"Ne bízz senkiben: Vadászat a kripto királyra"
A Netflix ezúttal a QuadrigaCX, egy olyan kriptovaluta-tőzsde történetét meséli el, amelynek bőven akad rejtegetnivalója.
A dokumentumfilm alaptémája
Épp itt volt az ideje, hogy a Netflix bűnügyi egysége a kriptovaluták felé fordítsa tekintetét. "A Tinder-csaló" és "A Plain Sight-ban elrabolva" után egy újabb dokumentumfilm kerülhet majd a beszélgetések középpontjába. A Netflix ezúttal a QuadrigaCX, egy olyan kriptovaluta-tőzsde történetét meséli el, amelynek bőven akad rejtegetnivalója. Vajon Gerry Cotton meghamisította a halálát vagy talán a felesége mérgezte meg? És ami még fontosabb, elzárva maradnak így örökre a coin-ok?
De ne szaladjunk ennyire előre. A "Ne bízz senkiben: Vadászat a kripto királyra" című filmnek a "Bad Sport" munkatársa, Luke Sewell lett a rendezője. A Youtube-on található előzetes leírásában az alábbi idézetet olvashatjuk:
A kripto és a bitcoin világában csupán egy szabály él, mégpedig az, hogy ne bízz senkiben. Hirtelen eltűnik 250 millió dollárnyi bitcoin a QuadrigaCX-ről, Kanada egykori legnagyobb kripto tőzsdéjéről, és az egyetlen ember, aki visszaszerezhetné, rejtélyes módon meghal. A kapzsiság valóban élet-halál kérdése ebben a dokumentumfilmben, amely a QuadrigaCX felemelkedéséről és bukásáról, az alapítójának, Gerry Cotton-nak a rejtélyes haláláról, valamint a hátrahagyott áldozatok sorsáról szól.
https://www.youtube.com/watch?v=vW2BPQ15OSw
Mit tud a Netflix a QuadrigaCX-ről és Gerry Cotton-ról?
Már az Ontario-i Biztonsági Bizottság által kiadott végrehajtói összegzés is sok mindent elárul a dokumentumfilm tartalmáról, illetve az eset Mt. Gox üggyel való hasonlóságairól.
A QuadrigaCX (Quadriga) kripto eszköz kereskedő felület bukását a cég társalapítója és vezérigazgatója, Gerald Cotten (Cotten) által elkövetett csalás eredményezte. Az ügyfelek a Quadrigá-ra bízták eszközeiket, amely cserébe hamis biztosítékokat adott számukra a vagyonuk védelmét illetően. Valójában Cotten saját akarata szerint költött, kereskedett és használt ezekből a kriptovalutákból. Megfelelő felügyeleti rendszer és belső ellenőrzés hiányában Cotten évekig képes volt észrevétlenül visszaélni az ügyfelek pénzével, ami végül a teljes platform összeomlásához vezetett.
Mindez azért történhetett meg, mert a felhasználók egy olyan szervezetnek adták át a felügyeleti jogot, amely csupán engedélyekkel rendelkezett, felelősséggel viszont nem. Ezért persze nem hibáztathatók a korábbi ügyfelek, hiszen a QuadrigaCX nemcsak a kanadai pénzmosás elleni hatóság tanúsítványát, hanem a FinTRAC pénzügyi szolgáltatási tevékenységi engedélyét is felmutathatta, így használata teljesen biztonságosnak tűnt.
Végül amikor Gerry Cotton meghalt és magával vitte a rendszerhez tartozó összes privát kulcsot, elszabadult a pokol.
Ahogy a Vanity Fair egyik cikkében olvashatjuk, az internet bizony azóta is kitartóan kutat Cotton után:
Az eddigi leghatékonyabb és legalaposabb vizsgálatot azonban a Twitter-en, a Reddit-en, a Pastebin-en és a Telegram-on posztoló névtelen fiókok végezték. Megállapításaikból nagyon leegyszerűsítve az alábbi kétszavas következtetés vonható le:
Gerry életben van.
Összefoglalva
Az biztos, hogy egy nem mindennapi, rejtélyes történettel ismerkedhetünk meg, ha megnézzük a "Ne bízz senkiben: Vadászat a kripto királyra" című dokumentumfilmet. Bár továbbra is felettébb ködös a sztori, remélhetőleg többet tudhatunk meg róla a Netflix segítségével.
A film első része 2022. március 30-án került ki a mozivászonra, úgyhogy amennyiben felkeltette az érdeklődésed, látogass el a Netflix hivatalos oldalára és indulhat is a vadászat a kripto királyra!
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.