Irán az illegális kriptobányászok új világbajnoka lett
Iránban 427.000 aktív kriptobányász gépből 95% engedély nélkül működik. A hatóságok most nagyszabású razziába kezdtek, miközben az ország villamosenergia-hálózata az összeomlás szélén áll.
Irán a tiltott bányászat földje
Képzeld el, hogy olyan országban élsz, ahol az áram annyira olcsó, hogy egyetlen bitcoin kibányászása alig kerül többe, mint egy pizza. Iránban pontosan ez történik, ez mára odáig fajult, hogy a kriptobányászat az ország egyik legnagyobb energiaproblémájává vált.
Akbar Hasan Beklou, a teheráni villamosenergia-elosztó vállalat vezetője szerint Irán a világ negyedik legnagyobb kriptobányász központjává nőtte ki magát. De az árnyékban, az engedély nélküli gépek világában valami egészen más is történik.
Iránban a bányászgépek 95% illegálisan működik
A hivatalos becslések szerint az ország 427.000 aktív bányászrigjéből mindössze 5% működik engedéllyel. A maradék több mint 400.000 gép titokban, ipari csarnokok mélyén vagy föld alatti alagutakban zabálja az áramot, napi 1400 megawattot.
Ez a mennyiség több tízezer háztartás teljes fogyasztásával egyenlő, és már most is komoly terhelést jelent az iráni energiarendszerre. Beklou szerint sok bányász ipari üzemként tünteti fel magát, hogy hozzáférjen az olcsó, államilag támogatott áramhoz.

Folyamatos rajtaütések és razziák Iránban
A hatóságok nem nézik tétlenül a jelenséget. Csak Teherán tartományban 104 illegális bányát zártak be, és 1.465 gépet foglaltak le, ami nagyjából 10.000 háztartás energiafogyasztásának felel meg.
A legtöbb rajtaütés Pakdasht, Malard, Shahre Qods és Délnyugat-Teherán ipari övezeteiben történt, ahol a bányászok gyárakba, raktárakba és föld alatti alagutakba rejtették a gépeket. Az ellenőrök most a rendőrséggel együttműködve próbálják felszámolni a titkos farmokat, de ez a macska-egér játék korántsem ért véget.
Jutalmat kaphatnak az illegális bányászatot bejelentők
Az iráni kormány új taktikához folyamodott, augusztus óta pénzjutalmat kínál azoknak, akik feljelentik az illegális bányászokat. A Tavanir közműszolgáltató szerint minden egyes bejelentett engedély nélküli gép után 1 millió tománt, körülbelül 24 dollárt kapnak a bejelentők.
A cél egyértelmű, bevonni a lakosságot a küzdelembe, és elrettenteni azokat, akik az olcsó áram miatt léptek a szabálytalan útra.
Irán a globális bányásztérkép listáján
Minden tiltás és razzia ellenére Irán még mindig az ötödik legnagyobb szereplő a Bitcoin-hálózat hasherejének megoszlásában, a világ teljes számítási kapacitásának 4,2%-át adva. A lista élén az Egyesült Államok (44%), Kazahsztán (12%), Oroszország (10,5%) és Kanada (9%) áll.
A számokból jól látszik, hogy a tiltott bányászat nem marginális jelenség. Ez Irán energiarendszerének egyik legnagyobb kihívása.

Tőzsde
Trump kriptoügylete miatt szenátusi vizsgálat jöhet: UAE-kapcsolatok, kegyelmi döntések és szabályozási aggályok a háttérben.
Tőzsde
A Binance nem szerzett MiCA-engedélyt határidőre, ezért új EU-s felhasználókat nem fogad, a kiutalásokat viszont engedi.
Kereskedés
A Financial Times úgy tudja, a Kalshi új köre már a harmadik negyedévben lezárulhat, a májusi 22 milliárd dolláros értékelés közel dupláján.
Kereskedés
A Kanga június 18-án kapta meg a lett jegybank engedélyét, miközben Lengyelországban tovább késik a MiCA átültetése.







