Mit tud a Theta, a YouTube blokklánc alternatívája?
A Theta Network a legnagyobb blokklánc alapú videómegosztó portál. Olcsóbb és decentralizált, ahogy azt szeretjük egy blokklánc projektnél. Ígéretes kezdeményezés, a Samsung és a Sony már be is állt mögé.
MI A THETA NETWORK (THETA)?
A THETA cointól itt találsz naprakész piaci információt.
Elérhető: Binance Huobi KuCoin, OKEx
Konkurenciái: BAT, HIVE
Legmagasabb ár: 14 USD / 0,00026 BTC
Legalacsonyabb ár: 0,04 USD / 0,0000094 BTC
Fejlesztői aktivitás: 9/10
Felhasználói aktivitás: 8/10
Piaci megbízhatóság: 9/10
Vélekedés: 9/10
MI A BAJ A HAGYOMÁNYOS VIDEÓ MEGOSZTÓKKAL?
A videós tartalmak megosztása nem egyszerű üzletág. Az egyik gond az, hogy amikor az anyagok egy helyen vannak tárolva, a hozzáférés rendkívül lassú. Ennek kiküszöbölésére a videós portálok számos szervert használnak a világ több pontján, így a streamelés gond nélül zajlik, ezt az infrastruktúrát hívják Content Delivery Network-nek (CDN).
A CDN üzemeltetése ugyanakkor igen költséges, ráadásul mivel az adatközpontok az adatforgalom alapján számláznak a videós honlap felé, ha egy portál népszerűvé válik, a költségek is sokszorozódnak. A YouTube-on pl. vagy fizetünk a prémium accountért, vagy nézhetjük a reklámokat. Ha nem vagyunk teljesen informatikai analfabéták, akkor használunk egy adblockert, vagy a Brave böngészőt. Tekintve, hogy a YouTube mégis hatalmas bevételt termel, látszólag ez nem általános.
Itt jön a képbe Theta.tv.
MI A THETA NETWORK?
A Theta Network célja, hogy csökkentse azokat a költségeket, amiket az ismert videómegosztó platformok kifizetnek a működésükre. Ezt úgy érik el, hogy a CDN-en tárolt adattömeg egy részét a Theta peer-to-peer hálózatára csatornázzák. Az elv hasonló, mint a BitTorrent esetében, ahol a tartalmakat a felhasználók közvetlenül egymással osztják meg, de itt a tartalomgyártók fizetséget kapnak. A Theta Network nem törekszik a YouTube, vagy a Twitch leváltására, mindössze egy olyan infrastruktúrát kínál, ahol a megosztás decentralizáltan működik, alacsonyabb költségekkel.
Ha videót nézel egy olyan streaming siteon, ami a Theta Network-öt használja, az adatokat két csatorna kombinációján keresztül kapod. A videó részben közvetlenül a honlap megosztó platfromjáról jön, részben pedig a Theta hálózatáról. Habár a Theta Network olcsóbb mint a centralizált megoldások, némi költséggel azért számolni kell, erre vannak a Theta kriptovalutái.
A THETA NETWORK KÉT COINNAL MŰKÖDIK
Azok, akik a Theta Network segítségével osztanak meg videós anyagokat fizetséget kapnak, amit maguk a platformok fizetnek, nem pedig a végfelhasználók. A streamelt tartalomért történő fizetésre a hálózat egy külön tokent használ, amit TFUEL-nek hívak.
A Theta Network-ön fut egy másik kriptovaluta is, a THETA. Ennek leginkább a hálózatirányítási funkció a szerepe. Alapvetően a THETA tulajdonosok, szavazhatnak a fejlesztések irányáról, így a közösség kezében van a Theta Network sorsa. Egyelőre ez a folyamat még gyerekcipőben jár, de a későbbiekben nagyobb szerepet kap a tervek szerint.
A THETA coinokból egy fix készlet van a piacon, ami 1 milliárd coin, és ebből nem jön létre több. A THETA stakelésével viszont TFUEL-t lehet szerezni, amiből 5,3 milliárd létezik, évi 5% kerül a stakelő THETA birtokosokhoz, tehát ennyi az infláció.
MIT KELL TUDNI A THETA BLOKKLÁNCRÓL?
