Mi áll a tegnapi Bitcoin ár csökkenése mögött? Hova tovább?
Hosszú oldalazás után nagyobb Bitcoin ár csökkenésnek lehettünk tanúi. 📉Elemzésünkben megnézzük mi indukálhatta az esést és, hogy mire számíthatunk a héten. 🧐
Bitcoin ár csökkenés - Heti nézet
Igazán izgalmas év a 2020 is a Bitcoin és a kriptovaluták szerelmeseinek, ugyanis néhány hónap különbséggel járt 4000$ alatt, de 10 000$ felett is a Bitcoin ár. Elsőnek a távolabbi heti Bitcoin grafikont hoztuk el nektek, itt egy darab gyertya egy hét árfolyammozgásait foglalja magába. Maga macro kép hosszú távra egy igazán pozitív benyomást ad, ugyanis egy a bal oldalt látható 2017-es pumpa után egy szépen elnyújtott több éves oldalazásról beszélhetünk. 🤩
Ha csak a 2020-as szakaszt szemléljük akkor az egyértelműen kivehető, hogy az Ichimoku felhő és a 10 000$ pszichológiai ellenállása komoly ellenállásnak mutatkozik. Ugyanis az elmúlt hónapokban többször is leütötte a Bitcoin árát. A mostani gyertya pedig ismét a heti Ichimoku felhő ellenállásába ütközött, mely kemény ellenállásként funkcionál.
BTCUSD-1w-20200625Ami szintén érdekes a grafikonon, hogy a csökkenő csúcsok tendenciája megtört, ez helyett pedig két oldalazó csúcsot láthatunk a piros ellenállás mentén. Ez ugye azért jó hír, mert egy bika alakzatnak egy fordított fej-váll alakzatnak is megágyazhat. Ez egy trendfordító bika alakzat, egy bal vállból, fejből és egy jobb vállból épül fel. Egyelőre a bal váll és a fej már megvan, a jobb váll potenciális zónáját fekete görbével jelöltük. Alapvetően ez az alakzat azért jó hír, mert ha valóban megkezdődik ismét a csökkenés az ellenállásról, akkor jó fogózkodót ad arra, hogy hol lehet érdemes következő aljat keresni. Valamint, amíg nem bukja el a jobb váll zónáját az ár addig pozitív a kép a macro nézeten továbbra is!
Indukálhatta egyedül ez az erős ellenállás a Bitcoin ár csökkenését? Valószínűleg nem! ⤵️
Akkor mi állhat még a Bitcoin ár csökkenése mögött?
Decentralizált, független digitális valutaként sokszor úgy tekintünk a Bitcoinra, mint egy menedékre. Ami teljesen független mindentől és segítségével ki lehet vele "bekkelni" a világpiac csúnya hullámait. Hosszú távra tekintve ez valószínűleg részben igaz is, viszont azt elfelejtjük, hogy vele is érző emberek kereskednek! Akik bizony rövid távon van, hogy pánikolnak és ugyanúgy ki vannak téve a médiának és a környező hatásoknak, mint mondjuk akik részvényeket vásárolnak.
Az elmúlt esetek során egyértelműen láttuk, hogy a Bitcoin teljes egészében együtt mozgott a világpiaccal és a többi tőzsdei termékkel. Még akkor is ha igazából nem sok kapcsolat van közöttük! A jelenséget a tőzsde pszichológiával és hangulattal lehetne magyarázni.
A lenti grafikonon a kék görbével láthatjátok a Bitcoin, gyertyákkal pedig az S&P500 ár mozgásait. Szépen kivehető, hogy a februári koronavírus okozta pánik és zuhanás során, valamint a felpattanó emelkedésnél is nagyon gyönyörűen együtt mozgott a Bitcoin ár az S&P500-al.
SP500-1d-20200625Az S&P 500 a tőzsde olyan amerikai tech cégeinek nevét foglalja magába, mint az Apple, Microsoft, Amazon vagy akár a Facebook. Az index 500 nagyvállalatnak a mozgásait követi, teljes piaci kapitalizációja pedig jócskán felülmúlja a kriptovaluták számait.
A tegnapi napon szintén viszonylag nagy, közel 3%os minuszt szenvedett el az S&P 500 tőzsdei indexe. De mit számít ez a kriptovaluták és a Bitcoin számára?! Miért foglalkozunk egyáltalán részvény indexekkel⁉️
Azért, mert ha a Bitcoin egy kis hal, akkor az S&P 500 egy hatalmas bálna! Aminek a piaci kapitalizációja közel 200-szor nagyobb, mint a Bitcoiné. Aminek a tegnapi csupán 3%-os csökkenéséből durván 5 teljes Bitcoin kapitalizáció jönne ki! Vagyis egy olyan erős mágnes, amitől részben független a decentralizált kriptovaluta piac, ugyanakkor az ereje akkora, hogy a rövid távú pánik esetén simán vonz magával minket is. Hosszú távra tekintve már picit árnyaltabb a téma, ha megnézzük a 2008-as válságnál az arany is szintén zuhant a többiekkel párhuzamosan, majd utána ő sokkal hamarabb korrigált és állt talpra. Picit hasonlót várunk a Bitcointól is!
