A kínai szabályozások sem álltak a Bitcoin útjába
A kínai szabályozások a Bitcoin betiltására eredménytelenek bizonyultak, a hashrate és a hálózat lassan, de biztosan kezd helyreállni.
Mi történt a Bitcoinnal a kínai tiltás hatására?
A Bitcoin (BTC) történelme során a legnagyobb célzott, összehangolt támadását szenvedte el. A támadások ellenére a befektetői közösség nem kapitulált, erős kezekkel tartja a kriptovalutát. A legnagyobb támadás a kínai Bitcoin bányászatot érte, amelynek közvetlen hatása volt a Bitcoin hálózatára. A hashrate hírtelen 50%-kal csökkent, és bizonytalanabbá vált az egész hálózat létezése.
Forrás: https://coinmarketcap.com/
A kínai szabályozás által, a Bitcoint körülvevő egész piac sérült, a befektetői környezet egy része kimenekült az eszközosztályból. Kis idő elteltével, a negatív híreket Elon Musk tetézte, miszerint a Tesla leállt a Bitcoin fizetőeszközként való elfogadásával. Azt pontosan nem lehet tudni, hogy a kínai álláspont volt-e valamiféle hatással Elon Musk döntésére.
Pár héttel később Kína tovább szigorított a kriptovaluták szabályozási környezetén. A szabályozás értelmében betiltották az országban a kriptovaluták kereskedelmét az internetes tőzsdéken. Ennek hatására a Kínában alapított, de a Seychelles-szigetekre bejelentett Huobi kriptovaluta tőzsde blokkolni kezdte a kínai felhasználókat.
Végül június 21-én a Kínai Népi Bank (PBoC) utasította a bankokat, hogy szüntessék meg az OTC (over the counter) kereskedéseket. Lényegében Kínában megszűntek az értékpapírokkal bróker-kereskedő hálózaton keresztüli kereskedések.
Ha komplexen nézzük a kínai események sorozatát, úgy tűnik, hogy Kína jól megtervezett támadást indított a Bitcoin hálózat ellen. A rövid távú hatása sikeresnek mondható, ugyanis a legnépszerűbb kriptovalutába vetett bizalom napok alatt megrendült, és az árfolyam zuhanni kezdett. Egyes elemzők úgy vélték, hogy a hálózat 51%-os támadás is bekövetkezhet.
https://twitter.com/dannydiekroeger/status/1408299190896103424
Azonban Kína minden erőfeszítése is kevés volt, hogy térdre kényszerítse a Bitcoin hálózatot. A rövid távú negatív hatások enyhültek, a hashrate és maga a hálózat regenerálódott, stabilizálódott. A kínai kudarcnak több oka is lehet.
A Bitcoin hashrate gyorsan regenerálódik
A hashrate a május 12-i csúcsról, amely 186 millió TH/s volt, hírtelen 100 millió TH/s-ra csökkent. Ez először a szénerőművekre vonatkozó korlátozások miatt következett be, amelyek a bányászati kapacitás 25% -át teszik ki. Mivel azonban a tilalom más kínai régiókra is kiterjedt, a hashrate 85 millió TH/s -os mélypontra esett, ami az elmúlt két év legalacsonyabb szintje.
Forrás: Blockchain.com
Amint a grafikonon is látszik, néhány hét alatt, a hashrate a mélypontról 100 millió TH/s-ra tért vissza. Ez javarészt annak köszönhető, hogy a Kínából száműzött bányászok sikeresen és gyorsan áthelyezték székhelyüket más lokációkra, Kazahsztánba, Észak-Amerikába vagy az Egyesült Államokba.
A kínai emberek egymással kezdtek kereskedni
A peer-to-peer (P2P) tranzakciók nem álltak meg. Annak ellenére, hogy a kriptográf ügyletekben részt vevő vállalkozásokat kitiltották, a magánszemélyek továbbra is kereskedtek egymással. A Huobi tőzsde saját rangsorolási adatai szerint, volt aki 10 000 sikeres peer-to-peer tranzakciót hajtott végre.
Forrás: https://eyewated.com/
Mind a Hobbi, mind a Binance kriptovaluta tőzsde is olyan piacot kínál, ahol a fiat valuta stabilcoira (USDT, USDC) váltása után kriptovalutákkal kereskedhetnek magánszemélyek.
Az ázsiai tőzsdék továbbra is dominálnak spot kereskedésben
A kínai vállalatok kereskedelmének teljes visszaszorítása valószínűleg tükröződne a korábban, a régióra épülő tőzsdéken, mint például a Binance, az OKEx és a Huobi. A közelmúltbeli volumenadatokat tekintve azonban nem volt érdemi hatás.
Forrás: https://bitblogger.org/
A három „ázsiai székhelyű” tőzsde továbbra is domináns, míg a Coinbase, a Kraken és a Bitfinex közel sem állnak kereskedelmi tevékenységeikhez.
Kína betiltása a Bitcoin bányászatára és tranzakcióira ideiglenes csukláshoz és negatív hatással lehetett a BTC árára, de a hálózat és az ár a vártnál jobban helyreállt. Jelenleg nincs mód a tőzsdén kívüli tranzakciók mérésére, ahol nagyobb összegekkel kereskednek, de csak idő kérdése, hogy ezek a közvetítők új átjárókat és fizetési módokat találjanak.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.