Mennyi idő szükséges egyetlen bitcoin kibányászásához?
A Bitcoin-bányászat a hálózat tranzakcióérvényesítési módszere. Ez a folyamat egyben azt is jelenti, hogy új Bitcoinokat adnak a meglévő készlethez.
Mi az a bitcoin-bányászat?
Jelenleg körülbelül 19,5 millió bitcoin van forgalomban, és a kriptovalutát arra programozták, hogy összesen maximum 21 milliós készlettel rendelkezzen. Az utolsó kb. 1,5 millió el van zárva, és arra vár, hogy a nagy teljesítményű számítógépekkel rendelkező felhasználók bitcoin-bányászattal felszabadítsák.
A Bitcoin-bányászat olyan, mint egy digitális kincsvadászat. A bányászok nagy teljesítményű számítógépes hardverekkel felfegyverkezve keresik a 64 számjegyű hexadecimális kódot, amely egy tranzakcióblokkot érvényesít. Ezt a kódot (más néven hash) a hashelésnek nevezett folyamat során találják meg.
A hash-kezelés során a számítógépes hardvereknek több trillió hash-kódot kell átvizsgálniuk, hogy megtalálják azt, amelyik megfelel a blokk nehézségének (más néven célhash-kódnak). Amint a bányászok megtalálják a blokk cél hasht, ellenőrizni tudják, hogy a tranzakciók valódiak-e, és kiállítanak egy blokk megerősítést. A hálózat ezután több bitcoint (BTC) bocsát ki.
A cél hash megtalálása hosszú időt vehet igénybe a bányászok számára. Az idő hossza számos tényezőtől függ, például a Bitcoin-hálózat aktuális bányászati nehézségétől. A nehézség beállítása 2 016 blokkonként történik, és a bányászok hozzájárulásának száma alapján emelkedik vagy csökken. A több bányász magasabb nehézségi szintet jelent, míg a kevesebb bányász alacsonyabb nehézségi szintet.
A bányászberendezések a Bitcoin bányászati algoritmusát, az SHA-256-ot követik. Az SHA-256 egy kriptográfiai hash-funkció, amelyet többek között jelszavak hasheléséhez és digitális aláírások ellenőrzéséhez használnak. A Bitcoin esetében hashelésre használják.
Minden 10 percben új blokkot bányásznak, a hálózat pedig meghatározott mennyiségű bitcoint bocsát ki és oszt szét a bányászok között. Ezt a Bitcoin-felszabadítást nevezzük blokkjutalomnak. A bitcoin 2024. áprilisi feleződése előtt a blokkjutalom 6,25 volt blokkonként. A bitcoin felezési eseménye ezt a jutalmat 3,125 bitcoinra csökkentette, minden felezésre nagyjából négyévente kerül sor.
Ezt a felezési folyamatot a Bitcoin létrehozója programozta, és célja a digitális szűkösség megteremtése és a Bitcoin értékének fenntartása, ami drámaian befolyásolja a bányászat jövedelmezőségét is.
A Bitcoin létrehozója úgy programozta a hálózatot, hogy 210 000 blokkonként (körülbelül négyévente) feleződjön, hogy digitális szűkösséget teremtsen. Ezzel az ütemmel a Bitcoin 2140-ig nem éri el a 21 milliós felső határt.
Ezen a ponton a bányászok még mindig jutalmat kapnak a tranzakciós díjakon keresztül, de már nem fognak új Bitcoint kibocsátani a hálózatba.
Mennyi időbe telik kibányászni egy bitcoint?
Az 1 Bitcoin bányászatához szükséges idő hossza változó. Minden egyes elfogadott Bitcoin-blokk 3,125 bitcoint szabadít fel. Hogy a központi kérdésre válaszoljunk a fejünkben, átlagosan 10 percig tart nem csak 1, hanem 3 Bitcoin bányászása - és ez az arány idővel ingadozni fog. De az egyetlen blokk bányászatához szükséges hatalmas számítási teljesítmény (más néven blokkidő) miatt szinte lehetetlen, hogy egy bányász mind a 3,125 jutalmat megkapja.