A Theta saját blokklánca gyors, és kisebb tranzakciókra van tervezve. Ezzel remekül szolgálja a tartalom szolgáltatóknak azt az igényét, hogy azonnal megkapják a TFUEL tokenjeiket, amiből egyszerre sosem üti a markukat egy nagyobb mennyiség. A háttérben az infrstruktúra egy proof of stake konszenzus mechanizmuson alapul, ami a Tendermint blokklánc kód segítségével szállítja le a stakelési modellt. A stakelés során THETA coinokat kötnek le a hálózati csomópontoknál akik, akik a tranzakció validálásáért felelnek.
A konszenzustól eltérő blokkok validálását a rendszer úgy védi ki, hogy ilyen esetkeben a hálózat elveszi a stakelt THETA coinok egy részét, tehát a folyamat minden szereplőjének érdekében áll a hiteles működés. Amíg a stakelők mennek a megosztott főkönyvvel, addig keresnek a blokkláncon, csalás esetén viszont mindenképpen veszítenek, ettől válik megbizhatóvá a blokklánc és tranzakciók továbbítása.
A validálás logikájában van még egy fontos dolog, ami gondoskodik a biztonságról. A blokklánc két szintű. Először is vannak a validátor node-ok, amik nagyteljesítményű számítógépek és nagyon gyorsan képesek hitelesíteni rengeteg tranzakciót. Ezekből nincs sok, és jellemzően olyan cégek működtetik őket, akik vállalták a blokklánc biztosításához szükséges hardveres és technikai háttér ráfordításait, pl. a Samsung vagy a Sony. Nekik megvan a kapacitásuk arra, hogy egy globális blokkláncon futó tranzakciók rendben legyenek, mind validálás, mind pedig a főkönyvi bejegyzés tekintetében. A validátor node-nak emellet van egy másik feladata is: stakelni 1 millió THETA coint.
A másik szint a blokkláncon a közösségi node-ok összessége. Az ő feladatuk a validátor node-ok monitorozása. Belőlük több ezer van, azonnal jeleznek, ha egy validátor eltér a konszenzustól egy rossz blokkal, és le is állítják a gyanús, vagy ártó szándékú validátort. A közösségi node 1000 THETA coint stakel.
KIK DOLGOZNAK A THETA NETWORK FEJLESZTÉSÉN?
A cég, aminek a Thetát köszönhetjük a Theta Labs, a CEO Mitch Liu, akinek a tulajdonában áll a Theta.tv. A projekt méretéhez képest a csapat kicsi, mindössze 25-en vannak, San Francisco - Bay Area térségében, de nemrég nyitottak egy irodát Szöulban is.
A cég stratégiai vezetőjének állítása szerint a Theta Labs mindössze egy jelképes bevételt generál, de a Theta.tv termel némi hasznot. Anyagilag leginkább a befektetőkre támaszkodnak, közéjük tartozik a Samsung és a Sony Innovation Fund egy sor további tőkealap mellett. Ők futtatják a validátor node-okat, közülük négy bejelentette, hogy 100 millió dollárnyi THETA coint fognak stakelni, amit még korábban vásároltak a mostaninál jóval alacsonyabb áron.
A tanácsadói gárdában megtalálhatóak nagyobb média vállalatok vezetői, pl. Steve Chen, a YouTube társalapítója, Justin Kana, a Twitch társalapítója és Jonathan Wong, aki a Rakuten Viki, videó streaming cég termékfejlesztési igazgatója.
A Theta Labs három szabadalmat jegyzett be az Egyesült Államok Szabadalmi Hivatalánál, mind a három a decentralizált hálózatokon történő videó streaming technológiai újításait írja körül.
Nagy Gábor
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
A világhírű Wall Street és Amerikai pszichó filmeket gyártó stúdió új források bevonására készül blokklánc alapú platform segítségével.
A szeptember elején megtapasztalt csökkenő tendenciájú kriptopiac esélyt ad a befektetőknek arra, hogy okosan vásároljanak.
A Robinhood 3,9 millió dolláros büntetésben állapodott meg a kaliforniai igazságügyi minisztériummal, amiért korábban akadályozta a kiutalásokat.
Az UBD Network egy új Web3 tárcát vezet be, amely lehetővé teszi a decentralizált módon történő költséghatékony kriptovaluta öröklést.