
Changpeng Zhao elnöki kegyelmet kért Donald Trumptól
Changpeng Zhao, a Binance alapítója és korábbi vezérigazgatója Donald Trumptól kért kegyelmet a tavalyi börtönből való szabadulása után.
A kegyelmi kérelem előzményei: A Bloomberg és a Wall Street Journal cikkei
Changpeng Zhao, a Binance kriptotőzsde alapítója, nemrégiben benyújtotta kegyelmi kérelmét Donald Trump amerikai elnökhöz. Zhao, aki tavaly szabadult a börtönből, azt állítja, hogy ügyvédei útján két héttel ezelőtt hivatalosan is benyújtotta a kérelmet.
Zhao elmondása szerint a kegyelmi kérelem benyújtását a Bloomberg és a Wall Street Journal márciusi cikkei ösztönözték. Ezek a cikkek azt állították, hogy Zhao kegyelmet kér, miközben a Trump családhoz kötődő kriptovállalkozásokkal üzleti megállapodásokról tárgyal. Zhao korábban tagadta ezeket az állításokat, de nem zárta ki a kegyelemkérés lehetőségét.
4. Sorry to disappoint. The WSJ article got the facts wrong.
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) March 13, 2025
More than 20 people have told me they were asked by the WSJ (and another media), "Can you confirm that CZ made some deal for a pardon?"
They probably asked hundreds of people to have 20 people reach out to me. In… https://t.co/ELyDPmKD3G
A Farohk Radio podcastban elmondta, hogy a cikkek megjelenése után úgy döntött, hogy hivatalosan is benyújtja a kérelmet.
Zhao börtönbüntetése
Zhao 2024 áprilisában négy hónap börtönbüntetést kapott, miután 2023-ban bűnösnek vallotta magát abban, hogy nem tartott fenn „hatékony pénzmosás elleni programot”.
Emellett 50 millió dollár bírságot is kapott, a Binance pedig 4,3 milliárd dollárt fizetett ki, ami az egyik legnagyobb vállalati egyezség volt a történelemben. Zhao jelenleg is a Binance legnagyobb részvényese, de kijelentette, hogy nem kíván visszatérni a vezérigazgatói pozícióba.
Elnöki kegyelmek a figyelem középpontjában
Donald Trump elnöki kegyelmei a kriptovilágban tevékenykedő személyek számára már korábban is nagy figyelmet keltettek. Január végén Trump kegyelmet adott Ross Ulbrichtnak, a Silk Road alapítójának, aki szorosan kapcsolódik a Bitcoin korai történetéhez.
Márciusban pedig a BitMEX kriptovaluta tőzsde három társalapítójának, köztük Arthur Hayesnek is kegyelmet adott. Vajon Trump, aki korábban már több kriptovilághoz köthető személynek is kegyelmet adott, ismételten kegyes lesz az ipar egyik meghatározó alakjához?
Az elnök kriptovalutákhoz való viszonya ambivalens: miközben egyesek szerint támogatja az innovációt, mások szerint inkább politikai eszköznek tekinti a digitális valutákat. Zhao esetében a kegyelmi kérelem elbírálásakor valószínűleg több tényezőt is mérlegelni fognak, beleértve a bűncselekmény súlyosságát, a kriptoiparban betöltött szerepét és a politikai kontextust.

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.

Az egyik vezető kriptotőzsde és Web3-vállalat, a Bitget lett az altcoinok leglikvidebb kereskedési platformja a 0,3–0,5%-os árfolyamsávban.