Kínai CBDC: Már széleskörben elérhető a digitális jüan tárca
Arról már több cikkben is írtunk, hogy erőteljes verseny alakult ki az országok, főként az Egyesült Államok és Kína között a központi bank által kibocsátott digitális valuta (CBDC) bevezetését illetően. Mostanra viszont egyre inkább úgy tűnik, hogy az ázsiai ország áll ezen a téren nyerésre. Megmutatjuk miért!
Digitális jüan – e-CNY
A blokklánc technológia fejlődésével és a kriptovaluták elterjedésével az utóbbi években egyre több kormányzat, illetve jegybank irányította figyelmét a digitális valuták kibocsátása felé. Van, ahol még csak koncepcionális szinten foglalkoznak a kérdéssel, míg más országokban már a technológia tesztelése folyik. Ezek közé tartozik Kína is, ahol szemmel láthatólag nagyon komolyan veszik az elsőség kérdését.
A kínai jegybank által fejlesztett digitális fizetőeszköz a Bitcointól eltérően nem számít kriptovalutának. Nem blokklánc alapon működik és semmiképpen sem decentralizált. A használatának a fő célja, hogy idővel kiváltsa a bankjegyeket és érméket, azaz a készpénzt. A fizetőeszközt 2014 óta fejlesztik Kínában és a tervek szerint két lépcsőben jut majd el a projekt élesedése során a fogyasztókhoz. A jegybank először a kereskedelmi bankoknak utalja a digitális jüant (e-CNY), majd a következő lépcsőben ők terítik az e-CNY-t az ügyfelek között.
Fotó: Orange Wang. Forrás: South China Morning Post
Digitális tárca digitális jüanhoz
A napokban jelent meg az Apple és a Google kínai alkalmazásáruházaiban az a digitális pénztárca, amely az e-CNY tárolására és a fizetésre alkalmas. Meghívásos alapon, szűkebb körben már korábban is tesztelték az alkalmazást, de mostantól kezdve már bárki számára elérhető és használható. Azaz majdnem bárki számára, azon túl ugyanis, hogy csak Kínában (vagy kínai felhasználói fiókkal) tölthető le, a használatot egyelőre 10 kínai városra korlátozták, amelyek között van Sanghaj és Peking is. Ez utóbbi különösen azért érdekes, mert egy jegybank által már tavaly elővetített 2022 február 4-i céldátum vészesen közeleg. Akkor kezdődik ugyanis a pekingi téli olimpia és ott már szeretnék, ha az olimpikonok és az esemény résztvevő használni tudnák fizetésre az alkalmazást.
Digitális jüan – használni vagy sem
A kínaiak körében a digitális fizetési megoldások már eddig is népszerűek voltak. Egy kutatás szerint az elmúlt esztendőben tízből kilenc kínai fizetett már alkalmazás segítségével. Ez nem is különösen meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy milyen elterjedt már most is a WeChat és az Alipay Kínában. A jegybanknak azonban minden eszközt meg kell ragadnia, ha át akarja szoktatni az embereket a digitális jüan használatára. Ennek elősegítésére az elmúlt két évben már többször is tartottak kifejezetten erre a célra kitalált sorsolásokat, amelynek keretében alkalmanként több tízezer szerencsésnek adtak 30 dollár értékű digitális jüant. A nyerteseknek annyi volt a dolga, hogy beregisztráljanak az akkor még tesztelési fázisban lévő alkalmazásba.
Összefoglalás
Úgy tűnik már csak idő kérdése, hogy mikor láthatjuk a kínai CBDC széleskörű használatát. Az alkalmazás megjelenése megnyitotta ezelőtt az utat. Hogy használni fogják-e a kínaiak az ismerve az ország vezetésének elszántságát, nem igazán lehet kérdéses. Azt is érdekes lesz majd ugyanakkor látni, hogy milyen tapasztalatot és példát jelent majd a digitális jüan bevezetése a többi ország hasonló projektjei szempontjából.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A világhírű Wall Street és Amerikai pszichó filmeket gyártó stúdió új források bevonására készül blokklánc alapú platform segítségével.
A szeptember elején megtapasztalt csökkenő tendenciájú kriptopiac esélyt ad a befektetőknek arra, hogy okosan vásároljanak.
A Robinhood 3,9 millió dolláros büntetésben állapodott meg a kaliforniai igazságügyi minisztériummal, amiért korábban akadályozta a kiutalásokat.
Az UBD Network egy új Web3 tárcát vezet be, amely lehetővé teszi a decentralizált módon történő költséghatékony kriptovaluta öröklést.