoinját egy belső tokenhez kötötték, amely több mint egy évig jól működött, ám 2022 májusában összeomlott, több mint 60 milliárd dolláros veszteséget okozva a piacon.
Jogszabályi és etikai kihívások
Az Egyesült Államokban a stabilcoinok jogi helyzete vitatott. Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) korábban több kriptocéget, köztük a Binance-t is beperelte, azzal vádolva őket, hogy stabilcoin kibocsátásukkal illegális értékpapír-kibocsátásban vettek részt.
Bár az ilyen vádak egy része azóta bírósági határozat alapján megszűnt, a törvényhozók új jogszabályokat készítenek elő a stabilcoinok szabályozására. Ez azt is jelentheti, hogy ha Trump újra elnök lesz, akkor neki is szerepe lehet a stabilcoinok szabályozásában – miközben saját cége is stabilcoin kibocsátására készül.
„Make Crypto Great Again": Trump coinja a kisbefektetőkért
Trump és csapata abban bízik, hogy a „Make Crypto Great Again” szlogennel – a jól ismert kampányüzenet nyomán – vonzóvá tudják tenni a stabilcoin használatát a kisebb befektetők számára. A World Liberty célja, hogy a kriptovaluta és decentralizált pénzügyek világába új befektetőket vonzzon be. Ennek részeként Trump projektje egy olyan kölcsönzési és hitelplatformot is létrehozna, amely az Ethereum blokkláncon alapul, és Trump személyével szoros kapcsolatban áll.
Trumpék igyekeznek magukat úgy pozícionálni, mint az átlagos befektetők számára készült, átlátható kriptopénz-szolgáltatás. A projekt nem titkoltan szembemegy az Egyesült Államok központi banki digitális valutájának (CBDC) tervével, amelyet Trump többször is ellenzett, hangoztatva, hogy egy ilyen digitális valuta lehetőséget adhatna a kormánynak, hogy kontrollálja az emberek pénzét.
Kihívások és lehetőségek a stabilcoin bevezetése kapcsán
A stabilcoin bevezetése komoly pénzügyi befektetést igényel. A World Liberty jelenleg mintegy 300 millió dollárnyi tokent kínál a nagyközönség számára, ám eddig csak 14 millió dollár értékben sikerült értékesítenie. Ez csupán az eredeti cél 4,7%-át teszi ki. Ennek ellenére Trumpék úgy vélik, hogy a Trump márka népszerűsége és a stabilcoinok iránti kereslet együtt elegendő alapot biztosíthat ahhoz, hogy sikeresek legyenek a piacon.
A stabilcoinok jelentős profitforrást kínálnak a kibocsátók számára, mivel az ügyfelek letéteit magas hozamú eszközökbe, például amerikai kincstárjegyekbe fektetik. A Tether, amely jelenleg a legnagyobb stabilcoin kibocsátó, több mint 5,2 milliárd dolláros nyereséget könyvelhetett el csak 2024 első felében, főként az amerikai kincstárjegyekbe való befektetések révén.
Ha Trumpék sikeresen elindítják stabilcoinjukat, számottevő nyereségre tehetnek szert. Ehhez azonban partneri kapcsolatokra is szükségük lesz a legnagyobb kriptotőzsdékkel, például a Coinbase-szel és a Binance-szel, hogy minél szélesebb körben elérhetővé tegyék az új valutát.
Kamala reaching Joe lows. 😂💪🏻
— VeeVee (@VigilantVerity) October 28, 2024
Don’t let off of the gas frenz. 🇺🇸
They will cheat, are cheating as we’ve seen in many states, and they won’t stop until they win.
LETS GO TRUMP! 🇺🇸🥳 pic.twitter.com/49O2pSzWU6
Ha Trump újra elnök lesz, egyedülálló tárgyalási pozícióba kerülhet ezekkel a tőzsdékkel, hiszen mindkét platform ellen jelenleg SEC-perek folynak, amelyek veszélyeztetik működésüket. Trumpnak emellett személyes kapcsolatai is vannak a Tetherrel, a legnagyobb stabilcoin-kibocsátóval, hiszen annak tartalékai egy részét a Wall Street-i Cantor Fitzgerald kezeli, amelynek vezérigazgatója Trump átmeneti csapatának társelnöke.
A World Liberty Financial stabilcoinjának kibocsátása új színt vihet a kriptopiacra, de komoly kockázatokat is hordoz. Ha sikerül Trump brandjét kihasználva áttörést elérniük, az hatalmas anyagi hasznot hozhat, miközben a kriptopiac stabilabb és biztonságosabb eszközként tekinthet a stabilcoinokra. Azonban a jogi akadályok, a szükséges fedezet biztosítása és a stabilcoinok piacán tapasztalt erős verseny mind-mind komoly kihívást jelent.
A kriptopiac megköveteli, hogy időről időre újraértékeljük befektetéseinket – és ha van olyan időszak, amikor ezt érdemes megtenni, az most van.
A BlackRock spot Bitcoin ETF-je 875 millió dolláros beáramlást regisztrált október 30-án, amely mintegy 3%-kal haladta meg az eddigi rekordot.
A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az USA a CBDC-t részesíti előnyben a stabilcoinokkal szemben.
Pontosan 16 évvel ezelőtt, 2008. október 31-én jelent meg a Bitcoin whitepaper az interneten, ami megváltoztatta a pénzügyek és a technológia világát.