Sokszor hangoztatjuk, hogy érdemes nem csak coinok, hanem tőzsdék körében is diverzifikálni....

A StepN az utóbbi pár hónapban viharként söpört végig a közösségi oldalakon, és több helyen is hatalmas megkeresett összegekről számolnak be. Ebben a cikkben röviden bemutatom a Move2Earn működését és pár fundamentális szempontot, ami a projekt jövőjét befolyásolhatja.
A továbbiakban Németh Ádám, a Nexo magyar munkatársának egy vendégcikkét olvashatjátok.
Az elmúlt egy évben hatalmas népszerűséget tudhatott magáénak a Play2Earn modell, ami arra alapoz, hogy pénzt kereshetünk, ha aktívan részt veszünk egy platform játékaiban. Itt persze volt felmerülő kockázat is, mint a játékon belüli NFT-k és tokenek hiperinflációja, viszont sok YouTube videó kapta fel a témát és rengeteg embert hoztak a platformokra.
Ezután pedig megjelent ez a GameFi modell a fitnesz világában is. Az ilyen Move2Earn alkalmazások követik a fizikai aktivitásodat és ezt jutalmazzák a saját tokenjeikkel. Egyértelmű kockázatként mutatkozik meg, hogy ezek az alkalmazások központilag tárolják a helyadatainkat, viszont ez az összes hasonló fitnesz app-nál felmerülő probléma lehet.
Move2Earn ökoszisztéma szereplői
Egy gyors piackutatás után láthatjuk, hogy már viszonylag sok Move2Earn projekt van a piacon és ezeknek száma a StepN népszerűsége után csak növekedni fog.
Azt hihetnénk, hogy az alkalmazás letöltése után a legnehezebb lépés az NFT Sneaker megszerzése, de ebben az esetben tévedünk. Az alkalmazás elindítása után regisztrálni kell az e-mail címünket, majd ezután a platform egy aktivációs kódot kér, amit vagy egy felhasználótól, vagy a hivatalos Discord csoportban szerezhetünk meg.
Ennek a kódnak a megszerzése néha teljesen lehetetlennek tűnik, szóval beletelhet egy időbe, mire végre kódhoz jutunk. Én bárhol próbáltam aktivációs kódhoz jutni, azonnal jelezte az app, hogy a kódot már felhasználták, így okoz bőven fejfájást a regisztráció ezen része. Ha sikerült aktiválni a fiókunkat, akkor jöhet az NFT beszerzése. A cikk írásakor a legolcsóbb NFT 8,5 SOL, ami a kripto piac esésének ellenére is körülbelül 120 ezer forint.
STEPN NFT típusok a projekt lightpaperéből
Felmerül ezután a kérdés, hogy oké, de milyen típusú NFT lábbelit vegyünk? 4 kategória közül választhatunk, amik a Walker, Jogger, Runner és Trainer.
Annak ellenére, hogy ezek a lábbelik más és más arányban biztosítanak tokeneket, az NFT-k árai inkább a hozzájuk társított attribútumok alapján változnak. Ezek az attribútumok a következők: hatékonyság (efficiency), szerencse (luck), kényelem (comfort), rugalmasság (resilience).
Sneaker NFT-k attribútumai a projekt lightpaperéből
A játékban vannak még úgynevezett “cipősdobozok” is, amik zsákbamacskaként működnek. Ezek általában jóval magasabb áron mennek, mint az átlagos NFT-k, mivel benne van az esély egy jóval ritkább NFT-re. Miután megszereztük az NFT-t, nincs más hátra, mint elkezdeni mozogni. Minden cipő után két energiát kapunk, ami körülbelül 10 percnyi mozgásnak felel meg.
Az alkalmazás jelenleg csak az egyjátékos módot támogatja, amivel sétálva/futva Green Satoshi Tokeneket (GST) szerezhetünk. Szintén fontos, hogy az NFT-nk típusa határozza meg, hogy milyen módon tudjunk a pontjainkat megszerezni. A mód közben szerezhetünk zsákbamacskákat is, amit GST-ért cserébe kinyithatunk és úgynevezett gem-eket szerezhetünk belőle, amivel fejleszthetjük cipőinket.
