Logo
Cryptofalka
Kezdőknek
Árfolyamok
Tagságok
Tőzsdék
Shop

A weboldalunk sütiket használ 🍪

Az Ön adatainak védelme fontos a számunkra! Tájékoztatjuk, hogy honlapunk a felhasználói élmény fokozása, a webhelyhasználat megértése és marketing tevékenységeink támogatása érdekében sütiket alkalmazhat. További információ erről az Adatvédelmi Tájékoztatóban.
Blokklánc hidak: A hálózatok közötti átjárhatóság eszközei

Blokklánc hidak: A hálózatok közötti átjárhatóság eszközei

A blokkláncok között hidak (bridge) segítségével tudunk közlekedni, amik különböző módszerekkel viszik át a tokeneket egyik blokkláncról a másikra. Ezen eszközök célja, hogy szélesebb körben legyenek alkalmazhatóak egyes kriptovaluták, valamint, hogy a túlterhelt hálózatokról szabadon vándoroljon a forgalom.

 

A blokkláncok közötti átjárhatósági probléma

A legtöbb blokklánchálózatnak saját zárt rendszere van, saját szabályokkal és konszenzus mechanizmussal. Az azonos szoftvert futtató csomópontok természetesen tökéletesen kommunikálnak egymással. Azonban a más blokkláncokkal való kommunikáció problémát jelenthet, nem beszélve az okoshálózatokról, ahol a programozási nyelv is különbözhet.

Előfordulhat, hogy valamilyen okból kifolyólag fontos, hogy két, egymástól független hálózat kapcsolatba lépjen. Ennek oka valamilyen adatátvitel, ami legtöbbször a tokenek vándorlása egyik blokkláncról a másikra. Ezen kívül lehet szó egyéb információról is, mint például egy token értéke vagy előfordulhat, hogy programkódot, esetleg egy okosszerződés eredményeit kell továbbítani.

Egy adott okoshálózaton futó applikációnak érdeke, hogy minél többen használják, valamint ilyenek a különböző tokenek is, amiknek előnyösebb, ha nem csak egy blokklánchálózatra vannak korlátozva. Ezen probléma megoldására fejlesztik a különböző hidakat - angolul bridge-eket - , amik különböző módszerekkel juttatják el az adatokat egyik hálózatról a másikra.

Bitcoin és kriptovaluta kereskedés I Cryptofalka

 

Blockchain bridge

A bridge-ek megjelenésével újabb lehetőségek nyíltak a kriptovaluta felhasználók felé. Ilyen például a bitcoin okoshálózaton való megjelenése, ami fontos, mivel a Bitcoin hálózaton nem tudunk olyan szabadon okosszerződéseket írni, mint az Ethereum, Binance Smart Chain vagy egyéb okoshálózatokon. Így a bitcoin is részt vehet a különböző lending és yield farming szolgáltatásokban.

A bridge-ek használata kifejezetten előnyös volt akkor, amikor 2020 nyarán berobbant a DeFi szektor és az Ethereum hálózata annyira túlterhelt lett, hogy a gas árak sokszorosukra növekedtek. Ekkor vált közkedveltté a Binance Smart Chain, ami egy centralizáltabb megoldással próbálta megoldani a magas gas árakat.

Az alábbi ábrán az átlagos gas árat láthatjuk gwei-ben kifejezve:

ethereum-gas-price-chart

Forrás: ycharts.com

A bridge-ek sorra jelennek meg, hogy minden token minden hálózaton elérhető legyen, emiatt a választék is meglehetősen széles. A továbbiakban bemutatom a leggyakoribb módszereket a bridge-ek létrehozására és megnézünk pár konkrét példát is.

 

Bridge-ek működése

A bridge-eket két fő típusra oszthatjuk, a centralizáltabb és a decentralizáltabb megoldásokra. A módszer azonban a legtöbb esetben közös, sokan úgy képzelik el a bridge-ek működését, hogy valóban átviszik a tokent egyik hálózatról a másikra, azonban ez nem igaz. Ami valójában történik ilyenkor az egy "lock & mint" (vagy "burn & mint") folyamat, az egyik blokkláncon lekötésre kerül a token, a másikon létrehoznak egyet. Majd a visszaváltáskor elégetik a korábban létrehozott tokent és az eredetit a másik hálózaton pedig felszabadítják.

