Svájc és a Bitcoin: első lépések a tartalékvaluta felé
Svájcban petíció indult a Bitcoin felvételéért a Nemzeti Bank tartalékai közé. A kezdeményezéshez 100 000 lakos támogatására van szükség.
A Bitcoin kezdeményezés Svájcban
Svájcban ismét megpróbálják elérni, hogy a Svájci Nemzeti Bank (SNB) vásároljon Bitcoint, azaz vegye fel tartalékai közé a kriptoeszközt. Ehhez alkotmánymódosításra van szükség, melynek első lépcsőfoka 100 000 helyi lakos aláírásának összegyűjtése.
A Bitcoin hozzáadása a központi bank tartalékaihoz segítene megvédeni az ország "szuverenitását és semlegességét" egy egyre bizonytalanabb világban, mondta Yves Bennaïm, a 2B4CH alapítója és elnöke.
A 2B4CH egy 2017 óta működő svájci nonprofit szervezet, amely a Bitcoin és a blokklánc által kiváltott társadalmi és pénzügyi átalakulásokat tanulmányozza.
"Jelenleg előkészítés alatt állnak azok a dokumentumok, amelyeket be kell nyújtani a Kancelláriához, hogy elindulhasson a folyamat." - mondta Bennaïm a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) svájci hírportálnak április 20-án.
Ahhoz azonban, hogy a svájci állampolgárok vagy csoportok által kezdeményezett kérdésekről népszavazást lehessen tartani, 18 hónapon belül 100 000 svájci állampolgár aláírására van szükség – ez az, ami a 2B4CH első kísérletét meghiúsította.
A 2B4CH nevű szervezet 2021 októberében indította el először a "Bitcoin Kezdeményezést", amelynek célja, hogy a svájci szövetségi alkotmány 99-3. cikkelye kiegészítésre kerüljön és a Bitcoin tartalékvalutaként funkcionálhasson.
Svájc lakossága 8,77 millió fő, ami azt jelenti, hogy a helyiek mintegy 1,15%-ának kell aláírnia a petíciót.
Bitcoin és Svájc: függetlenség kérdése
„Azzal, hogy Svájc a Bitcoin-t is bevenné a tartalékvalutái közé, jelezné függetlenségét az Európai Központi Banktól. Egy ilyen lépés megerősítené semlegességünket" - mondta Luzius Meisser, a Bitcoinra összpontosító Bitcoin Suisse kereskedési platform elnöke, aki Bennaïmnak segít a kezdeményezésben.
Meisser egy április 26-i ülésen megpróbálja meggyőzni a Svájci Nemzeti Bankot a Bitcoin mérlegéhez való hozzáadásának előnyeiről. Három perc áll majd rendelkezésére, hogy érveljen.
A vezető korábban megpróbálta meggyőzni a központi bankot, hogy 2022 márciusától havonta 1 milliárd svájci frank (1,1 milliárd dollár) értékben -a német államkötvények alternatívájaként- vásároljon Bitcoint.
Thomas Jordan, a Svájci Nemzeti Bank elnöke szerint azonban a Bitcoin nem felel meg azoknak a követelményeknek, amelyek alapján az SNB tartalékvalutaként kezelhetné az eszközt.
Jegybankok és a Bitcoin dilemma
Meisser most azt állítja, hogy Svájc 30 milliárd svájci frankkal (32,9 milliárd dollárral) lenne gazdagabb, ha a központi bank 2022-ben követte volna a javaslatát.
Monthly update: under my proposal from May 2022 to move 1 billion worth of German bonds into Bitcoins every month, @SNB_BNS would have accumulated 964'000 Bitcoins and made more than 35 billion CHF in (unrealized) capital gains, versus a 2.5 billion CHF loss with the bonds.
— Luzius Meisser (@Luzius) April 7, 2024
More… pic.twitter.com/tgj1nhUJPb
Amennyiben még későbbre hagyja a döntést, azzal kockáztatja, hogy más központi bankok hamarabb lecsapnak a Bitcoinra, és Svájc kénytelen lesz "lényegesen magasabb áron vásárolni, mint mindenki más" - mondta.
Leon Curti, a Digital Asset Solutions vagyonkezelő kutatási vezetője abban bízik, hogy a spot Bitcoin ETF-ek közelmúltbeli jóváhagyása az Egyesült Államokban és Hongkongban hatással lesz a Svájci Nemzeti Bankra is, abban a tekintetben, hogy mihamarabb Bitcoinba fektessen.
Összegezve a fentiek látható, hogy még távoli lehetőség a Svájci Nemzeti Bank Bitcoin vásárlása. Az viszont biztos, hogy ha egy-két állam jegybankja elkezdi vásárolni a kriptoeszközt, a többieknek is fontolóra kell vennie, hiszen akkor már kockázatosabb lesz kimaradni a Bitcoinból, mint pozícióban lenni benne.
A Crypto.com megkapta az EU előzetes jóváhagyását a MiCA engedélyhez, ami egységes szabályozási keretet teremt a kriptotőzsde számára.
Eric Trump sejtelmes üzenete felrobbantotta a kriptovilágot miután a Trumphoz köthető DeFi-platform 48 millió dollárért vásárolt Ethereumot.
Hogyan működik a Crimeware-as-a-Service (CaaS) modell és hogyan alakította át a digitális bűnözői tevékenységeket?
Egy macOS malware, a Banshee, az Apple titkosítását utánozva több millió kriptotárcát veszélyeztetett – de a valós veszély vitatható.