Amerikai jegybank: Meg kell nyerni a CBDC versenyt!
A nemzeti digitális valuták (CBDC) fejlesztésében komoly verseny folyik az államok között, ezúttal az amerikai FED adott hangot véleményének.
A Nemzeti Bankok által kibocsátott digitális valuta (CBDC) kérdése már egy jó ideje napirenden van. Több országban elindult már a pilot program ezzel kapcsolatosan. Vannak ugyan elutasító állásponton lévő nemzetek, de az egyértelműnek látszik, hogy foglalkoztatja a különböző országokat a dolog. Ezúttal az amerikai Jegybank egy magas rangú tisztségviselője fejtette ki véleményét ebben a kérdésben.
A globális pénzügyi világrendet nézve napról napra komolyabb tényezővé válik a blokklánc technológián alapuló kriptovaluták rendszere. A nagy népszerűség, de főként a mögöttes fundamentumok miatt elkerülhetetlenné válik, hogy az egyes országok nemzeti valutái is megjelenjenek digitalizált formában. A nagy kérdés azonban az, hogy melyik lesz az első ország ebben a küzdelemben. Vannak, akik elutasítóak és inkább a vélt veszélyeket hangoztatják, mások pedig azért szállnak síkra, hogy a világnak szüksége van a nemzeti bankok által kibocsátott digitális pénzre és egyáltalán nem mindegy ki nyeri ezt a versenyt.
CBDC: Megszólal az amerikai FED
Május 24-én az amerikai jegybankot vezető tanács egy tagja, Lael Brainard annak a véleményének adott hangot, hogy a jelenleg élenjáró CBDC projektek jelentős hatással lehetnek a világ pénzügyi rendszerére, ezért fontos lenne, hogy az Egyesült Államok is jelen legyen a rajtvonalnál. A CBDC egyfelől komoly lehetőségeket rejt a határon átívelő fizetéseknél, másrészt a dollár globális tartalékvaluta szerepe is adott. Ezen két okból kifolyólag az USA részese kell legyen a cross-border fizetési keretrendszer meghatározásának.
A globális tartalékvaluta egy olyan pénzem, amelyben a világ országainak és különféle szervezeteinek egy része a devizatartalékait tartja. A 40-es 50-es években vette át az angol fonttól a vezető tartalékvaluta szerepet az amerikai dollár, de az utóbbi időben egyre többen emelték fel hangjukat az ellen, hogy a dollár ilyen szerepe nem fenntartható sokáig. A közelmúltban a Bank of England korábbi elnöke már egyenesen odáig ment, hogy a bitcoinhoz hasonló, a nemzeti bankok egy szövetsége által kibocsátott fizetőeszköz kellene átvegye a helyét. Ezzel meg is érkeztünk a CBDC-k világához.
FED: Amerika ha kimarad a CBDC-kből, akkor lemarad
Brainard szerint ha az USA lemarad a nemzeti digitális valuta fejlesztését illető versenyben, akkor könnyen elveszítheti a dollár a tartalékvaluta szerepét. Kitért továbbá arra is, hogy a CBDC-t illetően négy területre kell fókuszálni a keretrendszer kialakításakor. Az egyik ilyen a digitálisan elérhető magán pénzek növekvő szerepe. Ebbe sorolhatók a stabilcoinok mellet a különböző kriptovaluták. Másik terület a digitális fizetésre való átállás, harmadik a külföldi CBDC-k cross-border kifizetésekben elfoglalt szerepének az elemzése és végül a pénzügyi kizárás problematikájának kezelése. Ez utóbbi arra vonatkozik, hogy ha valaki önhibáján kívül kimarad a rendszerből, akkor mihez tud kezdeni a jövőben. Azaz a papír alapú pénz a világ legtávolabbi pontján is működik, a digitális valutákhoz viszont valamilyen telefon vagy számítógép szükséges. Ettől függetlenül a COVID vírus járvány jelentősen felgyorsította az érintésmentes és digitális fizetések elterjedését, amely teret nyit a CBDC-nek és megkönnyíti a majdani elfogadását is.
Stablecoin vs CBDC
Brainard azonban nem csak az előnyökről és lehetőségekről, hanem a hátrányokról, veszélyekről is beszélt. Ennek kapcsán – mint az általában lenni szokott – a stablecoinokkal (stabilvaluták) vonnak mindig párhuzamot. Rávilágított a jelenlegi szabályozatlan környezetben a stabilvalutákban rejlő kockázatokra, mivel megfelelő jogi háttér híján nem tekinthetők olyan biztonságosnak, mint egy állam által támogatott CBDC. A stabilvaluták túlzott elterjedése ugyanakkor nemcsak az amerikai pénzügyi rendszerre, hanem a monetáris politika mozgásterére is káros hatással lehet.
Összegzés
Egy hosszú út újabb állomásához érkeztünk azzal, hogy a FED részéről is megfogalmazódott a CBDC kibocsátásának fontossága és a kidolgozás részleteinek a meghatározása. Valószínűleg a kérdés továbbra sem az, hogy lesz-e, hanem sokkal inkább, hogy melyik ország lép elő elsőként a nemzeti digitális valutával. Miközben Kínában már túl vannak közel 300 millió dollár értékben lefolytatott, mintegy négymillió tranzakción, addig az USA ebben a versenyben egyre inkább lemaradni látszik. Ennek pedig a globális gazdasági viszonyokra és a világhatalmi pozíciókra is komoly hatása lehet.
Borítókép: futureatlas.com
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az elnök ugyan kevés tudással rendelkezik a tokenről, de kijelentései és felesége, Melania Trump saját memecoinjának megjelenése tovább fűtik a piacot
A világ legnagyobb kriptovalutájának árfolyama számos tényezőtől függ, de melyek a legfontosabbak? Három mutató az USA gazdaságából, ami mindent visz.
A közösség elégedetlen, a vezetés változni látszik, és Vitalik Buterin is egyre inkább beleáll a kriptovilág viharos diskurzusaiba.
Megfogadtad, hogy idén nem nézed tovább, hogy értéktelenedik a nehezen megkeresett pénzed? Nem éri meg várni - fektess okosan kriptovalutákba!