A második világháborút követő bretton woodsi konferencia óta a dollár a globális tartalékvaluta. Egy friss IMF kimutatás szerint a világ jegybanki valutatartalékának 59%-a amerikai dollárban van nyilvántartva. A Bitcoin lelkes támogatói már látják a fényes jövőt, amikor a kriptovaluta átveszi ezt a szerepet és egy államoktól független globális tartalékvalutaként uralja a világ pénzügyirendszerét. Az, hogy így lesz-e illetve lehet-e egyáltalán így, megoszlanak a vélemények.
Dollár és COVID
A COVID-19 járvány váratlanul érte a világot, alapjaiban rázta meg a világgazdaságot. A visszaesésre adott válasz országonként mutat eltéréseket, de az egyik általános reakció a pénzkínálat bővítése volt, hogy megelőzzenek még nagyobb visszaesést. A kereslet ösztönzésére az USA-ban emellett bevezették a ,,stimulus” csomagot, amely lényegében ingyen pénz volt a rászorulóknak. Bár a 2008-as válságnál is alkalmaztak ilyen jellegű ingyen pénzt, a Goldman Sachs elemzői azért vitatják ennek a sikerességét. Véleményük szerint a fenti okok a dollár fokozódó inflálódásához vezethetnek, ami pedig együtt járhat a meghatározó tartalékvaluta szerep csökkenéséhez vagy elvesztéséhez. Erre a ,,címre” egyébként a kínai jüan is pályázna és persze ebben a folyamatban látták meg a Bitcoin támogatói érvrendszerük alátámasztására a lehetőséget.
Dollár és a Bitcoin
Azt korán sem lehet ma már elmondani, hogy az említett Bitcoin támogatók körét a kisbefektetők alkotnák, mint ahogy volt ez jellemző a 2017-es bikapiac esetén. 2020 decemberében a Financial Times közölt egy véleménycikket, ahol elsők között vetették fel a Bitcoin esetleges globális tartalékvalutává emelkedésének lehetőségét. Az ismert előnyként a cikk szerzője kiemelte a decentralizáltságot és a véges darabszámot. Más vélemények szerint ugyanakkor a dollár számára a tartalékvaluta pozíció elvesztése nem egy gyorsan lezajló folyamat.
Mindehhez ugyanis szükséges magának a valutának a nagyarányú inflálódása, ami azért jelenleg még nem áll fenn. Az amerikai infláció a tavalyi évben 1,25% volt. Szakértői számítások szerint ez a következő öt évben 3%-ra nőhet, ami ugyanakkor még mindig nagyon messze van egy kétszámjegyű inflációtól, mint amit például Argentína (36%) esetében láthatunk. De ha el is jutnánk ahhoz a helyzethez, amikor a dollár összeomlik, vajon az emberek a Bitcoint választanák helyette? A pénzügyi szakemberek ebben egyelőre kételkednek. Véleményük szerint valószínűbb az, hogy egy másik FIAT valutára (euro, jüan stb.) váltana a világ és nem kriptovalutára. Ennek oka egyrészt annak szélesebb körű elfogadottsága és az ezzel járó nagyobb likviditás. De nem szabad elfelejteni a hálózati hatás szerepét, amely a tömegek egyirányban való mozgására utal. Mindez egyébként a Bitcoin mellet is lehetne érv.
Bitcoin, mint globális fizetőeszköz
A globális tartalékvaluta státusszal kapcsolatban egy másik érv, hogy az adott eszköznek az értékőrzés mellett képesnek kell lennie az érték cseréjének nagyarányú biztosítására is. Ebben a dollár egyelőre lényegesen erősebb pozícióban van, de azért már nem kevés olyan példát láthatunk a nemzetközi kereskedelemben, ahol Bitcoint használnak az inflálódó nemzeti valuta (Argentína) vagy a dollár hiányának (Nigéria) kiváltására.
Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a jelenlegi 700 milliárd dollárnyi piaci nagyságot a vezető kriptovaluta 10 év alatt érte el. Ezzel szemben a körforgásban lévő dollár készlet 2 trillió, az euró pedig 1,43 trillió. Ez természetesen nem tükrözi a napi tranzakciók nagyságát, mert ott már azért lényegesen nagyobb az eltérés a kriptovaluta és a FIAT valuták között. A Deutsche Bank egy jelentése szerint átlagosan fél milliárd Bitcoin tranzakció zajlik naponta, ami a 0,009%-a a napi dollár tranzakcióknak. Ilyen összehasonlításban a Bitcoin a Thai nemzeti valuta a Baht szintjén áll, ami valljuk be nem számít globálisan meghatározó fizetőeszköznek.
Bitcoin és az intézmények
Az már mostanában is megfigyelhető, hogy megjelent az intézményi érdeklődés a Bitcoin iránt. Ennek a szélesebb körű elterjedésére azonban még várni kell. Az, hogy esetleg a Központi Bankok is tartsanak ebből az eszközből, pedig végképp a távoli jövő. A legkomolyabb ellenállásra pedig pont ebből az irányból kell számítani. A kormányoknak ugyanis egyszerűen nem érdeke, hogy kiengedjék kezükből a nemzeti fizetőeszközök feletti felügyeletet és teret engedjenek egy decentralizált megoldásnak, amely országoktól és nemzetektől függetlenül működik.
Összefoglalva
Az jól látható, hogy a Bitcoin és a blokklánc egy olyan pénzügyi megoldás, amely egyre inkább megkerülhetetlen. A kriptovaluta támogatói látják a helyét egy új pénzügyi rendszerben, ami valószínűleg szépen lassan ki fog alakulni. Tíz éve a világ azt sem tudta mi az a Bitcoin, ma meg már egy közel 1 trillió dollár nagyságú eszközről van szó. Emellett napról napra jelennek meg a különböző, blokklánc alapú projektek. A jövő elkezdődött és idő kell amíg ezt mindenki belátja.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás