Hogyan építhetsz decentralizáltan? Ismerd meg a DePIN-t!
A DePIN (Decentralized Physical Infrastructure Network) egy olyan koncepció a blokklánc technológiában és kriptopénzek területén, amely valós világbeli fizikai infrastruktúrát valamint hardverhálózatokat épít és üzemeltet decentralizált, bizalmi és programozható módon.
A DePIN eredete
Az IoTeX volt az első, aki nevet adott ennek a feltörekvő technológiának, 2021 novemberében, MachineFi néven. A Messari lett az első, aki 2022 novemberében DePIN-ként hivatkozott rá.
Web3 physical infrastructure needs a name!
— Messari (@MessariCrypto) November 5, 2022
Often referred to as Proof of Physical Work (PoPw), Token Incentivized Physical Networks (TIPIN), EdgeFi, or Decentralized Physical Infrastructure Networks (DePIN), crypto has yet to reach a consensus.
Vote below, or add a suggestion⬇️
A Token Incentivized Physical Infrastructure Networks - vagy röviden TIPIN - 2022 júliusában jelent meg. Azután, 2022 áprilisában, megérkezett a Proof of Physical Work (PoPW), amely konkrétabban az olyan ösztönző szerkezetekre utalt, amelyek lehetővé teszik bárkinek a hozzájárulást egy közös célokra.
DePIN valós felhaszálási területei
A Helium például lehetővé teszi felhasználóinak, hogy hozzájáruljanak a decentralizált vezeték nélküli hálózatokhoz hotspotokkal, hogy az emberek biztonságosan, alacsony költséggel és energiatakarékosan csatlakoztassák intelligens eszközeiket.
Hivemapper egy másik példa. Magát egy decentralizált térképnek írja le, amelyet az emberek építenek a világ első kriptovaluta-képes dashcamjával. És ott van a DIMO is, egy felhasználói tulajdonú DePIN platform, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy maximalizálják csatlakoztatott eszközeik értékét, kezdve az autókkal.
És aztán ott vannak a DePIN infrastruktúra szolgáltatók, mint például az IoTeX, akik központosított infrastruktúrát kínálnak, mint például a W3bstreamet, fejlesztői eszközöket és piacra lépési támogatást, hogy lehetővé tegyék a decentralizált infrastruktúra hálózat projektjeit.
De nem kell ilyen messzire menni, hogy példákat talájunk.
A világ minden részén vannak Bitcoin bányászok. Ezek a bányászok mind hozzájárulnak munkával a hálózathoz, amely az következő blokk titkosításához használja azt a számítási teljesítményt. Néhány Bitcoin bányász hatalmas létesítményekkel rendelkezik, mások pedig magánszemélyek néhány plusz géppel. Mindazonáltal mindegyik egyedi bányász technikailag egy csomópont a DePIN-ben.
A Bitcoin bányászok nem kapnak fizetést egy központi irodától. Nem kell tartaniuk a vállalati alapszabályok módosításától, és nem kell szerződéseket aláírniuk. A Bitcoin ösztönzéseket nyújt a bányászoknak, akik közvetlenül az alapvető protokollokból írják az utolsó blokkot. Ez egy önfenntartó DePIN, ahol minden bányász egy csomópont.
Hogyan működik a DePIN?
A DePIN-ek a blokklánc technológia és a kripto-gazdasági protokollok alkalmazásával teszik lehetővé, hogy a világszerte elosztott egyének együttműködve építsenek, karbantartsanak és üzemeltessenek fizikai hálózatokat megbízható, engedély nélküli és programozható módon. A DePIN-ek négy alapvető eleme:
Fizikai infrastruktúra hálózat: A DePIN hálózatoknak fizikai infrastruktúrára van szükségük a működéshez. Ez lehet bármi a mobilitási hálózatokhoz tartozó járművektől, az energiahálózatokhoz tartozó napelemektől és akkumulátoroktól, a vezeték nélküli hálózatokhoz tartozó hotspotoktól és routerektől, vagy a felhőhálózatokhoz tartozó szerverektől.
Off-chain számítási infrastruktúra: a DePIN rendszerben az a köztes réteg, amely összekapcsolja a fizikai és a blokklánc világokat. Ezen a köztes rétegen keresztül történik az adatok átvitele és feldolgozása, mely során a felhasználók valós világbeli tevékenységeit rögzítik és értékelik a jutalomkalkulációban és -elosztásban. Emellett lehetőség van az adatok aggregálására és továbbítására az on-chain felhasználási esetekhez.
Blokklánc architektúra: minden DePIN hálózat számára alapvető fontosságú, mivel ez az infrastruktúra tartalmazza az intelligens szerződések logikáját. Ez a blokklánc hálózat rögzíti és kezeli a tranzakciókat, valamint más értékcseréket, például a sávszélesség hozzáférés megvásárlását olyan személyektől, akik bérbe adják a routereiket.
Token ösztönzők: A DePIN hálózatokban a kínálatoldali résztvevőket token jutalmakkal motiválják, hogy csatlakozzanak és hozzájáruljanak a hálózathoz. Ezek a tokenek segítik a kínálatoldali résztvevőket abban, hogy kiépítsék a hálózatot, még mielőtt a kereslet oldali használatból származó fenntartható díjakat generálnának.
Mi a DePIN jövője?
Tekintettel arra, hogy már több mint 40 milliárd okos eszköz és gép van, és trilliárdok számláló szenzorok vannak világszerte telepítve, a DePIN jövője fényes. És ahogy a decentralizált infrastruktúra iránti kereslet tovább növekszik, egyre több egyén és vállalat fog a DePIN-re tekinteni annak érdekében, hogy hálózataikat felépítsék.
A DePIN-ek izgalmas új határt jelentenek a blokklánc technológia világában. Új módot kínálnak a valós világ infrastruktúrájának építésére és üzemeltetésére, amely igazságosabb, hatékonyabb és az hálózati résztvevők érdekeivel összhangban van. Ahogy a technológia fejlődik, és új felhasználási esetek jelentkeznek, várhatóan a DePIN-ek egyre fontosabb szerepet fognak játszani a fizikai világunk fejlesztésében.
A DePIN óriási lehetőségeket rejt magában, és érdemes figyelemmel kísérni a fejlődését. A befektetők számára ez egy izgalmas terület, amely ígéretes hozamokat és a valós világra gyakorolt pozitív hatást kínálhat. Ha te se akarsz lemaradni a róla csatlakozz a Falkához, és ismerd meg a Fluence Network-öt altcoin elemzés rovatunkból.
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.