Bitcoinfelezés 2024: 5 ok, amiért ez most más mint korábban
Az előző feleződés óta a kriptofelhasználók száma 400%-kal nőtt, nem számítva a Bitcoin ETF Egyesült Államokban történő bevezetésének hatását.
Lezajlott a 2024-es bitcoinfelezés
Újabb Bitcoinfeleződés jött és ment, ez már a negyedik, ám ez a mostani esemény olyan volt, mint egyetlen korábbi sem, mivel az intézményi befektetések most először játszanak kulcsszerepet a történelem során.
A Bitcoin feleződések történelmileg egy lényeges hasonlósággal járnak együtt - mégpedig a BTC árfolyamának későbbi megugrásával, amely gyakran a feleződés után nem sokkal következik be.
Bár a közösségnek még ki kell derítenie, hogy a negyedik feleződés is ugyanezt az utat fogja-e bejárni, néhány dolog már most is más a 2024-es Bitcoinfelezéssel kapcsolatban. Tekintsük át őket!
400%-kal nőtt a kriptovaluta felhasználók száma
Miközben az új coinok generálásának sebessége csökkent az első felezés óta, a kereslet viszont nem állt meg. Az előző Bitcoinfelezés óta - amely 2020 májusában történt - a globális kripto-felhasználói bázis különböző források alapján legalább mintegy 400 millió felhasználóval bővült.
A Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF) becslései szerint 2020-ban a kriptotulajdonosok száma világszerte mintegy 100 millió felhasználót számlált. A Crypto.com kriptotőzsde becslése szerint 2023 végére a globális kriptohasználók száma már 580 millió főre ugrott.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a kriptovaluták esetében a legtöbb felhasználószám-becslés nem lehet 100%-os pontosságú, mivel az on-chain tranzakcióelemzés gyakran nem képes különbséget tenni a hosszú távú tulajdonosok és az elveszett BTC-k között, valamint más tényezők között.
Felezés előtt eddig sosem ért új árfolyamcsúcsra a Bitcoin
Az egyik legnagyobb különbség a negyedik Bitcoinfelezés és a három korábbi feleződés között az, hogy az árfolyam rendkívüli növekedést mutatott a 2024-es feleződési esemény előtt.
A korábbi ciklusokban a Bitcoin árfolyama inkább a felezés után, mint előtte regisztrált kitöréseket, és az új történelmi csúcsok nagyjából egy évvel a felezés időpontja után jöttek.
A Bitcoin például a 2020-as feleződés előtt nem tört ki a korábban meghatározott 20 000 dolláros ATH fölé. Abban a ciklusban a Bitcoin árfolyama csak 10 hónappal a feleződés után lépte át az ATH-t.
Ezúttal másabb a kép. A jelenlegi ciklusban a Bitcoin közvetlenül a felezési esemény előtt érte el az eddigi legmagasabb árfolyamot, és 2024. március 13-án 73 600 dollárral rekordot állított fel.
A bitcoinbányászok ezúttal "jobb helyzetből várták" a felezést
A feleződés előtti Bitcoin-árfolyamemelkedés pozitív hatással volt a bányászati iparágra, mivel a bányászok jobb helyzetből indultak neki a felezés utáni időszaknak.
"Az előző felezéshez képest úgy tűnik, hogy extra segítséget kaptak a bányászok ebben a ciklusban, mivel a feleződés előtti árfolyam-emelkedés által termelt profit nagy segítség az elektromos áram költségei tekintetében" - mondta Chris Kuiper, a Fidelity Digital Assets kutatási igazgatója.
A 2020 májusában bekövetkezett harmadik feleződés óta a Bitcoin-bányászat energiafogyasztása jelentősen megnőtt, a körülbelül 50 terawattóráról (Twh) 2024. áprilisára 99 Twh-ra ugrott.
Ugyanakkor a Bitcoin-hálózat megújuló energiaforrásokból táplált energiafogyasztásának mennyisége is növekedett: a Bitcoin ESG Forecast szerint a megújuló energiaforrások 2024 januárjától a BTC bányászati fogyasztásának 54,5%-át teszik ki. A CCAF adatai szerint 2020 szeptemberében ez az arány 39% volt.
A BTC ETF-ek hatása a kínálat és kereslet tekintetében
Sokéves erőfeszítés után a spot Bitcoin ETF-ek 2024 januárjában debütáltak a kereskedésben, megnyitva a Bitcoin kitettséget az intézményi befektetők számára.
A Bloomberg ETF-elemzője, Eric Balchunas szerint a spot Bitcoin ETF-ek "kasszasikert" arattak. A kereskedés első napja óta mind a tíz spot Bitcoin ETF együttesen legalább 220 000 BTC-vel növelte állományát, ami jelenleg mintegy 14 milliárd dollár értéket jelent.
Bár a feleződés felkelti a figyelmet, ez csak egy nagyobb narratíva apró része. Az ETF-ek sikere, a bitcoin kínálati mennyiségének csökkenése és a felezés egyben fogja meghatározni a piac jövőbeli körvonalait.
A Bitcoin hálózata decentralizáltabb és biztonságosabb
A Bitcoin a hálózat biztonsága és a decentralizáció tekintetében is jelentősen javult. 2020 óta - amikor a legtöbb új Bitcoint Kínában bányászták - a Bitcoin egy globálisan jobban elosztott hálózattá vált.
Mindössze négy évvel ezelőtt a kínai Bitcoin-bányászat a Bitcoin teljes globális bányászati hash-arányának közel 80%-át tette ki. A Hashlab Mining alapítója, Jaran Mellerud szerint 2024 februárjában a legnagyobb Bitcoin-bányász országok az Egyesült Államok a teljes hashráta 40%-ával, valamint Kína és Oroszország 15%-kal, illetve 12%-kal.
"Ez a földrajzi decentralizáció folytatódik, mivel a bányászok Afrikába és Latin-Amerikába vándorolnak, hogy kihasználják az olcsóbb áramárakat" - mondta Mellerud.
Emellett a Bitcoin blokklánca ellenállóbbá vált a támadásokkal szemben, mivel a hashrátája ötszörösére ugrott az előző feleződés óta.
Miért beszél most mindenki a politikai támogatásról, mesterséges intelligenciáról és a blokklánc-technológia új hullámáról?
Az AI alapú tokenek szárnyalnak, miután a Franklin Templeton új jelentése szerint az AI ügynökök forradalmasíthatják a közösségi médiát.
A Bitcoin bányászat rekordnehézségi szinten van, ami kihívás a bányászoknak, de erősebb és biztonságosabb hálózatot jelent.
Kevesebb mint egy hét van hátra Trump beiktatásáig, aki nyíltan támogatja a kriptovalutákat, mégis esik a piac. Miért történik ez? 🤔