
Hol marad az altszezon? A Bitcoin ETF-ek elszívták a tőkét
A kriptovilágban évekig működött egy jól ismert ciklus: először a Bitcoin árfolyama kilőtt, beáramlott a tőke, majd jöttek az altcoinok, és elkezdődött az úgynevezett „altseason” – az alacsony kapitalizációjú tokenek árainak rakétaszerű emelkedése.
De mi van, ha ennek vége? Az új piaci trendek és a Bitcoin ETF-ek megváltoztathatták a szabályokat.
A Bitcoin ETF-ek átírják a menetrendet
A Bitcoin spot ETF-ek 2024-ben már 129 milliárd dollárnyi tőkét vonzottak be, ami példátlan lehetőséget teremtett mind a kisbefektetők, mind az intézményi szereplők számára, hogy kockázatok nélkül (vagy legalábbis sokkal kisebb kockázattal) lépjenek be a kriptopiacra.
És éppen ez az, ami az altcoinokat sarokba szorítja. A nagy szereplők most már egy szabályozott, biztonságos eszközben is hozzáférhetnek a Bitcoinhoz, így nincs szükségük arra, hogy spekulatív altcoinokkal próbáljanak meg extrém hozamot elérni.
Még a híres Bitcoin-analitikus, Plan B is eladta valódi BTC-jét és helyette egy Bitcoin spot ETF-be fektetett. Ha ez nem árulkodó jel, akkor semmi!
⚠️ Disclosure ⚠️
— PlanB (@100trillionUSD) February 15, 2025
I have transferred my bitcoin to ETFs.
Yes I know, not your keys not your coins. But it is just easier for me to manage bitcoin the same way as equities and bonds. Also, not having to hassle with keys gives me peace of mind. I guess I am not a maxi anymore.
A kérdés tehát adott: meghalt az altszezon?
A tőke az altcoinok helyett strukturált termékekben ragad
A Bitcoin ETF-ek megjelenése egy új alternatívát nyitott a befektetők előtt, akik korábban magas kockázatú, kis kapitalizációjú altcoinokat kerestek a gyors nyereség reményében.
Ezek az ETF-ek hozzáférést biztosítanak a tőkeáttéthez, likviditáshoz és szabályozott pénzügyi keretekhez, miközben kiküszöbölik az olyan kockázatokat, mint az önálló tárolás vagy a megbízhatatlan partnerek. A korábban altcoinokat hajszoló kisbefektetők most egyszerűen és biztonságosan fektethetnek Bitcoinba (BTC) vagy Etherbe (ETH) ETF-eken keresztül, anélkül hogy aggódniuk kellene a privát kulcsaik elvesztése miatt.
Az intézményi szereplők számára pedig még erősebbek az ösztönzők, hogy elkerüljék az altcoinokat. A fedezeti alapok és a profi kereskedők, akik korábban a magasabb hozamok miatt a kis likviditású altcoinok felé fordultak, most ETF-eken és derivatívákon keresztül spekulálhatnak a kriptopiacon – sokkal kiszámíthatóbb módon.
A határidős ügyletek és az opciós fedezeti stratégiák lehetővé teszik számukra, hogy csökkentsék a kockázataikat, így egyre kevésbé csábító számukra a bizonytalan, alacsony forgalmú altcoinokra fogadni.
Mindezt tovább erősíti a februári 2,4 milliárd dolláros tőkekiáramlás 11 ETF-ből. Ez egy olyan pénzügyi fegyelmet kényszerített a piacra, amely korábban szinte teljesen hiányzott.
A venture capital kihátrál a kriptós startupok mögül?
A kockázati tőkebefektetések (VC-k) korábban kulcsszerepet játszottak az altcoinszezonok kialakulásában. Az új projektekbe ömlő friss tőke nemcsak likviditást biztosított, hanem grandiózus narratívákat is épített a legújabb tokenek köré.
De a helyzet változik.
Mivel a tőkeáttétel ma már könnyen elérhető, és a hatékony tőkekezelés egyre fontosabb szempont, a VC-k újragondolják a stratégiájukat. Az alapvető céljuk továbbra is a minél magasabb megtérülés (ROI) elérése, amely hagyományosan 17–25% között mozog. A hagyományos pénzügyi világban az amerikai államkötvények jelentik a kockázatmentes referenciahozamot, a kriptóban pedig Bitcoin tölti be ezt a szerepet.
És itt jön a lényeg: Bitcoin történelmi növekedési üteme (CAGR) az elmúlt 10 évben átlagosan 77% volt, ami nemcsak az arany (8%) és az S&P 500 (11%) teljesítményét múlja felül, hanem messze túlszárnyalja a legtöbb kockázati tőkebefektetés várható hozamát is.
Ha egy VC ötéves időtávon Bitcoinba vagy Bitcoinhoz kapcsolódó vállalkozásokba fektet, akkor közel 12-szeresére növelheti a befektetését – méghozzá anélkül, hogy kockázatos startupokban kellene reménykednie.
2024-ben a VC-megállapodások száma 46%-kal csökkent, még akkor is, amikor az összesített befektetési volumen az év végén enyhén nőtt. Ez arra utal, hogy a befektetők már nem szórják a pénzt minden új tokenre, hanem inkább kevés, de értékálló projektet keresnek.
A Web3 és az AI-alapú kriptós startupok továbbra is kapnak támogatást, de az az időszak, amikor bármilyen fehér papírral elő lehetett csalogatni a VC-ket, valószínűleg véget ért. Ha a kockázati tőkések egyre inkább a szabályozott ETF-ekben keresik az alacsonyabb kockázatú, de még mindig kiemelkedő hozamot biztosító befektetéseket, az komoly problémát jelenthet az új altcoinprojektek számára.
Persze akadnak kivételek – például az Aptos, amely nemrég ETF-bejegyzési kérelmet kapott –, de ezek inkább ritkaságszámba mennek. Még a kriptoindex ETF-ek is nehezen vonzzák be a tőkét, ami arra utal, hogy a pénz egyre inkább koncentrálódik, ahelyett, hogy szétszóródna a kisebb altcoinok között.
Túl sok altcoin, túl kevés pénz
Egy másik probléma az altcoinok túlkínálata.
A Dune Analytics adatai szerint jelenleg több mint 40 millió token létezik a piacon. 2024-ben havonta átlagosan 1,2 millió új token jelent meg, és 2025 elejére már több mint 5 millió új kriptoeszközt hoztak létre.
Ekkora kínálat mellett hogyan maradhatnak életben ezek az altcoinok, ha a likviditás nem áramlik beléjük?
A CryptoQuant vezérigazgatója, Ki Young Ju nemrég az X-en azt írta:
"Az a korszak, amikor minden token pumpál, véget ért."
A klasszikus forgatókönyv, hogy a Bitcoin dominanciája csökken, majd az altcoinok rallyznak, lehet, hogy már nem érvényes. Az altcoinok aranykora helyett úgy tűnik, hogy a pénz az ETF-ekbe, derivatívákba és strukturált pénzügyi termékekbe áramlik, és nem a spekulatív tokenekbe.

A kártya a Bitget Wallet alkalmazásban lesz elérhető, és támogatja a valós idejű onchain swapokat és befizetéseket.

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.