Az Altair frissítés közvetlenül nem érinti az Ethereum hálózat felhasználóit, mégis egy fontos mérföldkő az Ethereum 2.0 sikeres indulásához.
Újabb fontos lépés, hogy az Ethereum áttérjen a 2.0-ás verzióra
Kevesebb, mint három hónap telt el azóta, hogy az Ethereum blokklánc hatalmas hálózati frissítésen
ment keresztül, amely megváltoztatta a bányászok kifizetését. Az Ethereum blokklánc fő fejlesztői október 27-én egy újabb frissítést fognak alkalmazni, az Altair frissítést.
Az Altair a főhálózatot frissíti, az Ethereum blokklánc gerincét, a Bacon Chain-t. A frissítés segíti az
áttérést a PoW-ról PoS-ra. Pooja Ranjan szerint, aki az Ethereum Cat Herders néven ismert decentralizált projektmenedzser-csoportot vezeti, ez lehet "az egyetlen frissítés főhálózaton, mielőtt az Ethereum áttérne Proof of Stake -re".
Egyre közeledik a Proof of Stake Ethereum hálózat
A tavaly decemberben életbe lépett
Beacon Chain egy proof-of-stake lánc, amely a proof-of-work lánccal párhuzamosan fut a főhálózaton. Először is bevezeti az Ethereum ökoszisztémájába az ETH stakelést. Jelenleg az Ethereum blokklánc "bányászokat" használ a tranzakciók feldolgozásához, validálásához; minden bányász speciális hardvert használ, hogy versenyezzen, hogy ő legyen az első, aki megold egy kriptográfiai rejtvényt és megkapja a blokkjutalmat. A staking megszünteti ezt, decentralizációt és biztonságot biztosít azáltal, hogy az emberek ETH coinjai egy részét a szoftverbe zárják. A lezárt Ethereumért kamatot kapnak ETH formájában. Vagyis az új proof of stake rendszerben már nem hardwarrel és árammal, hanem a tőkével biztosítják a hálózat függetlenségét és sikerét.
A másik fontos célja, hogy előkészíti a hálózatot a "shard-oknak", amelyek 64, teljes harmóniában működő blokklánc létrehozásával gyorsítják a tranzakciókat a gyakran zsúfolt hálózaton. Az Ethereum Alapítvány dokumentációja
szerint ez az a funkció, amely az úgynevezett "Ethereum 2.0"-t teljesen működőképessé teszi.
[embed]https://youtu.be/iaAEGs1DMgQ[/embed]
Egyelőre a Beacon Chain azt teszi lehetővé, hogy az emberek stakeljék az ETH-ot, de kivenni még nem tudják. "Egy későbbi, 2022-es frissítéssel a felhasználók esetleg pénzt vonhatnak ki." - mondta Ranjan
Az Ethereum Altair frissítésének előnyei
Tim Beiko szerint, aki az Ethereum magfejlesztőinek munkáját koordinálja, az Altair-nek három fő előnye van. Először is, a frissítés után a fejlesztők klienseket építhetnek a Beacon Chain-re. Ezek a kliensek kevésbé terjedelmesek, mint a teljes csomóponti (node) szoftver a blokkok és a bennük lévő tranzakciók érvényesítésére; nem kell folyamatosan szinkronizálni a teljes blokklánccal, így ideális azok számára, akiknek egyszerűbb módra van szükségük a hálózattal való interakcióhoz.
A stakerek nem dőlhetnek hátra és kereshetnek hozamot. Csomópontjaikat online kell tartaniuk, és frissíteniük kell a legújabb szoftverre. Ha nem, akkor büntetést kaphatnak. Beiko azt mondta: "Az induláskor engedékenyebbek lesznek a korábbi lezárt értékekkel szemben." Azok, akik nem végzik el a csomópontok frissítését elveszíthetik ETH-jaik egy részét.
Az Altair frissítés egy lehetőség, hogy a fejlesztők megbizonyosodjanak, hogy a hálózat gond nélkül frissíthető a Beacon Chain-en. "Szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy az összevonás előtt zökkenőmentesen működik" - mondta Beiko.
Megkezdődik az átállás az Ethereum 2.0 -ra
Az embereknek el kell kezdeni a csomópontjaik frissítéseit. Danny Ryan, aki az Ethereum 2.0-ra való átállást koordinálja, elmondta, hogy az emberek körülbelül fele már frissítette a csomópontját, ami körülbelül 10 percig tart. "Biztos vagyok benne, hogy ezen a hétvégén elég sokat fejlesztünk, de csak szerdára fogjuk tudni, meddig jutunk."
[embed]https://twitter.com/dannyryan/status/1451614354030399504[/embed]
Ha esetleg több csomópont nem frissül, az szélsőséges körülmények között a hálózatot sebezhetővé teheti a láncfelosztással szemben. Ez történt augusztusban, amikor az Ethereum Geth szoftverkliens felhasználóinak nem sikerült frissíteniük szoftverüket, miután egy bug-ot találtak.
A korábbi, a london hard fork néven ismert hálózati frissítés egy sor változtatást vezetett be, ezek közül a legjelentősebb az EIP-1559, az Ethereum fejlesztési javaslata, amely a tranzakciós díjakat a bányászoktól egy olyan pénztárcába irányította át, amelyhez senki sem férhetett hozzá, ezzel hatékonyan csökkentve a forgalomba lévő ETH-ek mennyiségét.
Bár az Altair nem rendelkezik ilyen drasztikus tulajdonságokkal, és nem is érinti a hálózat alkalmi felhasználóit, mégis egy újabb nagy lépés az Ethereum jövője felé.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás