
Diem néven fog futni a rebrandelt Facebook kriptovaluta
A Facebook kriptovaluta-projektje jócskán eltér már az eredeti tervektől, így jött is egy rebrand és Libra helyett Diem néven fut innentől.
Döcögősen indult a Facebook kriptovalutája a Libra
Nagy port kavart a Facebook tavaly júniusi bejelentése, miszerint a cég tervei között szerepel egy globális pénzügyi rendszer bevezetése. A Facebookot már akkor több adatvédelmi botrány és monopol vádak érték, ezért nem meglepő, hogy egy ilyen lépés további aggodalomra adhat okot. Nem csak a hatóságok, de egyes jegybankok, kormámyok is kifejezték nem tetszésüket. Az aggályok leginkább adatvédelmi és pénzmosási problémát vetnek fel.
A Libra szövetség terve az, hogy blokkláncon futó digitális fizetőeszközt hozzanak létre, amely a stabilitás végett, egyenlőre a dollárhoz lenne kötve. Kezdetben egyfajta stabil coin formájában jelenne meg a valuta.
Múlthéten beszámoltunk róla, hogy a Libra coin bevezetését a Facebook 2021 januárjára időzítené. Ehhez még meg kellene kapnia az utolsó fázisban a Svájci Pénzügy Piacfelügyeleti Hatóság (FINMA) engedélyét.

Libra Szövetségtől a Diem Egyesületig, itt a rebrand
A hatóságok már a kezdetektől fogva szorongatták a szövetséget és szigorú szabályozásnak vetették alá. Ezért, több nagy vállalat is, mint a PayPal és a Mastercard kiszállt a projektből, attól tartva, hogy rontana a megítélésükön.
A fennálló okok miatt, a vezetők úgy döntöttek, hogy a projekt jobb megítélése érdekében nevet változtatnak, újrabrandelik két terméküket a Libra coint és a Calibra Walletet. Előbbi Diem coin, az utóbbi Novi wallet lett. A latin Diem kifejezésnek magyar jelentése Nap, utalva ezzel egy új napra, új kezdetre.
Stuart Levey, a digitális érme mögött álló genfi székhelyű Diem Egyesület vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy
A névváltozás a szabályozási akadályok közvetlen következménye. Nem kívánunk semmit megváltoztatni, az Egyesület autonóm és független módon működik.
Levey még hozzátette, hogy a Novi fejlesztőcsapata már elkezdte a digitális pénztárca felépítését, amely Diem érméket fog tárolni. A Diem Network azon kívül, hogy megvárja a svájci szabályozók jóváhagyását az induláshoz, tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok szövetségi és állami felügyelőivel is. Levey azonban nem árulta el a tárgyalások jellegét.
A Diem Egyesület további céljai között szerepel, hogy tervet dolgozzon ki a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen, továbbá, lehetővé tenné bárki számára a csatlakozást.
Diem Coin működésének alapjai
A blokkláncon futó kriptovaluta fedezve lesz 1-1 arányban a dollárral vagy rövid futamidejű államkötvénnyel. Később kiterjeszthetik a fedezetet más országok fiat valutájával mint az euro, a japán jen, angol font, szingapúri dollár. A tranzakciókért fizetni kell, mint más kriptovalutáknál. A rendszer a kereslet hatására elpusztítja vagy létrehozza a coinokat. Egy új programozási nyelv a Move segítségével hozták létre, zárt rendszer, csak alapító tagok lehetnek validátorok. A hálózat gyorsaságát a fejlesztők 1000 tranzakció/másodpercre becsülik.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2019/2020; Cryptofalka
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás

A Tether XAUt tokenjét 7,7 tonna arany fedezi – az aranyalapú kriptó új árfolyamrekordot döntött és egyre több befektetőt vonz.

Miközben a piac a korrekció miatt aggódik, a háttérben óriási Bitcoin vásárlások zajlanak: a Strategy újabb 15 355 BTC-t vett, az ETF-ek is aktívak.

A Mastercard bevezette a globális stabilcoin fizetést, így világszerte több mint 150 millió kereskedő elfogadhat USDT-t, USDC-t.

Kriptovaluta mint a pénzügyi függetlenség lehetséges eszköze: elemezzük a decentralizáció ígéretét, a cenzúraellenállást és a privacy-szempontokat.