A centralizált bridge úgy működik, hogy egy megbízott külső fél végzi el a feladatokat. Ily módon jön létre többek között a wBTC, ahol a megbízott fél a BitGo. Ez esetben a BTC-t átutaljuk egy előre megadott címre és ezzel egyidőben azonos mennyiségű wBTC keletkezik az Ethereum láncon. Ezt a tokent már használhatjuk a Uniswap-on, Aave-n, Compound-on és egyéb DApp-okon. A wBTC az egyik legtöbbet használt bitcoin az Ethereum hálózaton, emiatt páran - köztük Vitalik Buterin is - kifejezték aggodalmaikat, hogy egy decentralizált pénzügyeket célzó rendszerben nem kellene ennyi centralizált tokennek lennie.

A decentralizált verzióban a folyamatokat valahogyan úgy kell megoldani, hogy ne legyen szükség olyan külső félre, aki ha teheti tud csalni. Így okosszerződések és decentralizált hálózatok segítségével lehet csak megoldani ezt a feladatot. Ezen bridge-ek egy külön - erre létrehozott - hálózattal működnek, validátorokkal és bányászokkal, ahol minden csomópont ösztönözve van arra, hogy betartsák a szabályokat. Itt a matematikára és a konszenzus mechanizmusra hagyatkozva bízhatunk abban, hogy a folyamat valóban decentralizált és biztonságos. Ilyen szolgáltatást nyújt többek között a RenVM, ahol nem csak BTC-t, de egyéb kriptovalutákat is küldhetünk különböző okoshálózatokra.

how-renvm-works

Forrás: medium.com

 

Összefoglaló a bridge-ekről

Összességében megannyi bridge közül választhatunk, amennyiben tokeneket mozgatnánk hálózatok között. Ez amiatt van, mert a blokklánchálózatok fejlesztői szívesen készítik el saját bridge-üket, hogy az ő hálózatuk is elérhető legyen. Végülis valahogyan kell értéket vinni a különböző okoshálózatokra is, ezt pedig a bridge-ek tudják leginkább befolyásolni.

Példa kedvéért ott van a Binance Bridge, ahol megannyi féle tokent (leginkább ERC-20 és TRC-20) vihetünk át az Ethereumról és egyéb hálózatokról a Binance Smart Chainre jutalék nélkül. Ez egy kedvező ajánlat a felhasználóknak, de a Binance-nek is, mivel így még többen fogják használni az ő hálózatukat, ami a BNB tokenük értékét is növelheti.

binance-bridge

Forrás: binance.org

Tehát most már láthatjuk, hogy a bridge-ek nem univerzálisan jók mindenre. A bridge-ek leginkább egy adott feladatra készültek, legyen az BTC mozgatása az Ethereum hálózatra, ERC-20 tokenek mozgatása BSC-re vagy akár egyéb adatok átvitele egyik hálózatról a másikra. Bridge-ek használata előtt fontos, hogy tájékozódjunk arról, megbízható-e a szolgáltatás, nehogy becsapás áldozatai legyünk és a lekötött tokenekért ne kapjunk semmit se.

Borítókép forrása: makerdao.com

 

További ajánlott cikkeink:

  1. Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
  2. Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
  3. Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
  4. Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
  5. Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
  6. Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

Hogy mi is az a Cryptofalka Kereskedő Közösség?

Elemzések a jövő pénzéről a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról! Havi oktatások, élő streamek, tippek, hírek, közösség! Ha szeretnél hatékonyan bekapcsolódni a digitális valuták világába vagy ha már ismerős a szakma de szeretnéd elmélyíteni a tudásodat és profitálni a digitális pénz forradalmából, akkor nálunk a helyed! Hiszen a Platformról minden információt, tippet és oktatást egy forrásból érhetsz el, méghozzá a szakma legjobbjaitól 2018-óta!

Válassz tagságaink közül

Bitcoin és kriptovaluta árfolyamok

Bitcoin BTC 0.63% $54,723.74
Ethereum ETH 0.12% $2,288.57
BNB BNB 1.09% $503.36
Solana SOL -0.14% $128.01
XRP XRP -0.15% $0.5282
Dogecoin DOGE 0.95% $0.09628
Cardano ADA 1.74% $0.3397
Litecoin LTC -2.38% $60.39
További árfolyamok
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!