Közel 30%-ot ugrott már 2023 elején a Bitcoin ára, átbeszéltjük, hogy szerintünk ez bull trap-e...

Binance Smart Chain hálózaton ha kamatok farmolásáról és DEX-ekről van szó, akkor egyértelműen a Pancakeswap az úr, de úgy néz ki a Biswap személyében jogos kihívója akadt. Ha pedig most regisztrálsz akkor 50% extra bónuszban részesülhetsz a ref linkünk segítségével! De erről majd később. 😉
Korábban a legtöbben el sem tudtuk volna szerintem azt képzelni, hogy úgy fogjuk “dolgoztatni” a kripto vagyonunkat, ahogyan azt ma a DeFi segítségével megtehetjük. Talán a Uniswap, Maker és AAVE hármas voltak azok, akik a legtöbbet tettek korábban ezért. Manapság viszont az Ethereum hálózat magas költségei miatt ők a legtöbb ember számára megfizethetetlenekké és használhatatlanokká váltak. Ha Uniswapon szeretnénk dolgoztatni a tőkénket és ezzel kamatokat farmolni, akkor egy-egy poolba való be és kiszálló akár 200$-ba is kerülhet. Ez pedig könnyen felemészti a megtermelt profitokat.
Ellenben a BNB alapú Binance Smart Chainnel (BSC), ahol ugyanezek a tranzakciók néhány tized dollárba kerülnek csak. Talán ezért is tudott úgy berobbanni a Pancakeswap, mint az ERC20 alapú DeFi hálózatok kihívója. Az elmúlt 30 napban 2,8 millió felhasználó használta a Pancaket, 31 millió kereskedést folytattak le rajta és 14 milliárd dollár lekötött tőke van rajta. Ezzel pedig egyértelműen ő jelenleg a DEX-ek és a liquidity poolok jelenlegi ura. Most viszont a Biswap projektje hasonlót, de talán még jobbat is próbált alkotni, ezt mutatjuk ma be nektek.
Jelenleg talán nem is kérdés, hogy aki új projektet indít az egyelőre skippeli az Ethereumot és valami másra költözik, valószínűleg ez az ETH 2.0-ig így is fog maradni a magas költségek miatt. A Biswap is a jelenleg trendi, BSC hálózatot választotta ehhez. Ez ugyan kevésbé decentralizált, de legalább gyors és olcsó. A jelenlegi legtöbb felhasználó pedig inkább ezt értékeli.
A Biswap egy olyan decentralizált váltó, ahol kriptovalutákat tudunk váltani anélkül, hogy lenne egy központi irányító, aki ezt manageli és tőkét biztosít. A hasonló decentralizált alkalmazásokat okosszerződések működtetik, amik segítségével központi irányító nélkül tudjuk a hagyományos tőzsdei műveleteket elvégezni. Adni, venni meg még ennél picit többet is.
Ami az egészben a nagyszerű, hogy a felhasználók a kereskedéshez és a váltásokhoz maguk biztosítják a tőkét. Vagyis a Biswap igazából csak egy nagyon jó és okos alapot ad ahhoz, hogy a közösség kereskedjen abból amilyük van. Ha pedig valaki biztosítja a tőkéjét, hogy abból mások kereskedni tudjanak, akkor részesül a kereskedési költségekből és kamatokat tud farmolni ezzel. Vagyis ahelyett, hogy hagynák parlagon mondjuk egy ledgerben heverni a kriptovalutáinkat, segítségükkel évi 2 számjegyű kamatokat is tudunk akár farmolni.
Általában, amikor egy kriptovaluta projektet elemzek, mindig azt szoktam megnézni, hogy egyáltalán mi a létjogosultsága a projektnek. Szükségünk van-e rá, jobb-e bármiben, mint a jelenlegi hasonló alkalmazások. Ilyenkor célszerű megfelelő jelenleg működő modellekkel összehasonlítani és ez alapján mérlegelni a dolgokat. A Biswap-nél elég egyértelmű, hogy BSC alapon a Pancakeswap babérjaira hajt. Márpedig a 14 milliárd lekötött tőkéből van mit elhódítani.
Természetesen a hálózati költségek, mivel ugyanúgy BSC-ről beszélhetünk teljes mértékben megegyeznek a két projektnél. Viszont a váltási költségekben a Biswap már azt állítja, hogy a DeFi világának legalacsonyabb költségeit hozza, 0,1% költséggel tudunk rajta kriptovalutát váltani. Ez amúgy akár centralizált tőzsdékkel is vetekszik már.
Leteszteltem és valóban kedvezőbben vált, mint a Pancakeswap. Vagyis egy plusz pontot egyértelműen megérdemel a váltási költségekre a Biswap. A másik kiemelt előnye, hogy a tranzakciós költségeket a saját BSW tokenekben vissza is kaphatjuk. Vagyis egyértelműen mondhatjuk azt, hogy van létjogosultsága a projektnek, ugyanis ténylegesen kedvezőbb feltételekkel tudunk a DeFi világában kriptovalutát váltani, mint a jelenlegi legjobbnál.
Attól, hogy papíron valami jobb, mint a jelenlegi vezető, attól még nem feltétlen lesz sikeres egy projekt. Ami még igazán fontos a DEX-ek világában az a felhasználók száma, a forgalom és a lekötött tőke mennyisége. A Biswapnél ez jelenleg a következőképpen néz ki: Felhasználók száma 0,14 millió a lekötött tőke (TVL) pedig 700 millió dollár. Vagyis látszik, hogy legalább egy nagyságrenddel kisebb, mint a Pancake, viszont talán már átlépte azt a küszöbszintet, ami felett már érdemes komolyan venni és tervezni vele.
Ebben pedig valószínűleg sokat fog segíteni a DeFi-k világában egyedi referral rendszere. Ha meghívsz valakit a Biswapre, akkor az ő váltásai, farmolásai és pooljai után is részesülsz jutalékban. Például ha tegyük fel az általad meghívott ismerős 100 BSW-t farmol a Biswap farmjai segítségével, akkor abból te 5 BSW-ben részesülsz. Ez pedig igaz a váltásokra és a poolokra is.
Fontos, hogy a Ref linkre való kattintás után egyből a jobb felső “Connect wallet” gombra kattints és ne más aloldalra, mert akkor elveszik a referral és nem fogja megadni a jutalmadat!
Jelenleg a Biswap éves kamatai messze verik a legtöbb BSC alapú DEX értékeit. Nézzünk néhány példát:
BNB/BUSD: Pancake 39,44% APR, Biswap 64,82% APR
BUSD/USDT: Pancake 14,43% APR, Biswap 17,0% APR
BTCB/BNB: Pancake 17,46% APR, Biswap 25,64% APR
Vagyis azt lehet mondani, hogy a Biswap-en nem csak olcsóbban tudunk jelenleg váltani, de több kamatot is tudunk farmolni. Ami itt ugye különbség és nagyon nem mindegy, hogy melyik DEX milyen coinba adja a kapott kamatot. Ez általában ugye a saját coin, Pancaken CAKE, Biswap-nél BSW. Mivel a BSW jóval kisebb, mint a CAKE jelenleg, ezért ezt mondhatjuk egy hátránynak a Biswap-el szemben.
A DeFi-k világában az egyetlen és legnagyobb bizonytalanságot szerintem a biztonság és a hackelések jelentik. Itt ugyanis minden az okosszerződés jóságán múlik. Ha az nem jól van megírva és valaki talál valamilyen kiskaput, akkor azt ki tudja használni. A régebbi projekteknek megvan az az előnye, hogy hosszabb ideje futnak és sok idejük volt tesztelni, fejleszteni. Az újabb projekteknél általában szerintem mindig ez az a pont, ahol gyengébben teljesítenek. A Biswap-et a Certik auditálta, aki egy viszonylag neves és gyakori auditor. De ettől még persze lehetnek még nem felfedezett hibák a projektben.
Talán egy másik fontos mutató, hogy a Binance Labs stratégiai befektetést kötött a projekttel. Márpedig ha valakik, akkor ők biztosan tudják, hogy mitől lesz jó egy BSC alapú projekt.
Mindenképpen érdekes ismét látni egy olyan új projektet, akinek lehet helye a DeFik világában, ugyanis olcsó és magas kamatokat biztosít. Ez pedig a jelenlegi feltételek mellett jobb, mint a mostani vezető projekté a Pancakeswapé. Az egyedüli kérdés egyelőre még az, hogy tudja-e ezt a Biswap hosszú távon is és bármiféle hack vagy probléma nélkül biztosítani. Mindenesetre ha kipróbálnád a platformot és szeretnéd begyűjteni az 50%-os referral kedvezményt akkor itt a linkünk: https://biswap.org/?ref=bcc1664e7ddcc8a4f2b6
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!