
A SEC bepereli a Consensys-t a MetaMask szolgáltatások miatt
A Consensys, az Ethereum szoftveróriás az USA szabályozó hatóságának végrehajtási intézkedéseivel néz szembe a MetaMask szolgáltatásai miatt.
A SEC újra fellép a Consensys ellen
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) pénteken pert indított a Consensys ellen, állítva, hogy a vállalat a MetaMask Swaps szolgáltatásán keresztül kriptoeszköz értékpapírok be nem jegyzett brókereként működött.
"2023 januárja óta a Consensys a MetaMask Staking szolgáltatásán keresztül értékpapírok be nem jegyzett értékesítését és eladását végezte kriptoeszközök staking programjai keretein belül és be nem jegyzett brókerként járt el"
- írta beadványában a SEC, ezzel pedig több mint 250 millió dollárnyi díjat zsebelt be a blokklánc-technológiai vállalat.
A per időzítése és a Chevron-doktrína
A per a SEC és a kripto-szabályozás szempontjából meglehetősen mozgalmas pillanatban érkezett. Korábban pénteken az amerikai Legfelsőbb Bíróság konzervatív többsége leszavazta az úgynevezett "Chevron-doktrínát", az amerikai jog egy régóta fennálló pillérét, amely jelentős teret adott az olyan szövetségi ügynökségeknek, mint a SEC, hogy saját maguk értelmezzék hatáskörüket.
A megosztott nyilatkozatában a Consensys úgy tűnt, hogy erre a döntésre utal dacosan állítva, hogy a SEC-nek nincs joga vagy képessége a MetaMaskhoz hasonló kriptotermékek szabályozására.
"Ez csak a szabályozási túlkapás legújabb példája - egy átlátható kísérlet a jól bevált jogi normák újradefiniálására és a SEC hatáskörének peres úton történő kiterjesztésére" - mondta a Consensys.
"Biztosak vagyunk abban az álláspontunkban, hogy a tőzsdefelügyelet nem kapott felhatalmazást a MetaMaskhoz hasonló szoftveres interfészek szabályozására."
Az adok-kapok pereskedés azonban nem most kezdődött
Áprilisban a Consensys előzetesen beperelte a tőzsdefelügyeleti hatóságot, miután értesítést kapott arról, hogy az ügynökség pert kíván indítani a MetaMask staking programjai miatt.
A Consensys által benyújtott perben az a provokatív állítás is elhangzott, hogy a SEC több mint egy éve titokban értékpapírnak tekinti az Ethereumot (ETH), és csendben szélesebb körű ügyet épít a kriptovaluta ellen.
Ezután a hónap elején a Consensys bejelentette, hogy értesült a SEC-től, hogy a szabályozó hatóság lezárja az Ether elleni ügyét. A SEC azonban sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta a hírt, amelyet a kriptoiparban széles körben ünnepeltek, mint egy jelentős kapitulációt, amely a kripto elterjedésével kapcsolatos washingtoni fordulatot jelenthette.
A SEC álláspontja és következményei
Bár a Consensys szerint a mai per nem okozott nagy meglepetést, mégis azt jelzi, hogy a SEC nem hajlandó bedobni a törülközőt, amikor az amerikai kripto cégek legbefolyásosabbjai elleni háborúról van szó.
A SEC perében az ügynökség a Consensys-t azért kérte számon, mert lehetővé tette a MetaMask ügyfelei számára, hogy ETH-t kössenek le a Lido (LDO) és a Rocket Pool (RPL) third-party staking programjain keresztül. A SEC azt állítja, hogy ezeket a staking programokat "befektetési célú szerződésként, tehát értékpapírként kínálják és értékesítik".
A perben az Ethert ugyan nem nevezték értékpapírnak, de a tánc aközött, hogy a stakelt ETH-et értékpapírnak és magát eszközt pedig árucikknek nevezzük, igen kényes kérdés. A 2022-es Merge óta a blokklánc működése a stakingtől függ, ez a tény pedig központi szerepet játszott volna a SEC mostanra lezártnak tűnő Ethereum elleni perében.
A múlt hónapban, talán sarokba szorítva magát, a SEC hirtelen jóváhagyta a spot Ethereum ETF-ek kereskedelmét, gyakorlatilag kijelentve, hogy az nem értékpapír a tőzsdefelügyelet szemében.
Amint láthatjuk nem zárult le a hajtóvadászat a kriptós cégek ellen, de a tapasztaltok szerint a szemléletváltás kezdetét vette és lassan, de biztosan haladunk a cél felé.

A BlackRock új Bitcoin-alapja megérkezett Európába, miközben a cég kriptoalapjai rekordösszegeket vonzanak.

Egy Binance-alkalmazott bennfentes információval vásárolt tokeneket a bejelentés előtt, majd nyereséggel adott túl rajtuk.

A Standard Chartered szerint a Tesla helyett bitcoint is érdemes lenne techrészvény-kosárba tenni. A "Mag 7B" portfólió jobb hozamot hozott.

Atkins március 27-én lép a Szenátus bankügyi bizottsága elé, ahol a republikánus többségű testület előtt kell válaszolnia várhatóan szigorú kérdésekre