Hoskinson szerint az Ethereum egy "diktatúrához" hasonlít
Hoskinson kritikával illette az Ethereum irányítási struktúráját, mondván, hogy az túlzottan függ Vitalik Buterintől, a projekt társalapítójától.
Hoskinson éles kritikával illette az Ethereumot
Charles Hoskinson, a Cardano alapítója szerint a blokklánc új kormányzati modellje megakadályozza, hogy a platform az Ethereumhoz hasonló „diktatúrává” váljon, miközben elkerüli a Bitcoin „anarchikus” vonásait is.
Hoskinson a szingapúri Token2049 konferencián beszélt a Cointelegraph-nak, ahol kritikával illette az Ethereum irányítási struktúráját, mondván, hogy az túlzottan függ Vitalik Buterintől, a projekt társalapítójától.
Hoskinson úgy véli, hogy a blokkláncok két utat választhatnak: vagy a Bitcoinhoz hasonlóan megmaradnak egyszerű protokollként, vagy „királyt választanak” az irányítás érdekében.
A Cardano új irányítási modellje viszont egy harmadik utat kínál. Ez a megoldás a „kormányzási trilemma” - a hatékonyság, eredményesség és integritás egyensúlyát - kívánja kezelni. Az új modell delegált képviselőket alkalmaz, és egy Intersect nevű tagokon alapuló szervezet segítségével az összetett kérdéseket leegyszerűsíti szavazásokra.
„Ha ez a három szempont rendben van, akkor van esélyünk elkerülni a Bitcoin anarchiáját és az Ethereum diktatúráját. Olyan megoldást kínálunk, amely egyszerre decentralizált és képes hatékonyan előre haladni” – hangsúlyozta Hoskinson.
Túl nagy szerepet vállal Vitalik az Ethereumban?
Az Ethereum irányítási modelljét „diktatórikusnak” nevező megjegyzésének hátterében Hoskinson azzal érvelt, hogy a projekt „teljes víziója” egyetlen személyhez, Vitalik Buterinhoz kötődik. „Mindenki tőle várja az útitervet és az inspirációt” – tette hozzá. „Mi történne, ha ő hirtelen eltűnne? Hogyan alakulna a következő hard fork?”
Hoskinson azt is felrótta Buterinnek, hogy az Ethereum skálázhatóságának irányát megváltoztatta, amely eredetileg a sharding megoldásra épült, de végül a rollupokra és layer-2 hálózatokra terelte a hangsúlyt. Ez a váltás az utóbbi hónapokban komoly kritikákat váltott ki, mivel az „extraktív L2-ek” megjelenése miatt az L1-en történő aktivitás és díjbevételek csökkentek.
Bár Hoskinson kritikus az Ethereum vezetési modelljével szemben, elismeri, hogy Buterin nem rendelkezik teljes hatalommal a decentralizált hálózat felett. Az Ethereum irányítása egy vegyes rendszerre épül, amely a láncon kívüli és láncon belüli irányítási elemeket ötvözi.
A fejlesztési döntések az Ethereum Alapítványon keresztül, valamint a közösség és az érdekeltek bevonásával zajlanak, a kritikus döntéseket pedig központi fejlesztői találkozókon hozzák meg. Ilyen esetekben, ha a közösség nem tud konszenzusra jutni, hard fork is előfordulhat, mint ahogyan az a The DAO hack esetében történt, amely végül az Ethereum Classic (ETC) születéséhez vezetett.
A korábbi Ethereum társalapító végül saját projektet indított
Hoskinson, aki maga is az Ethereum nyolc eredeti társalapítójának egyike volt, 2014-ben távozott a projektből, miután profitorientált elképzelései szembekerültek Buterin decentralizált filozófiájával. Hoskinsont ezt követően indította el saját projektjét, a Cardanót.
Bár Hoskinson elismeri, hogy a Cardano formálásában is jelentős szerepet játszott az elmúlt években, hangsúlyozta, hogy a Cardano új kormányzati modellje biztosítja, hogy a hálózat továbbra is fenntartható maradjon, függetlenül attól, hogy ő jelen van-e vagy sem. „Charles él vagy halott, a Cardano folyamatosan fejlődni fog, és napi szinten történik innováció” – mondta.
A Cardano szeptember eleji Chang hard forkja új korszakot nyitott a blokklánc életében, mivel az ADA mostantól nemcsak digitális valuta, hanem kormányzati token is. Ez azt jelenti, hogy a Cardano hálózat tagjai immár közvetlen beleszólást kaptak a projekt jövőjébe: az ADA tulajdonosok képviselőket választhatnak, részt vehetnek a fejlesztési javaslatok megvitatásában, és szavazhatnak közösségi projektek finanszírozásáról.
A hard forkkal a korábban a projektet irányító szervezetek – a Cardano Foundation, az Input Output Global (IOG) és az Emurgo – visszaléptek a közvetlen irányítástól. Mostantól ezek a szervezetek már nem kezdeményezhetnek önállóan forkokat vagy frissítéseket, ami jelentős változás a korábbi működési modellhez képest.
Decentralizáltabb jövőt képzel el Hoskinson a Cardano számára
A Cardano alapítója szerint a hálózat irányítását most egy új, Intersect névre keresztelt szervezet látja el, amely kutatókból és mérnökökből áll. Az Intersect és a delegált képviselők közötti együttműködés sokkal „kooperatívabb” modellként szolgál, amely képes önállóan működni – akár Hoskinson aktív részvétele nélkül is.
„A rendszerben lévő szereplők egymással kommunikálhatnak, közösen döntéseket hozhatnak, és egy blokkláncalapú kormányzást valósíthatnak meg, amely képes folyamatosan ratifikálni a roadmapet” – mondta Hoskinson.
A Cardano jelenleg is dolgozik az új alkotmány véglegesítésén, amely várhatóan szigorú szabályokat fog tartalmazni olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a tokenkínálat vagy a kormányzás működési mechanizmusa. Az alkotmány célja, hogy hosszú távon stabil és fenntartható alapot biztosítson a Cardano közösség számára, megteremtve ezzel a decentralizált jövő alapjait.
Megnézzük, hogyan hat a közel-keleti válság a világpiacra, a Bitcoinra, Ethereumra és a többi altcoin árfolyamára.
A Uniswap modellje hosszú távon fenntarthatatlan lehet, veszélyeztetve a DeFi-t és a likviditási szolgáltatók nyereségességét.
A Telegram két legnagyobb kriptojátéka, a Hamster Kombat és a Catizen tokenjei közel 50%-ot zuhantak az airdropok után.
CZ, a Binance volt vezérigazgatója, a kriptóból az AI világába lép, új befektetésekkel és jövőbeli oktatási projektekkel a láthatáron.