Mennyi ideig tart egy személynek 1 Bitcoin bányászása? Ez a szám a bányász hardvere miatt jelentősen eltérhet. Egyes bányászok például több tucat, ha nem több száz bányászhardverrel próbálják növelni a hash-ráta értékét. Ebben az esetben valószínűleg több Bitcoint fognak keresni blokkonként, mint más bányászok, akiknek alacsonyabb a hash-rátájuk. Sok bányász csatlakozik egy bányászpoolhoz, hogy érdemben hozzájáruljon a Bitcoin-bányászathoz.
A bányászati pool a bányászok egy csoportja, akik mindannyian egy egységként járulnak hozzá a hash-ráta eléréséhez a cél hash megtalálásának reményében. Ennek során a bányászok a hash-ráta hozzájárulásuk alapján jutalmat kapnak.
A jutalmakat egy bányászpool-üzemeltető osztja szét, aki gyakran bányászpool-díjat számít fel.
Milyen nehéz egyedül bitcoint bányászni?
A Bitcoin proof-of-work (PoW) konszenzus protokollja természetes versennyé teszi a bányászatot. A szóló bányászat ezesetben azt jelenti, hogy egy bányász minden más bányásszal versenyez világszerte.
Annak az esélye, hogy egy bányász megelőzze a világ többi részét egy blokk cél hash-jének elérésében, szinte nulla - függetlenül a bányászgépek teljesítményétől.
A Bitcoin kezdeti időszakában a bányászok hiánya miatt a bányászati nehézség viszonylag alacsony volt. A blokkok jutalmai is sokkal magasabbak voltak, a bányászok blokkonként több tucat bitcoint kerestek. A Bitcoin azonban akkoriban kevesebb mint 1 dollárt ért, így a jutalom valamivel méltóbb volt.
Jelenleg a szóló bányászok kriptopénz-bányász poolokhoz csatlakoznak, hogy egyáltalán esélyük legyen a Bitcoin-bányászatból származó jutalomra. A potenciális bányászok, akiknek nincs nagy teljesítményű bányászfelszerelésük, csatlakozhatnak egy felhőbányászati szolgáltatáshoz is, hogy megspórolják a kezdeti beruházási költségeket.
A felhőalapú bányászszolgáltatások abból állnak, hogy a bányászok a felhőn keresztül bérbe adják a hash-teljesítményüket, és a felhasználóknak fizetniük kell egy részükért. Ennek eredményeként a bányászok az energiafogyasztás költségeinek egy részét a fizető felhasználókra hárítják. Cserébe a fizető felhasználók a hash-teljesítményből való részesedésük alapján blokkjutalmakat kapnak.
Megéri bitcoin-bányászatba kezdeni?
Pénz kell ahhoz, hogy pénzt keressünk. Bitcoint szerezni befektetés nélkül szinte lehetetlen, még akkor is, ha vannak olcsó módszerek, hogy részt vehessünk a folyamatban.
A bitcoin-bányászat energiafogyasztást igényel, amit a bányászok a villanyszámlájukon keresztül fizetnek. Ráadásul a bitcoin-bányászat célja, hogy idővel egyre nehezebbé váljon. Sok áramot és speciális, drága hardvert igényel.
Egy magánszemély számára szinte lehetetlen napi 1 bitcoin kibányászása, még jelentős ráfordítással is. Bárki, aki bitcoint szeretne bányászni, nagy teljesítményű bányászati gyárakkal kell versenyeznie, amelyek méretgazdaságossága jelentős versenyelőnyt biztosít számukra az egyéni bányászokkal szemben.
Megnézzük, hogyan hat a közel-keleti válság a világpiacra, a Bitcoinra, Ethereumra és a többi altcoin árfolyamára.
A Uniswap modellje hosszú távon fenntarthatatlan lehet, veszélyeztetve a DeFi-t és a likviditási szolgáltatók nyereségességét.
A Telegram két legnagyobb kriptojátéka, a Hamster Kombat és a Catizen tokenjei közel 50%-ot zuhantak az airdropok után.
CZ, a Binance volt vezérigazgatója, a kriptóból az AI világába lép, új befektetésekkel és jövőbeli oktatási projektekkel a láthatáron.