A kamatvágások következtében Európában már negatív kamatok is jelen vannak, hamarosan az USA is beállhat a sorba! Ez akár a Bitcoin malmára hajthatja a vizet💪
A gazdasági helyzet miatt terjednek a negatív kamatok
A koronavírus és az ebből fakadó gazdasági lassulás következtében a központi bankok egy titkos fegyverükhöz nyúlnak, a negatív kamatokhoz. Az alapkamat az előző évtizedben alapból is igazán alacsonyan mozgott, de több országban már átlépte a 0% misztikus határát is.
A negatív kamatokra általában úgy tekintenek a szakemberek, mint rövid távú gyógyszerekre a gazdaság élénkítése érdekében. Európában és Japánban láthattunk erre korábban példát, de úgy néz ki, hogy kezd a világon általánosan bevetett normává válni.

Forrás: https://economictimes.indiatimes.com/wealth/invest/is-the-worst-finally-over-for-psu-bank-stocks/articleshow/64611462.cms
Maguk a negatív kamatok nem feltétlen negatív eszközök, viszont az a jel, amit sugároznak az annál inkább. Ugyanis ez a gazdaság olyan mértékű lassulásáról ad képet, ahol a fogyasztókat azzal kell ösztönözni, hogy ne bankban tartsák a pénzüket, hanem inkább költsék azt.
A téma a héten lángolt fel, amikor Donald Trump twitteren osztotta meg a véleményét a témában, ahol arra kérte a Federal Reserve System-et (FED), hogy csökkentse a kamatot 0%-ra vagy annál alacsonyabbra.
Hogyan működnek a negatív kamatok?
A kamatlábakat a központi bankok határozzák meg és a kereskedelmi bankokhoz és más pénzügyi intézményekhez rajtuk keresztül jutnak el. A központi bankok szintén meghatározzák a hitelfelvételi költségek referencia-tartományát, és a kereskedelmi bankok ebből a tartományból indulnak ki a takarékszámlák, jelzálogkölcsönök és kölcsönök kamatlábainak meghatározásához.
A kereskedelmi bankok általában alacsony kamatot fizetnek a számlatulajdonosoknak a pénzük bankban történő tárolásáért. A negatív kamatlábak környezetében a számlatulajdonosok fizetnek a Banknak azért, hogy náluk tarthassák a pénzüket. Az ötlet az egész mögött az, hogy ösztönözzék az embereket arra, hogy ne a “bankban üljenek” a pénzükön, hanem költsék azt ezzel élénkítve a döcögő gazdaságokat.
De a negatív kamatlábak nem csak a megtakarítókat érintik, hanem a kormányok adósságkibocsátásának módját is. A központi bankok szerte a világon csökkentették a kötvények hozamát azáltal, hogy a kamatlábakat történelmileg alacsonyan tartották.
Az Európai Központi Bank 2014-ben először csökkentette a kamatlábakat 0% alá a régió súlyos adósságválságára és a 2008. évi pénzügyi válságot követő veszélyesen alacsony inflációja miatt. Azóta Európa számos országában, köztük Svédországban, Dániában, Svájcban de még Japánban is követték az EKB nyomát.
Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a negatív rátákkal rendelkező országok kevésbé rugalmasan tudnak reagálni a gazdaság csökkenésére. Ugyanis a nehéz gazdasági helyzetekben a központi bankok általában kamatcsökkentéssel próbálják élénkíteni a gazdaságot. Mivel az alacsonyabb kamatlábak erősen ösztönzik a megtakarítókat a költekezésre. Ha a kamatlábak viszont már alapból is alacsonyak vagy akár negatívak is, akkor a központi bankoknak kisebb mozgástere van a recesszió leküzdésére.
A negatív kamatok a Bitcoin malmára hajthatják a vizet
Egy jelentés szerint a negatív kamatlábak egyedülálló lehetőséget kínálnak a Bitcoin (BTC), mint decentralizált digitális valuta számára.
Egy a Stack Funds által közzétett május 14-i jelentés szerint ha az Egyesült Államok kamatlábai is a közeljövőben negatívvá válnak, akkor az a piaci szereplőket új befektetési eszközök felé terelheti. Ez pedig valódi lehetőséget kínálhat a Bitcoin és a központi bankoktól független kriptovaluták számára.
Ha alacsony vagy negatív kamatlábak dominálnak a gazdaságban, az megnehezíti a befektetési szakemberek munkáját is. Ugyanis ekkor a legtöbb hagyományos befektetési eszköz hozama is általában alacsony. Ez pedig arra készteti őket, hogy alternatív eszközöket keressenek, amelyek az uralkodó gazdasági feltételek ellenére is vonzó hozamokat eredményezhetnek.
A napokban például a CNBC Paul Tudor Jones-al készített rövid videója kongatta meg sokaknál a harangokat. Amikor is arról nyilatkozott a milliárd dolláros hedge fund manager, hogy ő is tart spekulatív céllal 1-2% Bitcoin befektetést. (Ami egy milliárd dolláros befektetőnél nem kis összeg)
[buzzsprout episode=’3288079′ player=’true’]
További ajánlott cikkeink:
- Mi a Bitcoin, blockchain technológia vagy a kriptovaluta kereskedés?
- Eljött a nap, amikor az olaj ára olcsóbb lett, mint a vízé
- Starbucks és McDonalds teszteli a kínai digitális yüant
- Komoly módosítások a Facebook Libra kriptovalutájánál
- Blockchain technológia, már a Telsa és a BMW is használja
- A Huawei fogja segíteni a kínai blockchain adoptációt
- CryptoFalka kriptovaluta kereskedés kisokos