De hát szárnyal minden részvény, milyen pánikról van szó?!
Az elmúlt hónapokban a tőzsdei kereskedés vált szinte az otthon unatkozó hétköznapi emberek szerencsejátékává! Rengeteg kezdő, laikus lépett be a tőzsde és a részvények piacára. Ugyanis a modern online brókerek és applikációk segítségével gyakorlatilag néhány órás regisztrációt követően bárki vásárolhat mondjuk részvényeket. Az elmúlt időszakban pedig tényleg már mindenki vett mindent is! Sőt a rengeteg tőzsdei amatőr miatt sokszor teljesen irreális dolgok történtek.
Ezen a görbén a Hertz autókölcsönzőt láthatjátok, a "banruptcy filling"-nél jelentett csődöt a vállalat. Majd azt követően gyakorlatilag teljes egészében rácuppantak a kisbefektetők és mind a Hertz részvényesek száma, mind a Hertz grafikonja kilőtt az egekbe.
Amikor pedig már a laikus befektetők is teljesen irreális esetekben is részvényeket vennének elég rossz ómen, gondoljunk csak a 2017-es Bitcoin ár szárnyalásának az idejébe.
A Dow Jones ipari átlag talán a második legnagyobb marketcappel rendelkező index, amit az S&P 500 után érdemes megemlíteni. Nála szintén látható az a rekord méretű zuhanás, majd legalább ennyire rekord mértékű emelkedés is. De a nagy kérdés az az, hogy a mostani emelkedéssel sikerült-e életben tartani az emelkedő trendet, vagy csupán egy korrekció, ami egy hosszabb medve piacnak lesz az előfutára.
DJI-1w-20200625A grafikon alapján ugyanis egy csökkenő csúcs van kilátásban, ezért amíg nem tudunk az előző csúcs felett és a piros ellenállás felett zárni ez még nem egy bullish ábra. Ha pedig a világpiaci indexek nem fordulnak át pozitívba akkor az nem fest még túl szép képet!
Mit jelenthet ez a Bitcoin ár mozgására?
Röviden azt, hogy teljesen mindegy hogyan néz ki rövid távon a Bitcoin árfolyama, ha a nagyobb indexek és a világpiac esni fog akkor bizony a Bitcoin és a kriptovaluták is! Rövid távon legalábbis biztosan! Ez alapvetően egy olyan extra rizikó, amivel számolnia kell az embernek. A Bitcoin fundamentális alapjai amúgy talán még sosem voltak ennyire erősek, de ne feledjük, hogy nem csak értéket, hanem hangulatot is áraz a tőzsde! Ez pedig ha borús a világban, akkor a grafikonon is meglátszódik általában.
Ha a napi Bitcoin grafikont elemezzük akkor szépen kivehető a 10 000$ erős ellenállása, többször leütötte az elmúlt hónapokban az árfolyamot. A heti nézeten ábrázolt bal váll és a fej is szépen látszik rajta. A nagy kérdés, hogy ha esetlegesen további csökkenés jönne hol lehet érdemes aljak után kutatni?
BTCUSD-1d-20200625Itt főként a napi Ichimoku felhő támaszait, valamint a Fibonacci számokat hívnánk segítségül! Ez alapján a 8200$ körüli zóna lehet egy kevésbé erős, a 7000$ körüli zóna pedig egy nagyon erős, de egyben kritikus zóna is. További csökkenés esetén ezekből a tartományokból várnánk támaszt a Bitcoin ár számára! 📈
A macro képlet pedig eléggé egyszerű:
- Amíg nem tudunk a 10 000$-os ellenállás felett zárni nem beszélhetünk bika piacról
- Amíg tartjuk a jobb váll, vagyis 7000$ felett az árfolyamot addig nem beszélhetünk medve piacról sem! Maximum egy nagy emelkedő trenden belüli korrekcióról. Ami általában inkább lehetőség, mint probléma.
- Viszont ha 7000$ alatt zárnánk akkor további hosszú és fájdalmas csökkenés várhat a Bitcoinra és a kriptovaluták számára.
Ha szeretnéd a futást, házimunkát vagy az utazást hatékonyan eltölteni, hallgasd a Bitcoin kisokos-ra hallgató podcastünket! 🎤 Spotify és iTunes segítségével érhetőek el a Bitcoinról és blokkláncról szóló hanganyagainkat. 🎧
[buzzsprout episode='3770012' player='true']
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.