Elindult az Ethereum 2.0 hálózat PoS validálással
Több év fejlesztés után, napvilágot látott az Ethereum 2.0 hálózat Genesis blokkja. Proof of Workről áttértek Proof of Stake rendszerre.
Hosszú út az első Ethereum 2.0 blokkig
Az Ethereum 2.0 hálózatot több évig készítették elő. Nagyjából egy hete számoltunk be arról, hogy indítják a hálózatot, ugyanis összegyűlt az ehhez szükséges ETH mennyiség. A hét napos visszaszámlálást csak akkor lehetett megkezdeni, ha összesen 524 288 ETH helyeztek letétbe. Az utolsó 25% a végső pillanatokban gyűlt össze, ami várható is volt, mert nem volt érdeke senkinek túl korán lekötni a kriptovalutáját.
A bevezetés egész 2020-ban tükröződött a coin árában, mert az évet 130 dollárral kezdte és most 600 dollár körül mozog.
A hálózat skálázhatóság és biztonsági aggályok miatt nem tudott hamarabb elindulni, azonban a piaci kapitalizáció szerinti második legnagyobb kriptovaluta UTC idő szerint 12 óra után, különösebb nehézségek nélkül indult útjára. Azonnal elérte a megfelelő blokk-részvételi számot a blokklánc végelegesítéséhez.
Vitalik Buterin tweetje szerint, semmi különös üzenetet nem tartalmazott az első blokk.
Váltás Ethereum PoW-ről Ethereum 2.0 PoS-ra
Az Ethereum hálózat nagyon népszerű. Nem csak egy egyszerű kriptovaluta, hanem egy olyan platform, amelyen okosszerződéseket is lehet alkalmazni. Applikációkat lehet létrehozni rajta (dApp), vagy akár a saját kriptovalutánkat is elindíthatjuk (ERC-20 token). 2017-től azonban, amikor kezdtek megszaporodni a dApp-ok, majd 2020-ban berobbantak a DeFi platformok, akkor az Ethereum lánc kezdett akadozni, a folyamatok kezdtek torlódni. A fejlesztők ráébredtek arra, hogy hosszútávon tarthatatlan lesz a gyors kiszolgálás.
Szakértők szerint, a PoS nagyobb skálázhatóságot és stabilitást enged meg a blokkláncnak, ezért úgy gondolták, hogy érdemes lesz áttérni a másik rendszerre. Az áttérés előkészíti a jövőbeli tervezett frissítések megvalósulását is, a megfelelő skálázhatóság érdekében, ez biztosítja a későbbiekben, hogy ami kicsiben működik, az nagyban is működjön.
Az Ethereum Proof of Work hitelesítéssel működik, ami annyit tesz, hogy a bányászok gépeik által hash erőt (számítási kapacitást) adnak össze, hogy validálják a blokkokat. Minél több a hash erő, annál nagyobb jutalomban részesülnek.
Az Ethereum 2.0 Proof of Stake validálással működik, ami azt jelenti, hogy a validátorok stakelnek, coinokat kötnek le. A lekötött tőke nagysága egyenesen arányos az bányászerővel. A validátoroknak 32 ETH-t kell lekötni egy okosszerződés segítségével.
Mit várhatunk az új Ethereumtól?
Egyenlőre azt nem lehet tudni mikor oldhatók fel és milyen haszonnal járnak a befektetések, ezért még elég rizikós beszállni validátorként a hálózatba. A jelenlegi ETH lánc valószínűleg lezárul az Ethereum 2.0 bevezetésének 1.5 szakaszáig, amelyet 2021 végére vagy 2022 elejére terveznek. A jelenlegi mainnet összeolvad az új blokklánccal.
A mai indulást követően a Coinbase elsőként jelezte, hogy támogatja az Ethereum stakelését. ETH és ETH2 tokennel is lehet majd kereskedni, akár mint pár is, várhatóan 2021 elején.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2019/2020; Cryptofalka
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A kriptopiac megköveteli, hogy időről időre újraértékeljük befektetéseinket – és ha van olyan időszak, amikor ezt érdemes megtenni, az most van.
A BlackRock spot Bitcoin ETF-je 875 millió dolláros beáramlást regisztrált október 30-án, amely mintegy 3%-kal haladta meg az eddigi rekordot.
A pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az USA a CBDC-t részesíti előnyben a stabilcoinokkal szemben.
Pontosan 16 évvel ezelőtt, 2008. október 31-én jelent meg a Bitcoin whitepaper az interneten, ami megváltoztatta a pénzügyek és a technológia világát.