
Trump miatt felgyorsulhat a digitális euró terve
Donald Trump kriptobarát fordulata nemcsak az Egyesült Államok pénzügyi világát forgathatja fel, hanem az Európai Központi Bank (EKB) digitális euró-projektjére is komoly hatással lehet.
„Fel kell gyorsítani a digitális euró tervét”
Az EKB egyik igazgatósági tagja szerint Trump stabilcoinokat támogató politikája miatt az EU-nak gyorsabban kell lépnie, különben a jövő fizetési rendszere kicsúszhat az európai bankok kezéből.
Piero Cipollone, az EKB igazgatósági tagja a Reutersnek adott interjújában arról beszélt, hogy a politikai világ egyre jobban figyel a stabilcoinok térnyerésére, és elképzelhető, hogy emiatt a digitális euró bevezetése is felgyorsul. Az EKB célja, hogy 2025 nyarára véglegesítse a digitális euróra vonatkozó jogszabályokat, és novemberre elkészüljenek a szabályok.
„A politikai folyamatok összetettek, és sok minden van terítéken” – tette hozzá Cipollone, utalva arra, hogy a szabályozás nem fog egyik napról a másikra megszületni.
A legnagyobb fenyegetés Cipollone szerint az, hogy az amerikai stabilcoinok, mint a Tether (USDT) vagy a Circle USDC, túl nagy teret nyerhetnek Európában, és a polgárok ezeket részesíthetik előnyben a hagyományos európai banki megoldások helyett.
Egy francia állampolgár például dönthet úgy, hogy inkább egy USDT-ben tartja a pénzét, minthogy azt egy francia bankban hagyja. Ha ez a trend folytatódik, az európai bankrendszer elveszítheti a kontrollt a saját gazdasága felett.
Trump stabilcoin-barát politikája hatással lehet a globális pénzügyi világra
A Trump-kormányzat az elmúlt hetekben egyértelművé tette: támogatja a „törvényes és legitim dollárral fedezett stabilcoinokat”, és célja, hogy megvédje és megerősítse az amerikai dollár globális dominanciáját.
A republikánus politikusok sem tétlenkednek: Bill Hagerty szenátor szerint a GENIUS törvény – amely egyértelmű jogi keretet biztosítana az amerikai stabilcoin-kibocsátóknak – akár 100 napon belül elfogadásra kerülhet. Ha ez megtörténik, a stabilcoinok még vonzóbbá válhatnak a befektetők és a hétköznapi felhasználók számára.
Az EKB számára ez komoly fejfájást okoz, hiszen ha az amerikai stabilcoinok kiszorítják az eurót a digitális térben, akkor az Európai Unió pénzügyi szuverenitása veszélybe kerülhet.
Nem mindenki örülne a digitális eurónak
Bár Cipollone és az EKB sietnének a digitális euróval, az európai politikusok között korántsem uralkodik teljes egyetértés a kérdésben.
Sarah Knafo, az Európai Parlament francia képviselője például nyíltan ellenezte a digitális eurót.
„Nem a digitális euróra, igen a stratégiai Bitcoin-tartalékra” – írta az X-en.
Jörg Meuthen, német EP-képviselő szerint pedig az EKB valójában a készpénz teljes felszámolására törekszik, és ez hosszú távon egy sokkal centralizáltabb pénzügyi rendszerhez vezethet.
Miközben az európai döntéshozók még vitáznak a digitális euró sorsáról, Trump és az amerikai stabilcoin-ipar egyre gyorsabban halad előre. Az EKB-nak pedig hamarosan választ kell adnia arra a kérdésre: hagyják, hogy az amerikai stabilcoinok az élre törjenek, vagy felveszik a versenyt egy saját digitális pénzzel?

A hosszútávú Bitcoin-befektetők az ETF-ek indulása óta folyamatosan adják el coinjaikat az intézményeknek, ami hozzájárul az árfolyam oldalazásához.

Vitalik szerint a pluralista digitális azonosító a jövő. Védi a magánéletet, biztosítja az egyenlő hozzáférést és ellenáll a visszaéléseknek.

Az európai fizetési szokások dinamikus változását mutatja, hogy a kriptokártyák immár komoly versenytársai a hagyományos banki megoldásoknak.

Az egyik vezető kriptotőzsde és Web3-vállalat, a Bitget lett az altcoinok leglikvidebb kereskedési platformja a 0,3–0,5%-os árfolyamsávban.