
Nyilvános konzultáció a digitális euró bevezetéséről
Alig két hete, hogy az Európai Bizottság nyilvános konzultációra bocsátotta a “Digitális euró az EU-nak” című kezdeményezését, amelyre több mint 11 000 uniós polgár és szervezet adott visszajelzést a honlapon. Azonban az eddigi hozzászólásokban meglehetősen negatív az uralkodó hangulat.
Konzultáció a digitális euróról
A honlapon található hozzászólási szekció mellett egy célzott konzultációs kérdőív is található. Ezzel gyűjtenek információkat az ágazat képviselőitől, a hatóságoktól és a szakértőktől a leendő digitális euró olyan aspektusairól, mint az adatvédelem, pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzése és megakadályozása, a pénzügyi stabilitásra gyakorolt hatások, valamint a felhasználók igényei és elvárásai.
A digitális euró jogszabályi megfontolását várhatóan 2023-ra tervezik. Ezt előzi meg a mostani konzultáció. A visszajelzéseket tartalmazó részhez június 14-ig lehet hozzászólni.
Patrick Hansen kriptoügyekben járatos ügyvéd megjegyezte, hogy a digitális euróval kapcsolatos konzultációk tavalyi fordulójában a válaszadók többsége amellett foglalt állást, hogy a pénzügyek igenis magánügy maradjon. Ennek ellenére Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági biztosa kijelentette, hogy “a teljesen anonim digitális euró nem fog megvalósulni“.
A nyilvános visszajelzéseket is tartalmazó részből kiolvasható némi elégedetlenség a projekttel kapcsolatban. Egy névtelen német nyelvű hozzászólás például így szól:
“NEM! Vannak már digitális fizetőeszközök! Akkor mire való a CBDC […]? Még több felügyelet, a bankpánik megelőzése, függőség kialakítása és az emberiség következetes leigázása? Ez nem akadályozza meg a pénzmosást; az már most is létezik a felső tízezer számára számos adóparadicsomban, pl. a Kajmán-szigeteken, Makaón, Dubajban stb.”
Egy másik német nyelvű komment szintén a kormányzati túlkapásoktól való félelmet hangsúlyozza, amelyet az egységes digitális valuta bevezetése lehetővé tenne:
“Ellenzem az EU digitális euróját. Az az aggodalmam, hogy az alapvető szabadságjogok itt is veszélybe kerülhetnek, és az autoriter kormányoknak tényleges teljhatalomra tehetnek szert. A maastrichti kritériumok példája azt mutatja, hogy az előző kormányok nem tartják be a szabályokat, és egy digitális euróval az állam azt tehetne a polgáraival, amit akar, bármilyen ellenállás elnyomását is beleértve.”

forrás: Coindesk.com
Figyelemre méltó, hogy a nyilvános hozzászólások legtöbbje német nyelvű. Egy holland kommentáló szintén támadta a kezdeményezést, bár sokkal mérsékeltebb hangnemben. Úgy vélte, hogy az EU-nak a kriptovaluta megfelelő szabályozására kellene koncentrálnia, nem pedig a CBDC-re:
“Az elmúlt 13 év során láthattuk, hogy a kriptográfiailag védett digitális valuták úgy lehetnek biztonságosak és megbízhatóak, hogy közben teljesen decentralizáltak. Megfelelő beállítás esetén a valutát többé nem lehet megváltoztatni az összes érdekelt fél többségének beleegyezése nélkül”.
Kisebb tagállamok polgárai is szkeptikusak
A kisebb tagállamok polgárai is aggódnak, hogy a hatalom az EU legnagyobb gazdaságainak kezében konszolidálódhat. Egy szlovák komment például az uniós tagok szuverenitásának megőrzésére szólított fel:
“Sem én, sem az egész családom nem ért egyet. Szerintem az EU túl messzire megy, a szuverén államok közötti gazdasági segítségnyújtás lassan egy diktatórikus rendszerré válik, amelyet két nagy szereplő irányít. Mi ezt semmiképpen sem akartuk”.
Mások elégedetlenségüket fejezték ki a pénz virtualizálásának általános folyamatával kapcsolatban, amely a páneurópai digitális valuta létrehozása esetén jelentős lendületet kapna. Belgiumból a következőket írta egy hozzászóló:
“Számomra ez a digitális euró egy tévút, amely megerősíti az adósságpénzt, amelyben sajnos elmerültünk. Sem az euró, sem semmilyen digitális valuta. Keressük meg a kézzelfogható tartalékokkal, például arannyal garantált valutát”.
A visszajelzések mennyisége miatti optimizmust azonban nem szabad félreérteni, mivel a hozzászólások túlnyomó többsége névtelen rövid megjegyzések formájában érkezik, amelyek általában negatívan foglalnak állást a kezdeményezéssel kapcsolatban. Ezek nem feltétlenül tükrözik pontosan azt, amit az uniós polgárok többsége gondol a kérdésről.
További ajánlott cikkeink:
- Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
- Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
- Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
- Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
- Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
- Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
TÁMOGASD A CRYPTOFALKA MŰKÖDÉSÉT
Ha tetszik, amit csinálunk és szeretnéd biztosítani, hogy a Cryptofalka továbbra is a megszokott minőségi tartalmakat tudja nyújtani az olvasók számára, a következő linken tudod támogatni a munkánkat. Köszönjük! 👋
Donation: ➡️ LINK ⬅️
Oldalunk ellenőrzött Brave alkotó, így ha Brave böngészőt használsz BAT segítségével is tudod támogatni a munkánkat.
—————————————————————————————————————————————————–
A CryptoFalka által szolgáltatott információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik, a megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a CryptoFalka nem vállalkozik. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!