Az alkalmazás saját wallettel rendelkezik, amit GST, GMT és SOL tokenek tárolására használhatunk. A wallet-nek van egy “megtakarítási” és egy normál része, ahol azokat a tokeneket tarthatjuk, amikből költeni akarunk.
A GST a játékon belüli fizetőeszköz szerepét tölti be. A kezdő felhasználók GST-t kapnak aktivitásuk után, ami korlátlan darabszámban kerülhet generálásra. Kezdetben 60 millió token került kibocsátásra. A tokennek van alkalmazáson belüli felhasználása, így folyamatosan égetésre kerül:
GMT-t napi aktivitással szerezhetünk, azaz mozgással 30-as szint elérése után. Legalább 3 energiára van szükségünk, hogy tokenszerzésére jogosultak lehessünk (1 NFT 2 energiát ad).
Az projektet a Find Satoshi Lab, egy ausztrál startup cég készítette és jelenleg is ők vezetik. Az egyik társalapító, Jerry Huang Kínában végezte egyetemi tanulmányait informatikusként még 2008-ban. A StepN előtt nem vett részt semmilyen blokklánc projektben.
A másik társalapító, Yawn Rong több előzetes tapasztalattal rendelkezik már, mint az üzlettársa. Jelenleg is az Algorand projekt Üzleti Nagykövete. Jessica Duan a csapat stratégiai vezetője, akinek szintén elég rövid önéletrajza van, összességében a StepN az első komolyabb céges pozíciója.
STEPN csapata a projekt weboldaláról
A csapat mintegy 5 millió dollárnyi befektetést gyűjtött neves kockázati tőkebefektetőktől, mint a Sequoia Capital, Alameda Research és Solana Capital. Ez nagy szó, mivel a csapatnak semmilyen felmutatható tapasztalata nem volt az iparágban.
A GMT lekötés és új játék módok mellett 2022-ben várható még a cipő bérlés, ahol kölcsönadhatjuk az NFT-inket, és az azokkal szerzett tokenek után jutalékot kapunk. A projekt célja, hogy milliók kezdjék el használni az alkalmazást akár befektetett tőke nélkül, ami véleményem szerint nem túl életképes cél, hisz ahhoz valakinek NFT-t kell vásárolnia, hogy bérbe adja azt.
STEPN Roadmap a projekt lightpaperéből
A projektnél felmerülő egyik probléma lehet maga a platform, amire épült, a Solana. Az elmúlt évben egyre gyakoribb kiesései voltak a Solana hálózatának. Ez hatással van mai napig a hálózaton futó dApp-ekre, így a StepN-re is. A StepN csapata jelenleg is mérlegeli azt, hogy a projektet áttelepítsék egy másik hálózatra (többek között a Binance Smart Chain az egyik esélyes jelölt).
Azt gondolom, hogy a másik aggodalomra intő jel, hogy a weboldalon nem tüntettek fel CTO-t (technológiai vezetőt), a csapat többi tagjának pedig nincs tapasztalata blokklánc projektek fejlesztésében.
A projekt kezdeti sikerét korai belépőként az egyszerűségének is köszönheti. Aggodalomra ad okot viszont, hogy a csapat oldalán nincs feltüntetve CTO, azaz technológiai vezető, a csapat többi tagjának pedig nincs tapasztalata blokklánc projektek fejlesztésében. Szintén ki szeretném emelni, hogy ilyen projekteknél sose az alkalmazáson belüli fizetőeszközt vásároljuk (itt a GST), ha a projektbe fektetnénk, hanem NFT-t, vagy a projekt governance tokenjét, a GMT-t.
A projektnél felmerülhet ugyanaz a probléma, mint az Axie Infinity-nél, hogy az NFT-k mögül eltűnik a kereslet, a GST pedig hiperinflációba kezd, amitől elveszítheti sok ember érdeklődését. Összességében egy érdekes projektnek tartom, de van bőven olyan probléma a projekttel kapcsolatban, ami számomra kockázatos befektetéssé teszi.
A cikkben elhangzottak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak, a személyes véleményemet tükrözik! A cikkhez forrásként használtam a STEPN weboldalán találtható adatokat és a Coin Bureau elemzését.
Ha olvasnál még hasonló cikket fundamentális témában, akkor nézd meg Ádám, a P/S mutatóról írt cikkét.
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!