Arany vs Bitcoin: melyik jobb befektetés recesszió esetén?
A recessziós várakozások közepette minduntalan előkerül a kérdés, hogy a Bitcoin (BTC) vagy az arany most a jobb befektetési lehetőség?
Előtérben a Bitcoin ETF
Különösen a BTC ETF-ek lehetséges jováhagyása okán aktuális a kérdés. A mainstream média továbbra is a közelgő “soft landing”-ről beszél, míg egyes szakértők állítják, a helyzet mégsem olyan rózsás.
A VanEck befektetési menedzser szerint az USA gazdasága az év első negyedévében recesszióba esik, jóval azelőtt, hogy a FED elkezdené a kamatvágást. Az általános lassulás a nyersanyagok és foglalkoztatás területén, a szenvedő kiskereskedelmi részvények, és a fordított hozamgörbe, azaz, hogy a hosszabb lejáratú USA államkötvények kamata alacsonyabb mint a rövid lejáratúaké, mind-mind egyre csökkenő növekedésre engednek következtetni.
A makrógazdasági helyzet az aranynak kedvez
Joseph Cavatoni (World Gold Council) szerint a piaci kockázat és bizonytalanság közepette az arany virágozni fog. Egyre több központi bank diverzifikál az amerikai dollártól az arany felé, ami minden bizonnyal növelni fogja a szinesfém iránti keresletet.
„Az befektetők egyre inkább figyelnek az aranyra, mert fel akarnak készülni a 2024-re” - mondta.
Cavatoni azt várja, hogy az eszköz teljesítményét a következő hónapokban inkább a makrogazdasági tényetők befolyásolják majd.
A múlt héten az eszköz az unciánkénti 2150 dolláros mindenkori csúcsot érintette, de az eladók hamar visszahúzták az árat.Ha a vevők ismét fölénybe kerülnek, akkor átlépheti az 1990 és 2010 dolláros szintet is, de ha a medvés forgatókönyv teljesül, az ár beeshet a 200 napos mozgóátlag alá, 1950-1930 dolláros szintre.
A Bitcoin esetleg ellensúlyozhatja a recesszió hatásait
A VanEck szerint a BTC Spot ETF-ek jóváhagyása segíteni fogják a Bitcoin drágulását 2024-ben.
Erősebb volatilitás hiányában az eszköz valószínűleg nem esik majd 30 000 USD alá az első negyedévben, és fontos részévé válhat a befektetési portfólióknak.
A pénzügyi vállalat szerint az első negyedévben 2,4 milliárd dollár tőke kerülhet BTC ETF-ekbe, és várható, hogy az arany befektetési állományból is kerül majd át a legnagyobb kapitalizációjú kriptovalutába. Az átlag amerikaiak is tisztában lesznek azzal, hogy a pénznyomtatás által csökkeni fog a nemzeti valutájuk értéke, így keresni fogják az alternatív lehetőségeket, úgy mint a kriptó valuták és a nemesfémek.
Az első két évre pedig 40,4 milliárd dolláros tőke BTC ETF-ekbe való befolyását prediktálják.
Romló valuta helyett BTC vagy arany
Tehát összefoglalva, a Bitcoin ETF jóváhagyások ellensúlyozhatják a Fed pénznyomtatási hatásait, ha recesszió következik be.
Az arany pedig hasznot húzhat a kamatcsökkentésekből, ha az amerikai gazdaság súlyosabb esésbe kerül, és a központi bankok az aranyat választják az amerikai dollár fölött - mondta Cavatoni.
A napokban ül össze az Amerikai Központi Bank ismét, amelyet a piaci résztvevők izgatottan várnak. A FED dönteni fog arról, hogyan módosítja az irányadó kamatlábakat annak érdekében, hogy az inflációt a 2%-os célnak megfelelően csökkentse. A piac jelenlegi várakozása az, hogy nem lesz változás a kamat tekintetében.
Az amerikai kormány korábban valóban hadat üzent volna a kriptoiparnak? A Coinbase most komoly bizonyítékokkal állt elő.
A Solana alapú népszerű memecoin launchpad, a Pump.fun hirtelen letiltotta az Egyesült Királyság felhasználóit.
A Standard Chartered elemzője szerint a kereslet 2025-re egészen 200 000 dollárig tolhatja fel az árfolyamot.
Az NFT-kollekció elérte a 75 000 dolláros “floor” árat, miközben a márka az Ethereumon túlra is terjeszkedik, és elindítja a PENGU tokenjét a Solanan.