
Kriptó és AI: David Sacks az Emírségek vezetőjével tárgyalt
Az Egyesült Arab Emírségek és az USA vezetői a kriptovalutákról, AI-fejlesztésekről és milliárdos techberuházásokról tárgyaltak Washingtonban.
Trump és Tahnoon stratégiai együttműködésről tárgyalt
A találkozók sorozata már március 18-án vette kezdetét, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke vacsorára hívta a Fehér Házba Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan sejket, az Egyesült Arab Emírségek nemzetbiztonsági tanácsadóját és az ország elnökének testvérét. A találkozón Trump és magas rangú amerikai tisztviselők az Egyesült Államok és az Emírségek közötti gazdasági és technológiai együttműködés fejlesztéséről tárgyaltak.
Másnap, március 19-én a Bloomberg arról számolt be, hogy a vacsorán és az azt követő megbeszéléseken Tahnoon a technológia, az energiaipar és az Egyesült Arab Emírségek amerikai befektetéseinek növelésére összpontosított. Trump ezt követően saját platformján, a Truth Socialon is megosztotta, hogy a két ország közötti partnerség erősítéséről egyeztettek.
Március 20-án Tahnoon egy X bejegyzésben osztotta meg, hogy találkozott David Sacks-szel, a Fehér Ház kriptovaluta- és AI-felelősével. A megbeszélésen az AI gazdasági és társadalmi hatásairól, a digitális valuták növekvő szerepéről és ezek együttes befektetési lehetőségeiről beszéltek.
Tárgyalások amerikai miniszterekkel és Elon Muskkal
Tahnoon az Egyesült Államok több kulcsfontosságú politikai és üzleti szereplőjével is találkozott, Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel és Scott Bessent pénzügyminiszterrel, akikkel a két ország közötti kereskedelmi és befektetési kapcsolatokról egyeztettek.
Ezen kívül videóhíváson keresztül beszélgetett Elon Muskkal, a Fehér Ház költségcsökkentési tanácsadójával, akivel az állami rendszerek hatékonyabb működéséről tárgyaltak. De nem csak a politikai döntéshozókkal, hanem a technológiai világ legnagyobb neveivel is találkozott: Larry Ellisonnal (Oracle társalapítója), Larry Finkkel (BlackRock vezérigazgatója), Satya Nadellával (Microsoft vezérigazgatója) és Jensen Huanggal (Nvidia vezérigazgatója).
Amerikai chipellátás és óriásberuházások
A Bloomberg értesülései szerint Tahnoon aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok által 2023-ban bevezetett exportkorlátozások miatt, amelyek megnehezítik a fejlett számítógépes chipek beszerzését országa számára. A tárgyalások során kiemelte, hogy az Emírségek célja a könnyebb hozzáférés biztosítása ezekhez a kulcsfontosságú technológiai eszközökhöz, valamint bejelentette terveiket egy saját technológiai infrastruktúra kiépítésére az Egyesült Államok területén.
Ennek részeként az MGX nevű befektetési vállalat – amelyet Tahnoon vezet – 7 milliárd dollárt fektetne be egy nagyszabású, 500 milliárd dolláros magánfinanszírozású projektbe, amely az Egyesült Államok-szerte AI-adatközpontokat építene. A „Stargate” névre keresztelt beruházást Donald Trump jelentette be, miután visszatért a Fehér Házba.
President Trump: "Together these world leading technology giants are announcing the formation of Stargate...a new American company that will invest $500 billion at least in AI infrastructure in the United States...creating over 100,000 American jobs." pic.twitter.com/tZiFZFtXjP
— CSPAN (@cspan) January 21, 2025
Binance-befektetés és az 1,5 billió dolláros birodalom
Az MGX az elmúlt hónapban 2 milliárd dollárt invesztált a Binance-be, a világ egyik legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjébe. Ez azonban csupán egy apró része annak az óriási, 1,5 billió dolláros gazdasági hálózatnak, amelyet Tahnoon irányít. A vállalatcsoport részei az Egyesült Arab Emírségek két szuverén vagyonalapja, az ország legnagyobb bankja (First Abu Dhabi Bank), valamint az AI-fejlesztéssel foglalkozó G42 vállalat is.
Az események és a tárgyalások fényében egyértelmű, hogy az Egyesült Arab Emírségek hatalmas ambíciókkal tekint az amerikai piacra, és mind a kriptovaluták, mind a mesterséges intelligencia területén jelentős szereplővé kíván válni. Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés pedig kulcsfontosságú lehet a jövőbeli gazdasági és technológiai fejlődés szempontjából.

A FED visszavonja a rendeletet, amely előírta, hogy a bankok előzetesen értesítsék a szabályozókat kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységükről.

Az Ark Invest, egy új, speciális módszertan alapján 2,4 millió dollárra emelte a Bitcoin 2030-as bikapiaci árfolyam-előrejelzését.

Szlovénia fővárosa, Ljubljana lett a világ legkriptobarátabb városa – megelőzve Hongkongot, Szingapúrt és Zürich-et is.

Egy hacker ellopott 5 millió dollárt a ZKsync-től, majd visszaadta – sőt, végül még többet is. Etikai kérdéseket is felvet az eset.